Czy sztuka uważności rozwiązuje wszystkie problemy?

Lepiej mieć świadomość braku równowagi w życiu, czy dążyć do równowagi?
Czy sztuka uważności rozwiązuje wszystkie problemy?
fot. istock.com
29.10.2020
Dominika Stanisławska

Medytacja doskonale poprawia pracę naszego mózgu, dlatego wraz z nią w parze idzie uważność. Nie od dziś wiadomo, że regularne medytowanie poprawia pracę kory mózgowej, zwiększa koncentracją i obniża poziom kortyzolu we krwi. Aby zobaczyć poprawę pracy naszego mózgu wystarczy 15 minut, które poświęcimy na relaks i regenerację. Paradoksalnie ci, którzy nie mają czasu na medytację potrzebują jej najbardziej.
Zobacz więcej: Denerwuje cię praca, czujesz się rozdrażniona...? Mamy na to sposób!

Czy medytacja jest lekarstwem na wszystko?

Od kilku lat słowo „medytacja” zdaję się zawierać w sobie rozwiązania wszystkich problemów. Coraz częściej termin jest źle rozumiany i źle używany. Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że lepiej jest zaakceptować zachwianie, niż dążyć do równowagi. Właśnie to dążenie sprawia, że ludzie nie potrafią cieszyć się tym, co mają. Zaakceptowanie niedoskonałości prowadzi do prawdziwej równowagi i ćwiczenia uważności.
Zaakceptowanie niedoskonałości prowadzi do prawdziwej równowagi i ćwiczenia uważności.
fot. istock.com

Wszystko „na już”

Żyjemy w świecie, który wymaga od nos pełnej koncentracji, wielozadaniowości oraz natychmiastowych efektów i wyników. Dlatego w poszukiwaniu sposobów na medytację i osiągnięcie lepszej uważności wykorzystujemy technologie. Różnego rodzaju aplikacje, które poprzez różnorakie gry (jak np.: podlewanie roślinek), mają nam przypominać o wszystkim – tresować nas, jednocześnie przekazując nam niepotwierdzone informacje (nie jest to równoznaczne z nieprawdziwymi).
Zobacz więcej: Trenuj by mieć lepszą pamięć!

Odnowa duchowa czy biologiczna?

Wielu znanych ludzi chwali się swoją miłością do medytacji. Daleko nie trzeba szukać. David Lynach napisał w autobiografii, że medytacja jest nieodłącznym elementem jego życia, a „zapadanie się w sobie” praktykuje nawet na planach filmowych. Paradoksalnie „znani i lubiani” zrobili z tego styl życia, porównując medytowanie do takich rzeczy jak dieta czy ćwiczenia. Podstawowy cel medytacji i uważności daleko wykracza poza dobre samopoczucie psychofizyczne, ponieważ wpływa na dużo głębsze aspekty życia człowieka. Niektórzy coraz częściej zamiast słowa „medytacja” używają słowa „świadomość”, które lepiej opisuje stany związane określające związek człowieka ze światem.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie