Jak pomóc bliskiej osobie, która odczuwa niepokój?

6 prostych sposobów, które każdy powinien znać.
Jak pomóc bliskiej osobie, która odczuwa niepokój?
fot. istock.com
23.10.2020
Dominika Stanisławska

Poziom niepokoju ze względu na rozwój technologii oraz pandemie gwałtownie wzrósł w ostatnich kilku miesiącach. Coraz więcej osób dorosłych zgłasza się po pomoc specjalisty i zaczyna przyjmować leki. Ludzie, którzy doświadczają stresu i zmartwień nie są sami z problemem. Wraz z nimi bezsilności doświadczają bliscy im ludzie. Istnieje jednak kilka stosunkowo prostych sposobów pomocy, które każdy z nas powinien znać.
Zobacz więcej: Dlaczego powinniśmy przestać myśleć o innych ludziach? Poradnik dla opornych

6 sposobów, aby pomóc bliskiej osobie

Słuchaj uważnie i ze współczuciem

Zapytaj bliskiej ci osoby, jak się czuje. Słuchaj uważnie, nie oceniaj, nie poddawaj jego uczuć w wątpliwość. Bądź całkowicie obecna i podziękuje, za podzielenie się ważnymi dla przyjaciela kwestiami. Unikaj zwrotów „będzie dobrze” albo „musisz być silny”. Osoby odczuwające silny stres nie potrafią wyobrazić sobie przyszłości, dlatego takie wyrażenia są dla nich abstrakcyjne.
Osoby odczuwające silny stres nie potrafią wyobrazić sobie przyszłości, dlatego takie wyrażenia są dla nich abstrakcyjne.
fot. istock.com

Nie próbuj nikogo na siłę „naprawić”

Bliska ci osoba na pewno zrobiła już szereg badań, aby zrozumieć i walczyć ze swoim niepokojem. Dawanie dobrych rad może tylko przytłoczyć. Zamiast tego świętuj każdy sukces bliskiej ci osoby. Nie ukrywaj niczego i nie obchodź się z bliską osobą, jak z jajkiem. To tak, jakbyś coś przed kimś ukrywała, a nieszczerość szybko można wyczuć.

U każdego lęk wygląda inaczej

Lęk u każdego wygląda inaczej. Jedni nie będą mogli spać, a inni będą spali cały czas. Występują także takie objawy, jak ból w klatce piersiowej, napięcie mięśni, pobudzenie, niezdolność do koncentracji, ale mogą także wystąpić drażliwość i irracjonalne myślenie. Daj do zrozumienia swojemu przyjacielowi, że to rozumiesz.

Zapytaj, czego potrzebuje

Zwyczajnie zapytaj, czego potrzebuje bliska ci osoba. To nic złego, bo tylko w taki sposób będzie można pomóc przyjacielowi. Możecie iść razem na jogę lub do kina. Jeśli przyjaciel potrzebuje kontaktu z tobą to postaraj się poświęcić mu jak najwięcej swojego czasu. Kto wie, może kiedyś ty będziesz potrzebować takie wsparcia?

Bądź świadomy swojego wpływu

Lęk może na tyle paraliżować, że osoby odczuwające go bardzo silnie mogą nie myśleć racjonalnie, przez co mogą tworzyć w głowie czarne scenariusze. Jeśli akurat nie masz czasu dla przyjaciela poinformuj go o tym, aby nie wzmacniać jego lęku.
Zobacz więcej: 7 kłamstw, które oddalają nas od szczęścia

Szanuj siebie

Przyjaźń jest ogromną wartością, jednak nie można w tym wszystkim zatracać siebie. Jeśli czujesz, że przyjaciel wymaga od ciebie więcej niż możesz dać poinformuj go o tym. Gdy akurat jesteś zajęta, a bliska ci osoba dzwoni możesz powiedzieć, że dziś nie masz czasu, ale jutro na pewno znajdziesz 30 minut na rozmowę.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie