Cierpisz na bezsenność? Poznaj 5 wskazówek, które pozwolą ci się lepiej wyspać!

Kilka porad, jak poradzić sobie z bezsennością.
Cierpisz na bezsenność? Poznaj 5 wskazówek, które pozwolą ci się lepiej wyspać!
fot. istock.com
20.10.2020
Dominika Stanisławska

Bezsenność może mieć swoje podstawy w długotrwałym stresie, lęku lub traumatycznych wydarzeniach. Zanim udasz się do lekarza po pomoc, możesz sama spróbować powalczyć o lepszy sen dla siebie. Niestety, ale nagromadzone negatywne emocje, powodują bezsenność, a bezsenność prowadzi do negatywnych emocji – to błędne koło można przerwać. Poznaj kilka sposobów, jak zawalczyć o lepszy sen.
Zobacz więcej: Jak zachować pewność siebie w niepewnych czasach? [Ekspert radzi]

5 wskazówek, które pozwolą ci się lepiej wyspać

Nie myśl o tym, że zasypiasz

Sen jest czynnością, która się po prostu dzieje. Gdy idziesz do łóżka i powtarzasz sobie, że musisz zasnąć, na pewno nic z tego będzie. Zamiast myśleć, po prostu połóż się i zamknij oczy. Sen sam przyjdzie.
Zamiast myśleć, po prostu połóż się i zamknij oczy. Sen sam przyjdzie.
fot. istock.com

Wstawaj o tej samej godzinie

Jeśli masz problemy z zasypianiem, wstawanie i kładzenie się spać o tej samej porze na pewno ureguluje twój zegar biologiczny. Nawet jeśli jest weekend nastaw budzik, aby twój organizm wyrobił sobie odpowiednich odruch. Po niedługim czasie, powinnaś zacząć widzieć efekty regularnych pobudek.

Przetwórz sobie myśli przed snem

Zanim położysz się spać, dużo wcześniej pomyśl o rzeczach, które spotkały cię w konkretnym dniu. Dzięki temu unikniesz natłoku myśli, gdy już będziesz w łóżku. Takie oczyszczanie głowy dobrze wpływa na samopoczucie przed zaśnięciem. Jeśli masz problem z uporządkowaniem myśli, możesz założyć dziennik i w nim wszystko zapisywać lub nagrywać wszystko na dyktafon.

Ciepła kąpiel i chłodne pomieszczenie

Łatwiej jest zasnąć, gdy jest nam za zimno niż za gorąco. Ciepła kąpiel nie tylko rozluźnia mięśnie, ale też przygotowuje do snu. Kiedy wychodzimy z wanny, jest na chłodno i właśnie ten fakt, pozwala nam na szybsze zaśnięcie. Aby szybciej zasnąć śpij przy lekko uchylonym oknie. Temperatura o jeden stopnień niższa pozwoli ci na spokojnie zaśnięcie.
Zobacz więcej: Dlaczego warto próbować nowych rzeczy?

Spróbuj wizualizacji w łóżku

Zacznij sobie wyobrażać przed snem, że spacerujesz po lesie lub łące. Spróbuj poczuć, zapach kwiatów i drzew. Kontynuuj to ćwiczenie i staraj się, jak najbardziej rozluźnić swoje ciało. W pewnym momencie zaśniesz, a rano wstaniesz wypoczęta.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie