Dlaczego wielozadaniowość w końcu nas wykończy?

Multitasking jest przereklamowany.
Dlaczego wielozadaniowość w końcu nas wykończy?
fot. istock.com
25.09.2020
Dominika Stanisławska

Szukasz pracy, a w każdym ogłoszeniu jako jeden z punktów to „wielozadaniowość”? Szukaj dalej. Wielozadaniowość to mit. Co innego praca pod presją czasu – ta umiejętność może się przydać nie tylko w pracy. Nawet jeśli ktoś ma analityczny umysł, to nie nadąży z robieniem wszystkiego w tym samym czasie. Dlaczego wielozadaniowość kiedyś nas wykończy?
Zobacz więcej: Ten trening korzystnie wpłynie na twoje zdrowie!

Wypalenie zawodowe, czyli jak multitasking na nas wpływa?

Robiąc wiele rzeczy jednocześnie – nawet w domu przy dzieciach, szybko się męczysz, jesteś rozdrażniona i ciężko skupić ci się na jednej rzeczy. Chociaż kobiety mają podzielność uwagi, to na dłuższą metę nikt nie da rady myśleć o 10 różnych rzeczach jednocześnie. Jest to prosta droga do wypalenia zawodowego, chorób psychicznych i fizycznych. Warto dodać, że nawet najlepszy sprzęt nie jest wielozadaniowy, a co dopiero człowiek. Nasze mózgi nie są przystosowane do wielozadaniowości.
Nasze mózgi nie są przystosowane do wielozadaniowości.
fot. istock.com

Stracony czas

Wykonywanie kilku zadań jednocześnie wiąże się z tym, że robimy rzeczy niedokładnie. Nie czytamy dokładnie wiadomości lub nie koncentrujemy się maksymalnie. Takie podejście prowadzi do błędów poznawczych, które ciągną za sobą kolejne błędy. Jeśli źle zrozumiemy e-maila od szefa to później zaczniemy źle wykonywać nasze obowiązki, a co za tym idzie, będzie postrzegani jako słaby pracownik. Ponadto w późniejszym czasie musimy poprawiać błędy, które popełniliśmy przez nieuwagę, czyli wykonujemy jedną pracę dwa razy. Tracimy na jedną rzecz czas i energię, a obowiązków przybywa. Mnożą się nadgodziny, aż w końcu dochodzi do permanentnego stresowania się w pracy.
Zobacz więcej: Jak przestać jeść ze stresu?

Co na to szef?

Wielozadaniowość chociaż pożądana jest kłamstwem. Często przyszły pracodawca wymaga multitasking, bo sam nie ma z nim do czynienia. Ciężko wyobrazić sobie, że jednocześnie możemy oglądać film, słuchać muzyki i jeszcze gotować. W takim natłoku bodźców człowiek może oszaleć. To samo dzieje się z nami w pracy. Jeśli musimy skupić się jednocześnie na kilku rzeczach, to może mieć to swoje odbicie w emocjach i psychice. Ludzki mózg nie jest stworzony do szybkiego przestawiania się z zadania na zadanie. Chociaż mózg i pamięć warto ćwiczyć, to człowiek nigdy nie będzie stworzony do wielozadaniowości.

SONDA
Czy pracodawca wymaga od ciebie wielozadaniowości?
Czy pracodawca wymaga od ciebie wielozadaniowości?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie