Stresujesz się, wypadają ci włosy lub masz problemy z cerą? Te ziołowe herbaty ci pomogą!

Właściwości roślin są wykorzystywane od tysięcy lat.
Stresujesz się, wypadają ci włosy lub masz problemy z cerą? Te ziołowe herbaty ci pomogą!
fot. istock.com
07.09.2020
Dominika Stanisławska

Dobroczynny wpływ ziół na nasz organizm jest wykorzystywany od zawsze. Do tej pory znane marki wykorzystują ich właściwości w kosmetykach. Coraz chętniej sięgamy także po ziołowe herbaty. Dlaczego zioła są takie dobre dla naszego organizmu? W jakich ilościach pić herbatę z ziół, żeby przyniosła efekty, a nie zaszkodziła? Jak poszczególne zioła działają na nasz organizm?

 

W zależności od tego, na co ziół potrzebujemy i w jakiej ilości nasza herbata będzie mieć inny smak i właściwości. Co ciekawe, same możemy wyhodować odpowiednie zioła i robić z nich napary, bo najlepiej działają świeżo zebrane rośliny. Herbatki ziołowe można kupić wszędzie – w drogerii, aptece, internecie.

Zobacz więcej: Woda - dlaczego musimy pić jej odpowiednią ilość?

Dlaczego zioła są dobre dla naszego organizmu?

Przede wszystkim chodzi o to, że są to naturalne dobra natury. Działają doskonale na nasz organizm, nie obciążają go i naprawdę pomagają. Oczyszczają organizm, mogą pomóc w odpoczynku oraz problemami z cerą lub problemami żołądkowymi. Trzeba jednak pamiętać, że w myśl zasady „co za dużo to nie zdrowo” może nam zaszkodzić. Nie ma potrzeby pić jedną herbatę za drugą – tym bardziej, jeśli są to dwie różne herbaty, bo każda z nich ma inną substancję aktywną. Może okazać się, że zamiast zastopowania wypadanie włosów mamy problemy żołądkowe. Dziennie można wypić maksymalnie dwa napary z herbaty ziołowej.

Właściwości roślin są wykorzystywane od tysięcy lat. fot. istock.com

Jak poszczególne zioła działają na nasz organizm?

Na włosy najlepiej stosować łopian, pokrzywę, skrzyp polny, tatarak, miętę, chmiel, nagietek, szałwię i melisę. Łatwo skojarzyć rośliny z szamponami i odżywkami, które są produkowane na bazie tychże.
Na problemy skórne dobrze sprawdzą się, tak jak przy włosach, szałwia i pokrzywa. Inne zioła to mniszek i fiołek trójbarwny.
Na odchudzanie dobra będzie mięta, skrzyp polny, mniszek, lubczyk lekarski, krwawnik pospolity i kruszyna pospolita.
Na trawienie pomogą lawenda, rumianek, drapacz, szanta, nawłoć oraz dziurawiec i przywrotnik.
Skoro jesteśmy przy trawieniu warto dodać zioła, które pomogą w problemach żołądkowych – przy zaparciach – będą to jeżyna, akacja, głóg, tatarak i lawenda.

Herbaty ziołowe kojące nerwy

Zanim sięgniemy po środki farmakologiczne na uspokojenie, najpierw spróbujmy naturalnych sposobów. Przy wysokim tempie życia lepiej usiąść na chwilę i wypić melisę lub arcydzięgiel, który działa kojąco na układ nerwowy i redukuje migreny. Dobrą herbatę, która ukoi nerwy będzie napar z chmielu oraz czarnego bzu.

Zioła mają szerokie zastosowanie i zanim zdecydujemy się na wizytę u lekarza lepiej sięgnąć po naturalne sposobu. Wszak nasze babcie nie miały tak szerokiego dostępu do medycy, jak my dziś. Warto korzystać z ludowych przepisów na napary, bo dzięki nim możemy zaoszczędzić czas i pieniądze.

Zobacz więcej: 5 powodów, dla których kąpiel w wannie jest rewelacyjna dla twojego organizmu

SONDA
Pijesz ziołową herbatę?
Pijesz ziołową herbatę?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie