Czy pandemia COVID-19 może zakłócać sen?

Izolacja społeczna, zamartwianie się o pracę czy problemy zdrowotne z całą pewnością nie wypływają korzystnie na funkcjonowanie naszego organizmu
Czy pandemia COVID-19 może zakłócać sen?
fot. istock.com
24.08.2020
Katarzyna Lemanowicz

Filarami zdrowia jest dieta, aktywność fizyczna i odpowiednia ilość snu. Jak donosi National Institutes of Health (NIH) około 50 milionów Amerykanów cierpi na zaburzenia snu. Na taką sytuację wpływa wiele czynników. Permanentny stres jest jednym z nich. 

Nie ma się co oszukiwać, nasze życie zostało całkowicie zdominowane przez pandemię COVID-19. I niezależnie od tego, czy czujesz lęk przed zarażeniem, czy stres związany z utratą pracy, czy po prostu doskwiera ci nerwowa atmosfera związana z koronawirusem - to wszystko bardzo niekorzystnie wpływa na jakość snu

Koronawirus - wpływ na sen

Całkiem niedawno - Sleep Standards niezależny serwis informacyjny, prowadzony przez ekspertów w dziedzinie zdrowia - opublikował ankietę dotyczącą wpływu pandemii COVID-19 na jakość snu. W ankiecie wzięło udział ponad 1000 dorosłych Amerykanów. Ich zadaniem było wypełnienie kwestionariusza dotyczącego ich nawyków związanych ze snem od początków pandemii koronawirusa. Ponad 76% ankietowanych stwierdziło, że wybuch pandemii wpłynął negatywnie na ich sen, a 58% powiedziało, że śpi co najmniej godzinę mniej każdej nocy w porównaniu do okresu przed wybuchem epidemii. 

Koronawirus a sen

fot. istock.com

Zobacz więcej: Jak stać się mistrzynią planowania?

Pandemia zmusiła nas do fizycznej izolacji, co głęboko wpływa na sen. Jak wiadomo, wsparcie społeczne, możliwość swobodnego wychodzenia z domu, kontakt z najbliższymi - to wszystko może zakłócać normalne funkcjonowanie i dalej, w konsekwencji prowadzić do zaburzenia snu. 

Problem z zasypianiem - skąd się bierze?

Badanie przeprowadzone przez Sleep Standards ujawniło, że dla 48% uczestników badania, niepokój związany z pandemią COVID-19 jest głównym punktem w problemie z zasypianiem. Niepokój wywołuje bezsenność. Ogólnie rzecz ujmując to dość normalne, że w trakcie snu się budzisz. Sen dzieli się na 4 fazy, każda z nich trwa od 90 do 120 minut i zdarza się, że między przechodzeniem z jednej do drugiej fazy się obudzisz. Problem pojawia się, kiedy między poszczególnymi fazami masz problemy z ponownym zaśnięciem. Jeśli nie możesz ponownie zasnąć przeanalizuj co robisz na dwie godziny przed pójściem spać. To co może złagodzić przechodzenie przez poszczególne fazy to złagodzenie nastroju, wyciszenie się i wprowadzenie do codzienności relaksującej rutyny. 

Zdecydowanie nie pomaga oglądanie wiadomości i analizowanie dogłębne aktualnej, epidemiologicznej sytuacji. Owszem, bycie na bieżąco z wiadomościami dotyczącymi COVID-19 jest ważne, ale czy na pewno musisz przeglądać telefon przed pójściem spać. Staraj się unikać wszelkich elektronicznych sprzętów na 90 minut przed pójściem spać. 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie