Czy warto jeść pestki arbuza? Będziesz zaskoczona ich właściwościami zdrowotnymi!

Jestem osobą, która nigdy nie wyrzucała pestek z arbuza. Jedząc ten owoc, po prostu kroję go na kawałki i… jem.
Czy warto jeść pestki arbuza? Będziesz zaskoczona ich właściwościami zdrowotnymi!
fot. istock.com
11.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Ale wiem, że jest wiele osób, które zanim wezmą kawałek do ust, muszą pozbyć się nawet najmniejszych pestek. Okazuje się, że to poważny błąd!

Czy wiedziałaś o tym, że pestki arbuza możesz uprażyć i jeść jak najlepszą przekąskę?

Wystarczy, że blachę w piekarniku wyłożysz papierem do pieczenia, wysypać pestki słonecznika. Możesz polać ulubioną oliwą, posypać przyprawami i piec przez około 30 minut w 220st.C.

Właściwości zdrowotne pestek arbuza
fot. istock.com

Pestki arbuza to swojego rodzaju SuperFoods. Są pełne wartości odżywczych i mają niesamowicie pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Pestki arbuza mają sporo białka i zdrowego tłuszczu, magnezu, żelaza, witamin z grupy B i przeciwutleniaczy.

Pestki z arbuza obniżają poziom cukru we krwi, działają przeciwzapalnie, usprawniają pracę układu pokarmowego, leczą wrzody żołądka. Pestki arbuza przypominają w smaku te słonecznika – są nieco bardziej orzechowe. Jedno jest pewne, zaletami przewyższają te płynące z miąższu owocu.

To dość kaloryczna przekąska – 100g to 557kcal ale garść pestek na pewno nie zaszkodzi, a skutecznie stłumi głód i dostarczy szeregu witamin i minerałów.

Zobacz więcej: Czy wiesz, jaki jest zdrowy poziom tłuszczu w organizmie?

Pestki arbuza to nieocenione źródło magnezu, 25g dodane do owsianki pokrywa zapotrzebowanie na ten pierwiastek w 35%. Niedobór magnezu może negatywnie odbić się na zdrowiu: drżenie powiek, rozdrażnienie, nadciśnienie czy pogorszenie stanu skóry i włosów. Antyoksydanty obecne w pestkach to: saponiny, alkaloidy, taniny, flawonoidy oraz związki fenlowe.

Pestki arbuza to też całkiem niezłe źródło żelaza, które jest ważnym składnikiem hemoglobiny i co dość istotne pomaga organizmowi zamienić kalorie na energię. Pestki arbuza zawierają także kwas foliowy, który jak wiadomo jest niezbędny w diecie kobiet w ciąży, ale też potrzebny mężczyznom i kobietom w normalnym funkcjonowaniu. Kwas foliowy wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie