4 najczęstsze powody bólu brzucha

Żyjemy coraz intensywniej. Nawet jeśli obiecujemy sobie i bliskim, że już od poniedziałku, przyszłego miesiąca czy roku zadbamy o siebie i swoje zdrowie, zazwyczaj się z tej obietnicy nie wywiązujemy.
4 najczęstsze powody bólu brzucha
fot. istock.com
27.05.2021
Katarzyna Lemanowicz

Pomimo braku czasu nie powinniśmy bagatelizować sygnałów świadczących o niedyspozycji naszego organizmu. Dotyczy to też bólu brzucha, który może oznaczać jedynie przejściowe zaburzenia przewodu pokarmowego, ale niejednokrotnie zwiastuje występowanie poważniejszych chorób.

Jakie są najczęściej spotykane przyczyny bólu brzucha?

#1 Zaparcia - to najczęstsza przyczyna bólu brzucha

To problem, który może dotyczyć nawet 30% populacji. Zatwardzenia objawiają się bólami brzucha i zbyt małą częstotliwością wypróżniania (rzadziej niż dwa razy w tygodniu). Nieleczone mogą wywołać niebezpieczne konsekwencje (np. w postaci hemoroidów). Co na zaparcia zastosować? Możemy sięgnąć po skuteczne i bezpieczne tabletki przeczyszczające. Zadbajmy o właściwą dietę, unikajmy produktów przetworzonych, wysokotłuszczowych, o zbyt małej, wręcz niedostatecznej ilości błonnika. Jedzmy więcej warzyw i owoców, których nie zastąpią wysoko słodzone soki i napoje. Duża ilość napojów jest oczywiście wskazana, ale najlepiej w postaci wody niegazowanej. Prowadząc siedzący tryb życia i unikając ruchu, doprowadzamy do znacznego spowolnienia pracy jelit. Postarajmy się wyeliminować źródła stresu, podczas którego jadamy zbyt mało lub wręcz przeciwnie: zbyt obficie.

Ból brzucha

fot. istock.com

#2 Zespół jelita wrażliwego

Szacuje się, że na tę dolegliwość cierpi co piąty mieszkaniec krajów wysokorozwiniętych. W Polsce problem dotyka około 13% osób dorosłych. Ból występuje najczęściej w dole brzucha. Towarzyszą mu wzdęcia, nudności, zgaga, bóle głowy, uczucie zmęczenia, a dodatkowo także zaburzenia rytmu wypróżniania w postaci zaparć lub biegunek. O zespole jelita drażliwego możemy mówić, jeśli wyżej wymienione objawy trwają co najmniej 3 miesiące. Jest to zatem choroba przewlekła. Ustalono wiele jej przyczyn, wśród których wymienia się też niewłaściwą dietę i stres. Prawidłowe leczenie powinno doprowadzić do złagodzenia objawów choroby.

Zobacz więcej: 8 produktów, które hamują apetyt

#3 Jednym z objawów chorób trzustki jest ból brzucha

Dają objawy nie tylko w postaci bólu brzucha, ale też nudności, wymiotów czy biegunki. Dużo osób bagatelizuje je i kojarzy z łagodniejszymi postaciami dolegliwości brzusznych. Ból trzustki jest dość charakterystyczny, przeszywający, występuje w lewej części brzucha, promieniuje do pleców. Często pojawia się jako wynik podrażnienia trzustki po spożyciu obfitego posiłku lub zbyt dużej ilości wypitego alkoholu. Opisane symptomy mogą wskazywać na zapalenie trzustki, bądź poważniejsze choroby tego organu, a nawet kamicę żółciową. Jeśli zaobserwujemy je u siebie, powinny nas zaniepokoić i skłonić do skonsultowania się z lekarzem, który zaleci właściwy sposób leczenia i dalszego postępowania.

#4 Niestrawność objawia się bólami górnej i środkowej części brzucha

Dotyka 20-30% populacji, zwykle towarzyszą jej także uczucie pełności, ucisku , zgaga (czyli pieczenie w przełyku), wzdęcia, mdłości i wymioty. Może być spowodowana występowaniem innych chorób, np. wrzodami dwunastnicy, zapaleniem żołądka, chorobą refluksową. Źródłem niestrawności bywa też stres, nieodpowiednia dieta, przyjmowanie leków, zwłaszcza antybiotyków i nieodpowiednich suplementów diety. Profilaktyka ukierunkowana jest głównie na prawidłowe i regularne odżywianie się.

Często, szukając rozwiązania naszych problemów zdrowotnych, sięgamy po medykamenty, w tym również suplementy diety. Wiele przypadłości można dzięki nim pokonać szybko i poczuć ulgę! 

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Sandra (Ocena: 5) 27.05.2021 13:36
Mnie brzuch bolał przy zaparciach. Czasami mi się zdążały jak mało piłam. Na szczęście wprowadziłam nawyk picia cisowianki każdego dnia. Niby nic ale mój organizm to polubił.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie