6 nieodwracalnych zmian, jakie zachodzą w twoim ciele po ciąży. Jesteś na to gotowa?

Nie o wszystkich mówi się głośno.
6 nieodwracalnych zmian, jakie zachodzą w twoim ciele po ciąży. Jesteś na to gotowa?
fot. iStock
24.11.2019
Katarzyna Lemanowicz

Ciąża to naprawdę wyjątkowy czas. Przyszła mama przez 9 miesięcy przygotowuje się do narodzin dziecka, a towarzyszy jej wiele różnych emocji i zmian, jakie zachodzą w jej ciele. Zaliczają się do nich oczywiście przede wszystkim rosnący ciążowy brzuszek i dodatkowe kilogramy, ale też opuchnięte stopy, większe piersi, a czasami także zmiana stanu cery. Wszystko to jest spowodowane gospodarką hormonalną, która w tym czasie przechodzi prawdziwą rewolucję.

Zobacz również: Jak wygląda brzuch matki 24 godziny po porodzie? Mocny widok

Po porodzie wiele rzeczy wraca do normy... ale nie wszystkie. Niektóre zmiany, jakie zaszły w ciele kobiety po ciąży i po porodzie są nieodwracalne.

Jak zmienia się ciało kobiety po porodzie

Chociaż nie zawsze głośno się o tym mówi, niektóre kobiety po tym, jak zostaną matkami, już zawsze będą wyglądać inaczej. Jakie zmiany w ciele kobiety po urodzeniu dziecka są nieodwracalne?  

#1: Będziesz mieć szersze biodra 

To dość oczywista zmiana. U większości kobiet po urodzeniu dziecka biodra już zawsze będą nieco szersze. Dzieje się tak dlatego, że po porodzie zmienia się rozmiar miednicy. Na szczęście w wielu przypadkach ta zmiana nie jest widoczna gołym okiem, więc nie powinnaś się nią zbytnio przejmować. 

#2: ...i większe stopy 

Ta zmiana nie dotyka wszystkich kobiet, które zostały mamami, ale jest całkiem powszechna! Zdecydowanie bardziej, niż mogłoby się wydawać. Okazuje się, że u niektórych kobiet po ciąży rozmiar buta zwiększa się średnio o jeden numer. W 2013 roku portal LiveScience opublikował wyniki badań, które wykazały, że u 60-70 proc. kobiet po urodzeniu dziecka stopa stała się większa. 

fot. iStock.com

#3: Twoje sutki staną się ciemniejsze  

Ciąża zmienia bardzo wiele w wyglądzie i kształcie piersi. Co ciekawe, po urodzeniu dziecka u wielu kobiet ciemnieją sutki – i w większości przypadków jest to zmiana permanentna. Wszystko za sprawą hormonów. 

#4: Możesz mieć nieco inną fryzurę 

Mnóstwo kobiet zgłasza, że po ciąży zmagają się z problemem wypadających włosów, a podczas ciąży często są przetłuszczone. Czasami zmiany po porodzie są jeszcze dziwniejsze, np. zmienia się struktura włosa. Naturalne loki przestają się kręcić, a proste włosy zmieniają się w delikatne fale.  

#5: Twój brzuch nie będzie wyglądał tak samo 

Po urodzeniu dziecka jeszcze przez jakiś czas będziesz wyglądać tak, jakbyś była... w ciąży. Na brzuchu mogą poza tym pozostać rozstępy. Warto o tym wiedzieć, zwłaszcza w dobie mediów społecznościowych, które próbują przekonać nas, że idealnie płaski brzuch tydzień po porodzie jest czymś zupełnie normalnym. 

#6: Będziesz na emocjonalnym rollercosterze 

Ten punkt także możemy zaliczyć do zmian, które zachodzą w ciele, ponieważ wszystkiemu winne są hormony, które produkuje nasz organizm. Po urodzeniu dziecka wiele kobiet zauważa gwałtowne zmiany w sferze emocji i samopoczucia. Zmagają się z irracjonalnymi napadami płaczu na przemian z uczuciem euforii. Ważne, by nie bagatelizować tych zmian – warto wybrać się do specjalisty, aby wykluczyć depresję poporodową, czyli problem, z którymi zmienia się wiele młodych mam. 

Zobacz również: „Mój mąż ma do mnie pretensje, bo dwa miesiące po porodzie wciąż nie zrzuciłam nadwagi”

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie