Sprawdzone prezenty dla niemowlaka

Wybierając prezent dla niemowlaka, siłą rzeczy myślimy o jego rodzicach.
Sprawdzone prezenty dla niemowlaka
12.11.2022
Katarzyna Lemanowicz

Chyba że to my jesteśmy rodzicami, wtedy sprawa nieco się upraszcza, bo w końcu sami wiemy, czego potrzebuje nasze dziecko. Pytanie, jaki prezent kupić niemowlęciu, czy to na pierwsze urodziny, czy pod choinkę, spędza sen z powiek zwłaszcza osobom, które nie miały dotąd szczególnych doświadczeń z maleńkimi dziećmi. Sprawdźmy, czym kierować się podczas wyboru oraz jakie prezenty będą odpowiednie dla niemowlęcia.

Czy trudno wybrać prezent dla niemowlaka?

Wpierw weźmy pod uwagę, że niewolę niemowlęciu nierówne. Okres niemowlęcy zaczyna się już po pierwszych czterech tygodniach życia człowieka, a kończy wraz z pierwszymi urodzinami. Jeśli więc rozważamy zabawkę jako prezent dla niemowlaka, zastanówmy się, czy będzie ona dla niego atrakcyjna. Noworodki widzą na niewielką odległość, w dodatku rozpoznają tylko czerń i biel, a dopiero po około miesiąca czerwień. W kolejnym miesiącu odróżnia zieleń, w jeszcze kolejnym, kolor żółty. Nic dziwnego, że dla tak małych dzieci przeznaczone są książeczki kontrastowe. Wzrok nieco starszych maluchów znacznie się wyostrza i im bliżej im do pierwszego roku, tym więcej wyłapią szczegółów. Na przykładzie książeczek widzimy, jak poszczególne etapy rozwoju sensorycznego rzutują na potrzebach dziecka. Pierwszych dwanaście miesięcy jest okresem najbardziej dynamicznego (i najlepiej obserwowalnego) okresu rozwoju, aż do wejścia dziecka w okres dojrzewania. Biorąc pod uwagę, że często prezenty dla niemowląt przewidują finansowe odciążenie rodziców, nie będzie niczym złym ani nie na miejscu zapytać młodych rodziców, czego ich pociecha najbardziej potrzebuje.

Coś, co grzechocze

Już po około trzecim miesiącu życia dziecko widzi grzechotkę. Może zacząć nią trącić, brać do rączek, ale najwięcej frajdy sprawi mu mniej więcej po ukończeniu szóstego roku życia, kiedy to dziecku wyostrza się słuch. Grzechotki przybierają różne kształty – od typowych banieczek z kolorowymi koralikami w środku po miękkie misie z elementami grzechoczącymi w środku. Czym kierować się przy wyborze grzechotki? Najlepiej informacją, od jakiego wieku producent zaleca jej użycie (0+ lub dopiero powyżej 4 miesięcy). Pamiętajmy o bardzo ważnej kwestii. Prezent dla niemowlaka musi przejść odpowiednie testy bezpieczeństwa – rozpoznamy je po znaku CE, będącego gwarancją, że zabawka została zaprojektowana zgodnie z dyrektywą zabawkową.

Coś, co da się ugryźć

Czas ząbkowania zaczyna się mniej więcej w czwartym miesiącu życia i jest trudnym okresem, zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców, tym bardziej że trwa on nawet dwa lata. W okresie ząbkowania dziąsła dziecka są rozpulchnione i obolałe, nic więc dziwnego, że dziecko reaguje rozdrażnieniem i płaczem. Bez gryzaka się nie obejdzie. A właściwie wielu gryzaków. Delikatnych, miękkich, wykonanych z silikonu lub z kauczuku, przystosowanych do trzymania ich przez rączkę dziecka. Wiele z gryzaków posiada wypustki, których zadanie polega na delikatnym masażu dziąseł. Gryzaki bywają kolorowe oraz przybierają kształty zwierząt i roślin, tak aby dziecko polubiło swój gryzak i miało ochotę włożyć je do buzi. Dzieci wykazują tendencję do chwytania przedmiotów i wkładania ich do ust, dzięki czemu poznają świat, dlatego kolekcja atrakcyjnych dla dziecięcego oka gryzaków tym bardziej okaże się strzałem w dziesiątkę.

Coś, co można popychać i ciągnąć

Niektóre dzieci stawiają pierwsze kroki już po ósmym roku życia, inne potrzebują nieco więcej czasu. Istnieje wiele czynników determinujących szybkość, z jaką maluch zacznie samodzielnie chodzić, a wśród wymieńmy choćby geny. Pierwsze, całkowicie samodzielne kroki dziecka sprawiają ogromną radość, dziecku i rodzicom. Czy proces nauki chodzenia da się przyśpieszyć? Ciało malca samo decyduje, kiedy puścić krzesło czy maminą rękę. Mimo to możemy pomóc zachęcić dziecko do większej aktywności fizycznej poprzez kupienie mu zabawek służących do popychania i ciągnięcia. To one stymulują rozwój mięśni i kości, która służy wzmocnieniu koordynacji ruchowej i równowagi. Wyposażone w kolorowe elementy i zabawne melodie dodatkowo uatrakcyjniają naukę chodzenia. Pchacz lub zabawki, korę da się ciągnąć to idealny prezent dla niemowlaka.

Coś, co pomoże w opiece nad malcem

Wszelkie wózki, śpiworki, gondole, huśtawki, leżaczki, elektroniczne nianie, smoczki, kubki i sztuce są dla młodych rodziców olbrzymim wsparciem. Weźmy pod uwagę sam wózek. W okresie życia dziecka trzeba go zmienić przynajmniej dwa razy; od typowego, przeznaczonego dla noworodków, po spacerówkę dla nieco starszych dzieci. Tak jak niemowlęta szybko wyrastają z ubrań, tak szybko wyrastają z leżaczków i nosidełek. Dynamicznie zmieniające się potrzeby dziecka wymagają dynamicznie zmieniającego się sprzętu. Jeśli chcemy sprezentować większy podarek, na przykład wózek, warto uprzednio skonsultować to, a nie kupować pochopnie. Same smoczki do ssania i do butelek trzeba regularnie wymieniać. Takie rzeczy zawsze się przydadzą, są uniwersalne, a ich zakup pomoże choć trochę odciążyć budżet rodziców.

 

Artykuł partnera

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Milena (Ocena: 5) 14.11.2022 09:20
Dzieci nie mam, więc nie bardzo się znam co się kupuje takim maluszkom. Oprócz ubranek kupiłam też kokon z sensillo, bo wydaje się być to fajny i przydatny prezent. A czy tak będzie to się okaże jak go w końcu wręczę.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie