Ekologiczne pieluszki? Poznaj 5 topowych rozwiązań najlepszych dla malucha i planety

Kiedy rodzi się dziecko, nasza percepcja kieruje się w pełni na wszystkie jego potrzeby.
Ekologiczne pieluszki? Poznaj 5 topowych rozwiązań najlepszych dla malucha i planety
fot. istock.com
22.08.2022
Katarzyna Lemanowicz

Szczególnie przeżywamy i doświadczamy wszystkich chwil. Olbrzymią uwagę przywiązujemy do bezpieczeństwa. Jednocześnie staramy się zapewnić bobasowi jak największą wygodę. Od początku wiemy, że to pieluszki i pampersy są produktami, które towarzyszą naszemu dziecku przez zdecydowaną większość pierwszych miesięcy. Wybierając je świadomie, możemy dbać o komfort dziecka, ale też i o ekologię!

Poznaj 5 topowych rozwiązań najlepszych dla malucha i planety

Wyprawka: To właśnie pampersy i pieluchy są produktami, które będą towarzyszyły nam non stop w okresie niemowlęctwa. W ciągu pierwszych 30 miesięcy życia maluch zużyje nawet 10 tysięcy pieluszek! Jak znaleźć odpowiednie eko rozwiązanie? Przedstawiamy 5 topowych pieluch, które powinny znaleźć się w każdej wyprawce ekologicznych rodziców.

Pieluszkowa ekologia od naszych babć

Pieluchy wielorazowe to jeden zakup, jeden transport, a setki przewinięć dziecka. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by kolejne dziecko także korzystało z pieluszki mającej kilka lat. To rozwiązanie znane kobietom od wieków, wyparte niestety wraz z plastikowym boomem. Na szczęście wracamy powoli do natury i tego, co dobre dla nas i dla środowiska.

Wiola Lis, ekspertka produktowa z ekologicznego centrum Arkana Smaku, zaznacza: „Oczywiście warto pamiętać, że takie pieluszki generują większe zużycie wody. Mimo to są bardziej przyjazne skórze od standardowych pieluszek jednorazowych. Dodatkowo zdecydowanie wygrywają z nimi pod względem uniwersalności. Zastąpią nam kocyk, ręcznik, przytulankę, a nawet gryzaczek. Dzisiaj mamy dostęp do różnych materiałów. Każdy może pełnić inną funkcję!”

Tanie i wszechstronne pieluszki tetrowe 

Tradycyjnie wykonywane są z bawełny. Są oddychające i przyjazne dla skóry niemowlaka. Obecnie mają też różne kolory i wzory. Cechuje je niska cena.

Pieluszki tetrowe świetnie sprawdzają się też jako podkładka pod głowę noworodka, przytulanka, ręcznik. Przydają się w podróży i podczas karmienia. Są dostępne w różnych rozmiarach, każda więc może posłużyć nam do czegoś innego. W wiązaniu wielorazowej pieluchy pomoże nam specjalna klamerka lub rzepy.

Delikatne, termoregulujące pieluszki bambusowe

Produkowane są przy użyciu wiskozy bambusowej. Są ekologiczne, posiadają właściwości antyalergiczne, antybakteryjne i antygrzybicze. Dodatkowo mają funkcje termoregulujące, czyli chłodzą, gdy jest gorąco i dobrze ocieplają w niskich temperaturach. Idealne do długiego kontaktu ze skórą dziecka, szczególnie nadają się do przewijania.

Długotrwale delikatne pieluszki muślinowe

Dwuwarstwowe pieluszki muślinowe będą delikatne nawet przy dłuższym używaniu. Są naturalne i pozwalają na swobodny przepływ powietrza. Ze względu na swoją fakturę (przez inny splot włókien) dobrze absorbują zapachy (np. mamy, taty, domu), co daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.

„Wszystkie te pieluchy wielorazowe możemy dodatkowo zabezpieczyć szczelnym otulaczem, dzięki czemu nie grozi nam żaden niespodziewany wypadek” — dodaje Wiola Lis, specjalistka z internetowego ekobazaru Arkana Smaku.

Pieluszki jednorazowe

Pieluszki wykonane z celulozy

Pieluszki z pulpy drzewnej to ekologiczny produkt jednorazowy. Mają chłonne wnętrze bielone najczęściej wodą utlenioną. Jako odpad rozkładają się o wiele szybciej niż standardowe pampersy. Są też o wiele bardziej przyjazne dla skóry niemowlaka. Nie powodują otarć i podrażnień.

Pieluszki biodegradowalne

Zwykła pielucha jednorazowa rozkłada się w przyrodzie nawet 700 lat. Pieluszki oznaczone jako biodegradowalne mogą rozłożyć się już w lat 10! Nie zawierają szkodliwych substancji — plastiku, chloru, perfum, metali ciężkich. Odpowiednia certyfikacja gwarantuje nam, że powstały w sposób przyjazny środowisku, są też hipoalergiczne i bezpieczne dla malucha.

Wiola Lis z ekocentrum Arkana Smaku apeluje jednak: „Określenie biodegradowalne może nas zmylić! Niektórzy producenci piszą, że składniki takiej pieluszki są tak naturalne, że nadają się na kompost. Oczywiście — tak jest, jeśli ta pieluszka nie jest przez nas używana. Zużyty materiał, podobnie jak wszystkie zużyte chusteczki czy ręczniki papierowe — zawsze wrzucamy do kosza z odpadkami zmieszanymi, czyli tymi, które nie nadają się już do recyklingu”.

Mamy tak wiele eko rozwiązań! Jednorazowe czy wielorazowe? Wybierzcie sami. Dbajmy o nasze maluszki, jednocześnie nie zapominając o Ziemi, na której będą spędzać swoje życie. Dbajmy o środowisko naturalne i zachęcajmy innych swoim przykładem. W ten sposób walczymy o szczęśliwą przyszłość naszych dzieci.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Amelia (Ocena: 5) 24.08.2022 10:29
Zaopatrzyłam się w pieluszki nie tylko tetrowe, ale również bambusowe i muślinowe z sensillo, ale będę stosować je jako okrycie, śliniaczek czy ręczniczek. A co do pieluszek to kupować będę jednorazowe, bo tak będzie prościej i wygodniej dla mnie.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie