Jak tanio urządzić pokój dla dziecka? Podpowiadamy!

Urządzenie pokoju dla dziecka to niemałe wyzwanie dla rodziców.
Jak tanio urządzić pokój dla dziecka? Podpowiadamy!
fot. istock.com
17.09.2020
Dominika Stanisławska

Kiedy pierwsze dziecko przychodzi na świat przed rodzicami staje też problem urządzenia pokoju dla dziecka. Często padają pytania, czy pokój powinien być urządzony zgodnie z płcią? Co tam wstawić, bo przecież maluch i tak śpi cały dzień lub jest w innej części mieszkania z nami. Czy opłaca się inwestować w nowe meble? Oto odpowiedzi na wszystkie pytania.
Zobacz więcej: Ponadczasowe zabawki dla dzieci - czyli czym powinny bawić się twoje pociechy

Pokój dla dziecka, czy kolor ma znaczenie?

Jeśli spodziewamy się nowego członka rodziny to zapewne myślimy w kategoriach płci dziecka – czy to będzie chłopiec, czy dziewczyna. Warto jednak zwrócić wagę na to, że to nie znaczenia. Pokój dla dziecka powinien być jasny i spełniać podstawowe funkcje, które pomogą w rozwoju. Kolorystycznie powinien mieć dwie główne barwy, a reszta to dodatki. Tak małe dziecko nie potrzebuje pstrokatości, a kolorowe zabawki w tym wypadku wystarczą. Najlepiej postawić na biel lub krem, a do tego dodać inny kolor. Jeśli wolimy tapety wybierajmy te, po których nasze dziecko będzie mogło w przyszłości rysować.
Tak małe dziecko nie potrzebuje pstrokatości, a kolorowe zabawki w tym wypadku wystarczą.
fot. istock.com

Przestań w pokoju dziecięcym

Noworodek i niemowlak nie potrzebują aż tak dużej przestrzeni dla siebie. Przy urządzaniu pokoju warto kierować się swoją wygodą i potrzebami. Jeśli usypiamy dziecko na rękach warto do pokoju wstawić fotel. Szafki i półki powinny pomieścić wszystkie dziecięce akcesoria, a jednocześnie wszystko powinno być pod ręką. Dobrze jest, gdy rodzic przyzwyczaja dziecko do przebywania w pokoju i tam się bawi z dzieckiem, dlatego miejsce na matę sensoryczną też powinno się znaleźć w pomieszczeniu. Wraz z rozwojem dziecka trzeba też pomyśleć o miejscu na zabawki, aby mogło ono swobodnie sięgać po swoje rzeczy, a także pomyśleć o miłym, puchatym dywanie, na którym dziecko będzie mogło się bawić.
Zobacz więcej: Rozpoczęcie etapu poruszania się maluszka to wyjątkowy czas - jakie pieluszki wybrać?

Meble w pokoju dziecięcym

Z meblami dziecięcymi jest tak, jak z ubraniami – szybko się z nich wyrasta. Z tego powodu warto zainwestować w meble typu łóżko, które będą rosnąć razem z dzieckiem. Zaoszczędzimy w ten sposób pieniądze i nerwy, bo nie będziemy musieli co chwilę wybierać nowego sprzętu. Dobrze jest też rozejrzeć się za meblami używanymi. Coraz częściej daje się drugie życie różnym sprzętom, a i cena jest o wiele niższa. Jeśli dobrze poszukamy, możemy znaleźć bardzo dobre meble w korzystnej cenie. Jeśli chodzi o szafki, dobrze wybrać takie, które w przyszłości będzie można pomalować na inny kolor. W tym miejscu warto zaznaczyć, że pokój dziecka urządza się ładnie, ale tanio.

Urządzając pokój dla dziecka można też skorzystać z porady projektanta, który podpowie, w jaki sposób można urządzić to pomieszczenie. Im nasze dziecko starsze, tym bardziej możemy pozwolić mu zaszaleć z kolorami w pomieszczeniu. Czasami warto odłożyć swoje marzenia o idealnym pokoju, na rzecz szczęścia własnego dziecka.

SONDA
Urządziłeś/-aś już pokój dla swojego dziecka?
Urządziłeś/-aś już pokój dla swojego dziecka?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie