Fotelik samochodowy dla dziecka. Jak go wybrać, żeby był bezpieczny?

Pierwszy fotelik dla dziecka to trudny wybór dla świeżo upieczonych rodziców.
Fotelik samochodowy dla dziecka. Jak go wybrać, żeby był bezpieczny?
fot. istock.com
04.09.2020
Dominika Stanisławska

Wybór fotelika samochodowego może okazać się wyzwaniem. Przyszli rodzice decydują się na taki zakup chwilę przed lub chwilę po narodzinach dziecka. Popularne są foteliki, które nie tylko nadają się do jazdy samochodem, ale także stanowią element wózka. Na co zwrócić uwagę wybierając fotelik samochodowy? Czy waga i wzrost mają znaczenie? Który system mocowania jest najlepszy?

Fotelik samochodowy dla dziecka - jak wybrać?

Foteliki dobiera się na podstawie wieku, wagi i wzrostu, ale warto pamiętać, że jeśli przedział wagowy jest między 0-10 kg nie oznacza to, że nasze dziecko będzie korzystało z tego jednego modelu przez cały okres. Ta sama sytuacja dotyczy wzrostu. Nawet jeśli pociecha mieści się w konkretnym przedziale, który wskazał producent to niekoniecznie korzystanie z niego będzie bezpieczne. Ponadto bezpieczny fotelik nie jest dobrany tylko do malucha, ale też do samochodu – niestety, o tej kwestii większość rodziców zapomina.

Zobacz więcej: Auto dla rodziny. Czym się kierować przy wyborze odpowiedniego modelu?

Na co zwrócić uwagę wybierając fotelik samochodowy?

Zakup fotelika powinien być konsultowany ze specjalistą, a także dziecko, które będzie jeździć w foteliku powinno być obecne. Niestety, to nie jedyne rzeczy. Musimy się liczyć z tym, że te najbezpieczniejsze produkty mają najwyższe ceny – to jeden z niewielu wypadków, kiedy to cena przesądza o jakości. Trzeba także pamiętać, że to co jest dobre i sprawdza się u koleżanki, niekoniecznie sprawdzi się w naszym wypadku.

Fotelik samochodowy dla dziecka - jak wybrać odpowiedni?
fot. istock.com

Zobacz więcej: Ponadczasowe zabawki dla dzieci - czyli czym powinny bawić się twoje pociechy

Fotelik samochodowy dla dziecka - który system mocowania wybrać?

Systemy mocowania są podzielona na dwa – przez pasy oraz system ISOFIX. Prawdą jest, że bezpieczniejszy jest ISOFIX, a to dlatego, że fotelik jest mocowany do samochodu (są to dwa metalowe ucha, które są budowane w karoserię), a nie fotela. Podczas zdarzenia drogowego mamy pewność, że fotelik nie będzie się przesuwał. Mocowanie przez pasy też może być bezpieczne, ale pod warunkiem, że wiemy jak to zrobić. Jeśli decydujemy się na ten sposób mocowania lepiej poświęćmy chwilę zapoznajmy się z instrukcją obsługi – w końcu od tego zależy bezpieczeństwo naszego dziecka. Przy mocowaniu przez pasy istnieje ryzyko, że możemy to źle zrobić. System ISOFIX redukuje taką możliwość do zera.

Decydując się na fotelik samochodowy wielu rodziców rozważa zakup używanego sprzętu. Jest to dobra opcja, pod warunkiem, że odsprzedaje go ktoś bliski. Wtedy dokładnie wiemy, co się działo ze sprzętem. Można też zapytać o gwarancję, który sprzedający na pewno ma. Zakup fotelika w internecie wiąże się ze sporym ryzykiem – urządzenie może być uszkodzone lub mieć wady, o których nie zostaliśmy poinformowani.

SONDA
Jaki system bezpieczeństwa w foteliku samochodowym dla dziecka wybrałaś/eś?
Jaki system bezpieczeństwa w foteliku samochodowym dla dziecka wybrałaś/eś?

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 5) 07.09.2020 12:50
Wiadomo bezpieczeństwo dziecka to podstawa mój maluszek jeździ w foteliku z caretero. Dotychczas sprawdza się znakomicie, więc nie wydaliśmy pieniędzy w błoto. Przed zakupem poprosiłam o radę kilka koleżanek nie miałam zamiaru kupować w ciemno :)
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 06.09.2020 14:01
Poproście o napisanie artykułu osobę z doświadczeniem, z branży np. z fundacji "kocham zapinam" albo "osiemgwiazdek" czy też "fotelik.info"
odpowiedz
Polecane dla Ciebie