Co warto wiedzieć, wybierając kaszki dla dzieci?

Sprawdźmy, co warto wiedzieć, decydując się na podawanie dziecku konkretnego produktu.
Co warto wiedzieć, wybierając kaszki dla dzieci?
fot. materiały prasowe
02.04.2019
Katarzyna Lemanowicz

Autorytety w zakresie żywienia niemowląt zalecają, aby rozszerzanie diety małego dziecka rozpoczynać w 5-6 miesiącu życia. Najczęściej pierwszym produktem zbożowym, jaki pojawia się w jego jadłospisie, jest kleik lub kaszka.

Kiedy powinno nastąpić rozszerzanie diety?

Schemat żywienia niemowląt stworzony przez Sekcję Żywieniową Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci wskazuje, że rozszerzanie diety dziecka nie powinno być realizowane pochopnie i chaotycznie. Z uwagi na kształtowania się układu pokarmowego maluszek nie powinien otrzymywać w pierwszych miesiącach życia produktów innych niż mleko mamy, którego skład jest idealnie dopasowany do jego potrzeb.

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca wyłączne karmienie piersią do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia. Jeśli nie istnieją przeciwwskazania, warto kontynuować karmienie piersią także później, prowadząc jednocześnie stopniowo rozszerzanie diety.

Pierwszymi produktami uzupełniającymi na bazie zbóż są zwykle w diecie dziecka kleiki i kaszki dla niemowląt. Jak wybrać te, które będą dobrze tolerowane przez dziecko?

Rozszerzanie diety – jakie produkty na początek?

W schemacie żywienia niemowląt znajdują się wytyczne dotyczące wprowadzania pierwszych produktów. Wśród pokarmów, które mogą pojawić się w jadłospisie dziecka już w 5-6 miesiącu znalazły się:

  • gotowane miksowane warzywa lub owoce,
  • mięso,
  • jaja,
  • purée ziemniaczane,
  • kaszki i kleiki – bezglutenowe i glutenowe.

Podstawą żywienia niemowląt jest oczywiście mleko mamy lub, jeśli maluszek z jakiegoś powodu nie jest karmiony piersią, odpowiednie dla wieku dziecka mleko następne.

Pierwsza kaszka dziecka – co wybrać?

Eksperci zalecają, aby pierwsze kleiki i kaszki dla dzieci wprowadzić do diety nie wcześniej niż w 5 miesiącu życia. Rozszerzanie diety swojej pociechy o takie nowe produkty powinno być realizowane stopniowo – początkowo wystarczy niewielka ilość kleiku lub kaszki dla niemowląt, która później będzie się stopniowo zwiększać. Warto, by rozszerzanie diety przebiegało w oparciu o produkty z oznaczeniem wieku – to gwarancja, że powstały w zgodzie z rygorystycznymi wymogami żywności dla niemowląt i małych dzieci. Nie najlepszym rozwiązaniem może być podanie dziecku zbyt wcześnie kasz z „dorosłego stołu”.

Co powinny zawierać kaszki dla dzieci?

Na rynku produktów przeznaczonych dla niemowląt dostępnych jest wiele zbożowych propozycji dla maluszków. Wybierane przez rodzica kleiki i kaszki dla dzieci powinny w swoim składzie zawierać komplet składników odżywczych odpowiadających potrzebom rozwijającego się malca. Kleiki i kaszki Nestlé powstały we współpracy z ekspertami, dzięki czemu rodzic może mieć pewność, że ich skład i wartość odżywcza zostały dopasowane do potrzeb najmłodszych. Każda porcja kaszki dla niemowląt Nestlé zawiera ponad 50% dziennego zapotrzebowania dziecka na żelazo, a dodatkowo zawarta w niej witamina C dodatkowo wspiera wchłanianie tego składnika. W skład kaszek Nestlé wchodzą także m.in. aktywne kultury bakterii B.lactis, takie jak w mleku mamy oraz jod, ważny dla rozwoju poznawczego maluszka. Kaszki Nestlé pomagają zaspokoić zapotrzebowanie maluszka na energię i ważne składniki odżywcze, a dodatkowo urozmaicić jadłospis niemowlęcia.

Dieta dziecka - najważniejsze informacje

fot. istock.com

Kaszki dla dzieci – glutenowe czy bezglutenowe?

Szukając kaszki dla dzieci, można znaleźć zarówno produkty zawierające gluten, jak i bezglutenowe. Gluten to naturalny składnik zbóż i nie trzeba obawiać się wprowadzenia go do diety dziecka. Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt, gluten w małych ilościach może zostać wprowadzony w dowolnym momencie po ukończeniu przez dziecko 4 miesiąca życia, a przed końcem 12 miesiąca. Zaczynając rozszerzanie diety dziecka o produkty zbożowe, rodzice zwykle sięgają najpierw po kleik ryżowy lub kukurydziany, następnie podają pierwsze kaszki bezglutenowe, a dopiero później produkty otrzymane ze zbóż glutenowych, takie jak kaszka manna. Rozszerzanie diety dziecka to naturalny, kolejny etap jego rozwoju, wprowadzając nowe składniki warto jednak obserwować dziecko, by szybko wyłapać objawy ewentualnych nietolerancji pokarmowych lub alergii.

Ważna informacja

W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego czas wprowadzenia posiłków uzupełniających należy skonsultować z lekarzem lub położną.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie