Dlaczego warto jeść kiełki?

Zastanawiasz się, czy dziecko może sięgać po kiełki? Sprawdź koniecznie!
Dlaczego warto jeść kiełki?
fot. istock.com
01.05.2020
Katarzyna Lemanowicz

Mamy codziennie zamartwiają się, czy ich dzieci dostają odpowiednią porcję witamin i wartości odżywczych. Jest na to sposób! Wystarczy podać dziecku kiełki!

Kiełki w codziennej diecie to temat bardzo zabiedbany przez Europejczyków. O ile Azjaci zajadają się nimi od wieków, o tyle my dopiero sięgamy po to bogactwo natury. Obawiamy się również tego, czy można podawać kiełki dzieciom. Podpowiadamy – nie ma co się bać!

Kiełki to prawdziwa bomba witaminowa, również dla dzieci. A na dodatek, możemy je wyhodować sami w domu!

Jak najlepiej jeść kiełki?

Oczywiście… na surowo! Kiełki najlepiej zjadać na surowo, ponieważ zachowują wówczas najwięcej składników odżywczych. W tej postaci można je dodawać do surówek, sałatek, past lub posypywać nimi jajecznicę czy ziemniaki.

Dlaczego warto jeść kiełki?

W kiełkach zawarta jest cała masa witamin, m.in. A, B, C, E i H. Pędy bogate są też w minerały: wapń, żelazo, siarkę, magnez, potas, cynk czy selen. Są idealnym suplementem diety ubogiej w składniki mineralne. Co ciekawe, kiełki zawierają więcej składników odżywczych niż ich „dorosły” odpowiednik, są też znaczne lepiej przyswajalne niż ziarna, z których wyrastają.

Kiełki w diecie dziecka
fot. istock.com

Jak kiełki wpływają na organizm dziecka?

Przede wszystkim poprawiają odporność dzięki zawartej w nich witaminie C. Dodatkowo wpływają na stan włosów i skóry. W wypuszczanym przez roślinę pędzie koncentruje się wszystko, co najlepsze, i to w formie łatwo przyswajalnej dla organizmu człowieka.

Które kiełki będą dla nas najlepsze?

Wszystko zależy od preferencji smakowych. W większości kiełki szczypią w język i dlatego często dzieci nie lubią ich smaku. Warto więc ukrywać je w różnych potrawach. Dzieci najbardziej krzywią się na smak kiełków brokułów, cebuli i pora – choć i te możesz z powodzeniem im podawać! Najbardziej neutralne są kiełki rzeżuchy i te właśnie najczęściej przypadają dzieciom do gustu.

Jak hodować kiełki?

Możesz starą metodą babć kupić doniczki i czekać aż wyrosną z ziemi albo też hodować je na wacie (stary sposób na hodowanie rzeżuchy). Możesz też kupić za około 20-30 złotych kiełkownicę i cieszyć się urokami kiełków przez cały rok!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie