Jak zdrowo gotować dla dziecka?

Jesteś mistrzynią gotowania, ale gotowanie dla dziecka spędza ci sen z powiek? Zupełnie niepotrzebnie!
Jak zdrowo gotować dla dziecka?
fot. istock.com
30.04.2020
Katarzyna Lemanowicz

Rozszerzenie diety u dziecka jest momentem przełomowym nie tylko dla niego samego, ale także dla rodziców. Oto maluch przestaje być zależny od mleka i zaczyna doskonalić umiejętność zaspokajania głodu pokarmem stałym. Szybko jednak okazuje się, że jest to wyzwanie przede wszystkich dla gotujących mam – jak przygotować coś zdrowego i pożywnego, co jednocześnie nie zabierze zbyt wiele czasu?

Jak gotować dla dziecka?

Każda mama wie, że kluczem do sukcesu jest eksperymentowanie z różnymi daniami i obserowacja małego smakosza – nie od dziś wiadomo, że dzieci nie odbiegają w tej kwestii od dorosłych i mają swoje indywidualne preferencje. Dobrą strategią będzie przygotowanie dziennika posiłków dla dziecka, w którym będziesz planować jadłospis i jednocześnie zapisywać, które dania nie zostały przyjęte z entuzjazmem, a które okazały się strzałem w dziesiątkę. Niech nie przerazi cię groźnie brzmiąca nazwa – choć konieczność notowania wszystkich posiłków może okazać się nużąca, kto wie, czy nie unikniesz dzięki temu poczucia frustracji i pogubienia w upodobaniach swojej pociechy.

jedzenie
fot. istock.com

Jakie jedzenie zabierać na spacer?

O ile przygotowywanie posiłków spożywanych w domu zazwyczaj nie nastręcza wielu problemów, o tyle te, do skosztowania na zewnątrz mogą być dość kłopotliwe. Jedzenie, które zostanie zabrane na spacer lub plac zabaw musi mieć taką konsystencję, aby jego spożywanie było jak najwygodniejsze, przy zminimalizowanym ryzyku ubrudzenia się. Wśród topowych przekąsek można wymieniać wszelkie muffiny, placki oraz omlety. Są szybkie w przygotowaniu, dają się łatwo wziąć w rączkę oraz odkrywają przed gotującym rodzicom pełne pole do popisu – można przygotować dowolnie wiele wariantów tej przekąski, co sprawia, że danie nigdy się nie znudzi.

Zdrowo, kolorowo, nietuzinkowo!

Nie daj się nudzie, łam schematy! Muffinek z burakiem? Omlet z jabłkiem i bananem? Placuszki z kaszy? Czemu nie! To świetny i wygodny sposób na przemycenie zdrowych warzyw w atrakcyjnej dla dziecka formie. Jeśli nie używasz cukru, możesz jedzenie urozmaicić dodatkiem miodu (dla dzieci powyżej roku), suszonych owoców lub banana.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 06.05.2021 07:40
Póki co mój maluch ma 3 miesiące i karmię go wyłącznie mm Humana. Po 6 miesiącu zacznę wprowadzać kaszki, podstawowe warzywa i owoce. A potem mięsko.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie