Co zrobić, aby gotowanie z dziećmi było przyjemniejsze?

O tych sposobach nie wiedziałaś.
Co zrobić, aby gotowanie z dziećmi było przyjemniejsze?
fot. istock.com
19.10.2020
Dominika Stanisławska

Wolisz gotować sama niż z dziećmi, bo boisz się skaleczeń, ogromnego bałaganu i krzyku? Nic bardziej błędnego. Dzieci lubią angażować się w różne „dorosłe” aktywności. Chcesz, aby gotowanie stało się przyjemniejsze, ale nie wiesz, jak to zrobić? Oto kilka porad od kucharzy i dietetyków!
Zobacz więcej: Uzależnienie od słodyczy, jak rozpoznać i leczyć?

Gotowanie z dzieckiem

Przygotuj prosty przepis

To podstawa udanego, bezpiecznego i, w miarę możliwości, czystego gotowania. Dzieci lubią proste przepisy, bo w większości mogą je przygotować samodzielnie. Co więcej, to, co dla ciebie jest nudne, dla dzieci będzie wspaniałym kulinarnym doświadczeniem. Zacznij od prostej sałatki. Twoje dziecko będzie mogło porwać sałatę, pokroić warzywa i wszystko wymieszać.
Twoje dziecko będzie mogło porwać sałatę, pokroić warzywa i wszystko wymieszać.
fot. istock.com

Zarządzaj bałaganem

Nieodłącznym elementem gotowania jest bałagan. Jeśli nie chcesz, aby kuchnia wyglądała jak po przejściu huraganu ustal zasady i granice. Jeśli zlew jest cały w brudnych naczyniach, zacznijcie od wspólnego zmywania. Wraz z postępem przygotowywanego dnia, róbcie porządek, zanim przejdziecie do kolejnego kroku. Utrzymywanie porządku też może być dobrą zabawą dla dziecka. Dzieci lubią rozbijać jajka, lubią bałagan po nich. Ucz, że frajdą może być nie tylko gotowanie, ale też sprzątanie. Najlepszym sposobem, na panowanie nad bałaganem, jest przygotowanie koktajlu – przepis prosty, a bałagan choć jest, to niewielki.

Twórzcie tradycje i autorskie przepisy

Pieczenie ciastek na święta to już tradycja, ale wracacie do niej pod koniec roku. W pozostałe miesiące możecie razem gotowanie jakieś określone dania. Dzięki temu wypracujecie jakiś rytm i rytuał, który sprawi wiele frajdy twojemu dziecku. Autorskie przepisy, może tworzyć dzięki poznawaniu orientalnych kuchni. Wspólne gotowanie warzyw w woku? Robienie sajgonek lub innych orientalnych dań? Dla dziecka, to nie tylko frajda, ale też zetknięcie się z zupełnie inną kuchnią i odkrywanie nowych smaków.
Zobacz więcej: Dyniowe smoothie - idealny pomysł na zdrową przekąskę

Zachęcaj do samodzielnego gotowania

Dzieci, które mają ok. 6 lat są w stanie przygotować prosty posiłek. Twoja pociecha może stworzyć np.: dietetyczny deser. Do tego wystarczą bakalie, jogurt naturalny i owoce. Im prościej, tym chętniej twoje dziecko będzie chciało sięgać po inne przepisy – z czasem coraz trudniejsze.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 28.10.2020 15:17
Moje dzieciaki uwielbiają pomagać mi przy gotowaniu, jednak sprzątanie już zostawiają mi ;) Ale w sumie włączenie roomby i wstawienie rzeczy do zmywarki nie jest trudne więc nie narzekam.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie