Chcesz schudnąć? Nigdy więcej nie popełniaj TYCH BŁĘDÓW!

W Internecie możemy spotkać się z wieloma mitami i stereotypami dotyczącymi treningów na siłowni.
Chcesz schudnąć? Nigdy więcej nie popełniaj TYCH BŁĘDÓW!
fot. istock.com
27.03.2024
Katarzyna Lemanowicz

Aby w tym wszystkim nie zwariować, postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i zachęcić do aktywności fizycznej na siłowni.

Odchudzanie - jakich błędów nie popełniać?

Kierowanie się tylko i wyłącznie tą zasadą może szybko zakończyć się kontuzją i wizytą u lekarza. Błędem jest wybieranie ciężaru przekraczającego nasze siły i możliwości. Jedna ze złotych zasad treningowych mówi:  „Nie liczy się podniesiony ciężar, lecz poprawna technika”. Należy to zdanie wziąć głęboko do serca i w jej myśl podchodzić do każdego treningu. Nasz trening powinien bazować na stopniowym progresie podnoszonych kilogramów. Ważną rolę w procesie rozwiewania tego stereotypu powinni odgrywać trenerzy personalni pracujący na siłowni, których zadaniem jest pohamowanie naszego zbyt dużego zapału.

Pamiętaj o rozgrzewce i rozciąganiu

Rozgrzewka i rozciąganie to nieodzowne elementy każdego treningu, o których wiele osób niestety zapomina. Głównym zadaniem rozgrzewki jest przygotowanie naszego organizmu do treningu. Prawidłowa rozgrzewka powinna być podzielona na dwie części. Pierwsza część powinna polegać na ćwiczeniach aerobowych na bieżni, orbitreku czy stacjonarnym rowerze. Drugą część powinny stanowić np. krążenia. Taka forma rozgrzewki pobudzi nasz układ krążenia i stawy do aktywności fizycznej. Rozgrzewka nie powinna być krótsza niż 10 minut.
Rozciąganie jest równie ważne jak sama rozgrzewka. Dzięki regularnemu rozciąganiu po zakończonym treningu zmniejszymy ryzyko pojawienia się kontuzji.

Zobacz więcej: Ten trening podkręca metabolizm i spala tkankę tłuszczową!

Czy długie treningi są gwarancją lepszych efektów?

Jest to kolejny stereotyp, na który możemy natknąć się w Internecie. Z każdej strony atakują nas liczne poradniki o tym jak schudnąć w 2 tygodnie, czy zrobić przysłowiowy sześciopak w 30 dni. Pod wpływem takiego przekazu, osoby rozpoczynające swoją przygodę z siłownią spodziewają się nierealnych wyników. Systematyczność i ciężka praca to dwa elementy bez których nie osiągniemy wymarzonej sylwetki. Osoby ćwiczące w myśl zasady „im dłużej, tym lepiej” trenują siłowo każdego dnia zapominając o regeneracji. Należy podkreślić, że nasze mięśnie nie rosną podczas treningu, ale podczas odpoczynku. Pamiętając o regeneracji, twoje cele treningowe przyjdą wcześniej niż myślisz.

fot. istock.com

Cudowne suplementy nie istnieją

Wiele osób swoją przygodę z siłownią rozpoczyna w sklepie z suplementami diety i odżywkami. Jest to duży błąd. Właściwa suplementacja jest oczywiście ważna, ale nie możemy na starcie ulec chwytliwym hasłom reklamowym obiecującym szczupłą i wysportowaną sylwetkę dzięki kilku tabletkom. Wiele firm suplementacyjnych wykorzystuje ten fakt i obiecuje swoim przyszłym klientom spektakularne wyniki. Suplementy diety powinny stanowić jedynie dodatek do naszej diety i programu treningowego.

Czy kobiety powinny trenować siłowo?

Wiele kobiet mylnie twierdzi, że trening siłowy jest przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn. Z całą pewnością nie sprawi, że będziesz wyglądała jak facet. Trening taki pozwoli ci nie tylko zrzucić kilka kilogramów, ale przede wszystkim poprawi twoją sylwetkę. Zbudowanie masy mięśniowej uzależnione jest od hormonów. Najważniejszym hormonem anabolicznym jest testosteron, którego organizm kobiety nie produkuje w takich ilościach co organizm mężczyzny.  Jak doskonale widzimy, kobietom wybierającym trening siłowy nie grozi  osiągnięcie męskiej sylwetki.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
nana (Ocena: 5) 27.03.2024 12:38
Chciałabym a co z tego wyjdzie to zobaczymy. swoją przygodę zaczynam od picia większej ilości cisowianki żeby organizm porządnie nawodnić. Na dietę czy ćwiczenia też przyjdzie czas.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie