>

Dieta FODMAP: jakie są jej korzyści?

Chociaż jest stosowana najczęściej u osób z chorobami przewodu pokarmowego, dieta FODMAP staje się trendem, który pozwala skutecznie schudnąć.
Dieta FODMAP: jakie są jej korzyści?
fot. istock.com
19.04.2023
Katarzyna Lemanowicz

Jak każda dieta, tak i FODMAP ma swoje wady i zalety. Czy podążanie za jej zasadami jest zdrowe? Czy ma skutki uboczne? I w końcu, czy musimy ją stosować pod nadzorem lekarza? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Czym jest dieta FODMAP?

Nazwa FODMAP to skrót od słów fermentacja oligosacharydów, disacharydów, monosacharydów i polioli. To plan żywieniowy o obniżonej zawartości węglowodanów ulegających fermentacji. Dieta FODMAP obejmuje szeroką gamę produktów z różnych grup, ale z wykluczeniem pokarmów roślinnych bogatych w fermentowane węglowodany krótkołańcuchowe, takie jak oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole. Te składniki może u niektórych osób, przez nieprawidłowe trawienie, powodować wzdęcia, gazy, bóle brzucha, a nawet biegunki.

Dieta FODMAP to dieta o obniżonej zawartości cukrów, od fruktozy i glukozy po sacharozę i laktozę. W tej diecie stosuje się złożone węglowodany, ale niefermentowalne.

Dla kogo jest dieta FODMAP?

Eksperci polecają tę dietę osobom, które często cierpią na wzdęcia, biegunki lub inne dolegliwości żołądkowo – jelitowe, szczególnie dla pacjentów cierpiących na zespół jelita drażliwego lub chorobę Leśniowskiego – Crohna. Dieta FODMAP zmniejsza stany zapalne i bóle brzucha oraz przyspiesza perystaltykę jelit.

Dieta FODMAP – jakie ma wady?

Stosowanie tej diety przez osoby zdrowe może nastręczać pewnych zdrowotnych problemów, ponieważ nie zawiera niezbędnych składników, tak potrzebnych w odpowiednio zbliansowanej diecie: takie jak węglowodany pełnoziarniste, rośliny strączkowe, owoce czy wiele warzyw. Aby dieta ta nie powodowała jakichkolwiek niedoborów żywieniowych, konieczny jest nadzór dietetyka, który po 2-6 tygodni wykluczenia z diety niektórych pokarmów powinien je ponownie wprowadzić.

Dieta FODMAP jest bardzo restrykcyjna, ogranicza się do kilku pokarmów i preparatów. Dlatego stosowana przez dłuższy czas, może prowadzić do rozwinięcia niedoborów żywieniowych, zwłaszcza mikroelementów, takich jak witaminy czy składniki mineralne.

fot. istock.com

Warto podkreślić, że zdrowy styl życia, to zbliansowana dieta i przede wszystkim aktywność fizyczna, bez uciekania się do modnych diet, a już w szczególności stosowania ich bez konsultacji ze specjalistą.

Dieta FODMAP bazuje przede wszystkim na takich produktach jak: jagody, kokos, porzeczka, banan, kiwi czy mandarynka; warzywa (do dekoracji), takie jak oliwki, seler, boćwina, szpinak lub cykoria. Wśród nabiału można wybrać: sery peklowane, mozzarella, jogurt i napoje mleczne lub warzywne bez laktozy. W diecie FODMAP można spożywać nieprzetworzone mięso, ryby białe i niebieskie oraz jaja; zboża i rośliny bulwiaste, takie jak ryż, kukurydza lub komosa ryżowa; słodziki, takie jak cukier, glukoza i aspartam oraz orzechy i oleje, takie jak orzechy włoskie, oliwa z oliwek lub olej słonecznikowy.

 

Przeczytaj również:

 

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Renata (Ocena: 5) 22.04.2023 21:03
Pierwsze slyszę o tej diecie serio. ja w sumie odkąd zaczęłam jeść regualnie, zdrowo i pic cisowianke to zauważyłam poprawę w moim wyglądzie. Może nie schudłam jakoś dużo, ale lepiej wyglądam
odpowiedz
Polecane dla Ciebie