Odchudzanie a karmienie piersią – sprawdź najważniejsze fakty

Co jeść podczas karmienia piersią, aby szybko wrócić do sylwetki sprzed ciąży?
Odchudzanie a karmienie piersią – sprawdź najważniejsze fakty
31.03.2023
Katarzyna Lemanowicz

To pytanie nurtuje niemal każdą kobietę tuż po przyjściu na świat ukochanego maluszka. Często już w pierwszym tygodniu po porodzie panie zamartwiają się swoją wagą, opracowują strategię błyskawicznego pozbycia się zbędnych kilogramów. Jednak trzeba zdać sobie sprawę, że jakiekolwiek odchudzanie w czasie karmienia piersią nie może być realizowane w sposób radykalny, a o wszystkich restrykcyjnych dietach należy zapomnieć.

Karmienie piersią a odchudzanie

To, że waga w czasie ciąży powinna wzrosnąć o maksymalnie 11-12 kg wie każda kobieta. Oczywiście są to dane uśrednione i mogą się zdarzać wzrosty wagi nieco mniejsze i trochę większe, w zależności od uwarunkowań genetycznych przyszłej mamy. Jednak wiele pań tyje znacznie więcej. Odpowiada za to nieprawidłowy sposób żywienia w czasie ciąży, zbyt łatwe uleganie wszystkim zachciankom oraz mniejsza aktywność fizyczna. I choć umiarkowane zajęcia sportowe polecane są większości kobiet w czasie ciąży, to jednak ciągle zbyt mała liczba przyszłych mam w nich uczestniczy.

Nie jest prawdą, że w ciąży należy jeść za dwoje. Trzeba jeść zdrowo, dostarczając sobie i dziecku wszystkich niezbędnych wartości odżywczych, witamin i mikroelementów, ale nie wymaga to podwojenia ilości spożywanych potraw.

Trzeba też jasno zdać sobie sprawę, że zazwyczaj, tuż po porodzie, nie jest możliwe, aby figura przypominała tę z czasów szkoły średniej. Wynika to głównie z faktu, że sam organizm potrzebuje około 6-7 tygodni na regenerację. W tym czasie macica jest w stanie się obkurczyć, a w związku z tym obwód talii może się zmniejszyć. Nie można stawiać sobie żadnych nierealnych celów, że w tydzień po porodzie włożymy ulubioną spódniczkę mini, bo to zwykle jest niewykonalne i może prowadzić do frustracji, a w skrajnych przypadkach do wystąpienia depresji poporodowej.

fot. istock.com

Jaką dietę stosować podczas karmienia piersią?

W pierwszych tygodniach po porodzie, w okresie karmienia piersią nie wolno stosować żadnych drastycznych diet odchudzających. Dieta matki karmiącej piersią musi być prawidłowo zbilansowana, tak aby dziecko otrzymywało wszystkie składniki odżywcze potrzebne mu do prawidłowego rozwoju. 

Młode mamy powinny wiedzieć, że karmienie piersią przyspiesza proces obkurczania się macicy, a codziennie karmiąc swojego maluszka można stracić nawet 500 kalorii. Dzięki temu, w pierwszym okresie po porodzie masa ciała mamy powinna spadać o około 0,5 kg tygodniowo. W tym okresie, dodatkowe odchudzanie nie jest wskazane. Trzeba też wiedzieć, że w pierwszym miesiącu po porodzie nie należy wykonywać żadnych intensywnych ćwiczeń, ponieważ może to grozić nawet krwotokiem z dróg rodnych.

Karmienie piersią – dieta przyjazna mamie i dziecku

Prawidłowa dieta przy karmieniu piersią powinna uwzględniać produkty zawierające węglowodany złożone, które dostarczą młodej mamie energii. W jadłospisie musi znaleźć się pieczywo pełnoziarniste, makaron, kasza i płatki owsiane. Każdy posiłek powinien być uzupełniony o warzywa i owoce. Organizm matki karmiącej potrzebuje też żelaza, a ono znajduje się w chudym mięsie, w jajkach, warzywach strączkowych. Warto też, chociaż dwa razy w tygodniu, jeść dobre, tłuste ryby morskie. Orzechy i suszone owoce mogą posłużyć jako zdrowe przekąski.

Dieta karmiącej mamy musi też zawierać odpowiednie tłuszcze, których dostarcza olej rzepakowy, oliwa z oliwek i masło. Należy unikać tłuszczów utwardzonych, które są szkodliwe dla zdrowia człowieka. Z diety wykluczyć trzeba produkty je zawierające, takie jak: margaryna, ciastka kupowane w sklepie, krakersy czy frytki.

Ważną zasadą jest jedzenie pięciu, a nawet sześciu niewielkich posiłków dziennie, które łącznie dostarczą nie więcej niż 2500 kalorii, co jest w zupełności wystarczające dla młodej mamy.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie