Czy dzięki ćwiczeniom oddechowym można schudnąć?

Odpowiednie oddychanie ma wiele korzyści dla naszego zdrowia, ale też przede wszystkim dla dobrego samopoczucia. Łagodzi stres, niektóre dolegliwości związane z psychiką. Oprócz tego, ćwiczenia oddechowe mogą pomóc przy odchudzaniu. Jak? Dowiesz się tego poniżej.
Dzięki odpowiednim metodom możliwe jest spalenie tkanki tłuszczowej i zbudowanie mięśni brzucha. Ćwiczenia odkryte przez japońskiego aktora Miki’ego Ryosuke, dzięki którym chciał złagodzić ból pleców okazały się zbawienne w utrzymaniu szczupłej sylwetki. I to bez restrykcyjnej diety, intensywnego planu sportu i stresu. Dzięki tej metodzie, schudł ponad 13 kilogramów w niecałe 6 tygodni. System ten opiera się na powolnych, głębokich i ukierunkowanych ćwiczeniach oddechowych w określonych pozycjach, które należy wykonywać codziennie przez kilka minut.
To proste, tłuszcz składa się z tlenu, wodoru i węgla, a kiedy bierzemy głęboki oddech, tlen rozkłada cząsteczki tłuszczu. Następnie przekształcane są w wodę i dwutlenek węgla, dzięki czemu łatwiej są wydalane z organizmu.
Co więcej, badania opublikowane w National Library of Medicine wykazało, że ćwiczenie oddechowe są szczególnie zalecane w leczeniu otyłości u dorosłych.
Stres i niepokój odgrywają główną rolę w gromadzeniu się tłuszczu w organizmie. Prawdą jest, że im bardziej jesteś zestresowana, tym bardziej prawdopodobne jest, że łatwo przytyjesz podczas objadania się spowodowanego właśnie stresem. Ukierunkowane ćwiczenia oddechowe pozwalają uwolnić ciśnienie i opanować emocje lub złe nawyki żywieniowe, zwalczyć stres i tym samym schudnąć.
Oczywiście, żeby schudnąć przez oddychanie nadal musisz prowadzić zdrowy tryb życia. Skuteczność ta opiera się na zdrowej, zbilansowanej diecie i regularnej aktywności fizycznej. Poniżej poznaj 5 ćwiczeń oddechowych, które pomogą schudnąć.
Oddychanie 3/7 sekund na stojąco: to ćwiczenie, które pozwoliło aktorowi schudnąć. Jak zrobić to ćwiczenie? Stojąc, umieść jedną nogę przed drugą lekką ugiętą. Ciężar ciała oprzyj na tylnej stopie i napnij pośladki. Wdychaj powietrze przez nos, przez 3 sekundy z rękami uniesionymi nad głową. Wydychaj przez usta przez 7 sekund, opuszczając ręce i jednocześnie napinając mięśnie brzucha. Wciągnij brzuch tak bardzo, jak to możliwe i upewnij się, że oddychasz brzuchem, a nie tylko na poziomie klatki piersiowej. Powtarzaj to ćwiczenie rzez 2 minuty.
Próżnia żołądka: to ćwiczenie jest jednym z najlepiej wzmacniająca mięśnie brzucha poprzez ich uwypuklenie. Aby wykonać te ćwiczenie, uklęknij z ugiętymi plecami i dłońmi położonymi na udach. Wdychaj powietrze przez 10 sekund, żeby wypełnić płuca i żołądek powietrzem. Wydychaj powietrze powoli, jednocześnie wciągając brzuch tak bardzo, jak to możliwe. Utrzymaj tę pozycję tak długo jak dasz radę, jednocześnie oddychając delikatnie. Początkowo to ćwiczenie jest dość trudne i wymaga praktyki. Zacznij od wytrzymania przez 30 sekund. Postaraj się z każdym ćwiczeniem wydłużać czas, tak by dojść do 10-15 minut.
Oddychanie brzuszne w pozycji siedzącej: to bardzo proste ćwiczenie i jest jednym z najskuteczniejszych na utratę tłuszczu z brzucha. Możesz je wykonać w dowolnym miejscu i czasie. Przyjmij pozycję siedzącą z wyprostowanymi plecami, stopami płasko na podłodze i bez opierania się o kanapę czy ścianę. Wdychaj powoli powietrze, dłoń połóż na brzuchu, aby poczuć, jak gromadzi się powietrze. Wydychaj powietrze przez 15 sekund, jednocześnie wciągając brzuch. Postaraj się wykonywać to ćwiczenie tak długo jak to możliwe.
Wydłużone oddychanie przeponowe: to ćwiczenie poprawia trawienie, uelastycznia mięsnie brzucha oraz ułatwia eliminację tłuszczu z brzucha. Połóż się na plecach, trzymaj je prosto, nie wyginaj. Ręce połóż płasko na górnej części brzucha. Weź głęboki oddech, próbuj podciągnąć żebra. Wydychaj, wciągając brzuch tak bardzo, jak to możliwe, napnij wszystkie mięśnie. Następnie wydychaj powietrze, jednocześnie nie rozluźniając mięśni. Powtarzaj ćwiczenie przez minutę.
Oddychanie kolanem: to ćwiczenie jest najbardziej wymagające technicznie. Połóż się na plecach, ręce po bokach wzdłuż ciała. Zegnij jedną nogę, trzymając stopę płasko na podłodze. Wdychaj powietrze powoli, jednocześnie unosząc nogę. Ustaw ją pod kątem prostym. Połóż dłoń przeciwnej ręki na uniesionym kolanie. Wydychaj powietrze tak długo jak to możliwe, jednocześnie naciskając dłonią kolano uniesionej nogi. Powtarzaj ćwiczenie na każdą nogę.
Przeczytaj również: