Wszystko, co musisz wiedzieć o japońskim poście

Czy to nowy rodzaj diety, na który warto zwrócić uwagę?
Wszystko, co musisz wiedzieć o japońskim poście
06.12.2022
Katarzyna Lemanowicz

Japoński post obiecuje łatwą, szybką utratę wagi i co ważne – długowieczność. Na czym polega, jak stosować i czy są jakieś zagrożenia? Przeczytaj koniecznie!

Japoński post – czym jest?

To specjalna dieta, która polega na jedzeniu tylko jednego posiłku dziennie. Inspirowana jest japońskim stylem życia: prostotą, zdrowiem i kontrolowaną konsumpcja żywności. Japoński post sprzeciwia się przepychowi posiłków.

Dr Yoshinori Nagumo – autor książki o tej metodzie odchudzania potwierdza, że japoński post pozwolił mu zrzucić 15 kilogramów, poprawić jakość skóry i ogólny stan zdrowia. Zaczął od ograniczenia diety, po to, by w końcu zejść do jednego posiłku dziennie.

Z badań dr Yoshinori Nagumo wynika, że organizm ludzki nie jest przystosowany ani przyzwyczajony do nadmiernej konsumpcji żywności, z kolei nasycenie się jednym posiłkiem aktywuje „gen” przetrwania organizmu, który poprawia odporność, zdolność regeneracji i naprawy organizmu.

Uważa się, że japoński post jest najlepszym sposobem na zdrowe odchudzanie, przy jednoczesnej poprawie długowieczności i wyglądu.

Japoński post – jakie są korzyści?

Głównym celem jest oczywiście utrata wagi, ale japoński post to także: piękniejsza i odmłodzona skóra. Dodatkowo konkretny zastrzyk energii, lepszy sen i spokojniejsze noce. Japoński post to poprawa stanu zdrowia. Czy wiesz, że badania wykazują, że ograniczenia pożywienia o 40% zwiększa długość życia o 50%?

Jak praktykować japoński post?  

Przede wszystkim chodzi o ograniczenie posiłków i przestrzeganie pewnych zasad. Na początku musisz przyzwyczaić się do zmniejszenia ilości spożywanych ilości.

To co najważniejsze, zacznij od uproszczenia posiłków, wyeliminowania przystawek i deserów oraz pozostawienia tylko jednego dania głównego. Na śniadanie wystarczą woda, owoce i trochę orzechów. Wprowadź też mniejsze talerzyki, na których serwujesz posiłki. W ten sposób możesz nadal jeść to na co masz ochotę bez konieczności mierzenia wielkości porcji.

Po kilku dniach na tej diecie możesz przejść na post i jeden posiłek dziennie. Nie poddawaj się, bo twój organizm w końcu się do tego przyzwyczai i nie będziesz odczuwała ciągłego głodu. Jeśli nie wiesz, który posiłek wybrać, dr Yoshinori Nagumo poleca kolację, aby ułatwić sen i pobudzić organizm, który w ciągu dnia pości.

Co można jeść podczas japońskiego postu?  

W zasadzie można jeść wszystko co chcesz, pod warunkiem, że przestrzegasz powyższych zasad. W japońskim poście zaleca się spożywanie świeżych owoców i warzyw, mięsa, ryb, które zawierają niezbędne składniki odżywcze potrzebne do codziennego funkcjonowania. Ważne, żeby w diecie pojawiły się produkty pełnowartościowe i nieprzetworzone. Postaw na produkty pełnoziarniste, mleko, jaja czy fasolę.

Ważne, żeby w japońskim poście wyeliminować przetworzone produkty, słodycze i słone przekąski. Unikaj fast-foodów, kawy i herbaty, szczególnie między posiłkami. Pij bardzo dużo wody lub herbatek ziołowych.

Oczywiście, przystosowanie się do postu może zająć trochę czasu, ale według dr Yoshinori Nagumo warto wytrwać, gdyż efekty są spektakularne.

Jakie są niebezpieczeństwa związane z japońskim postem?  

Japoński post ma wiele zalet dla organizmu, ale nie jest idealny dla każdego. Przede wszystkim jest odpowiedni dla osób dorosłych, w szczególności dla osób z nadwagą, które chcą schudnąć w zdrowy sposób. Japoński post zabroniony jest dla osób szczupłych, kobiet w ciąży, dla nastolatków czy osób cierpiących na jakiekolwiek choroby przewlekłe.

Co ważne, japoński post musi być praktykowany z ostrożnością i kontrolą. Warto przed rozpoczęciem postu zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Julia (Ocena: 5) 07.12.2022 10:06
Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej diecie. Mnie całe szczęście udało się zgubić zbędne kilogramy bez większego problemu. Jadłam zdrowo, popijałam cisowianke a zamiast po słodycze sięgałam po owocki i warzywa jako przekąskę.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie