Co zdradza analiza składu ciała?

Analizator składu ciała to istotne narzędzie diagnozy i monitorowania postępów w walce o prawidłową masę ciała.
Co zdradza analiza składu ciała?
fot. istock.com
14.06.2022
Katarzyna Lemanowicz

To także jeden z ulubionych atrybutów dietetyka służący do precyzyjnego określenia wielu użytecznych parametrów w procesie terapeutycznym oraz do doraźnej oceny komponentów ludzkiego ciała. Na czym polega pomiar składu ciała z użyciem analizatora i co może nam podpowiedzieć?

Co zdradza analiza składu ciała?

Analiza składu ciała jest realizowana za pomocą bioimpedancji elektrycznej. Polega na przepuszczeniu przez ciało człowieka impulsu elektrycznego o bardzo niskim natężeniu z wykorzystaniem 8 elektrod. Badanie trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund i jest dla uczestnika niewyczuwalne i bezpieczne. W badaniu jest wykorzystywany fakt, iż poszczególne tkanki organizmu zawierają mniej lub więcej wody, w efekcie w różnym stopniu przewodzą elektryczność. W związku z tym impuls elektryczny przez różnice w oporze tkanek jest w stanie ocenić z czego i w jakich ilościach składa się nasze ciało. Tkanka tłuszczowa zawiera o wiele mniej wody niż tkanka mięśniowa, dlatego prąd przepływa przez nią wolniej. Urządzenie do bioimpedancji elektrycznej współpracuje ze dedykowanym programem komputerowym wykonującym wszystkie obliczenia. Badanie składu ciała jest wykorzystywane w wielu obszarach medycyny, w tym w dietetyce,  gdyż jest istotnym elementem zarówno w działaniach profilaktycznych, jak także w leczeniu nadwagi i otyłości.

Analizator składu ciała spotkamy w gabinecie dietetycznym, czasami w innych placówkach medycznych i coraz częściej także na siłowniach. W ramach programu żywieniowego realizowanego na przykład w firmach dietetycy przyjeżdżają z przenośnymi analizatorami składu ciała do siedziby organizacji, aby umożliwić pracownikom skorzystanie z tego sprzętu podczas krótkiej konsultacji z dietetykiem. – mówi Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny.

Z analizy składu ciała realizowanej z wykorzystaniem bioimpedancji elektrycznej możemy dowiedzieć się wielu ważnych informacji dotyczących m.in. naszej tkanki tłuszczowej i mięśniowej czy zawartości wody w naszym organizmie oraz wielu innych. Oto kilka słów o ważnych parametrach, które może umówić z nami po wykonaniu analizy składu ciała dietetyk.

Jaka jest ilość tkanki tłuszczowej?

Prawidłowa ilość tkanki tłuszczowej i złoty środek dla zdrowia to procentowy udział tłuszczu w granicach normy. Większość osób najchętniej pozbyłoby się tkanki tłuszczowej całkowicie. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że miałoby to bardzo niekorzystne skutki dla nas, gdyż pełni ona wiele ważnych funkcji w organizmie.

Bezpieczna ilość tkanki tłuszczowej w ciele jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Pełni m.in. funkcję izolacyjną, ochronną dla układu nerwowego, a także bierze udział regulacji gospodarki hormonalnej, dlatego całkowicie bez niej nasz organizm nie miałby szans na podtrzymanie funkcji życiowych. Z kolei nadmiar tkanki tłuszczowej może być równie niebezpieczny dla naszego zdrowia, powodując rozwój na przykład nadwagi i otyłości, które przyczyniają się do różnych chorób metabolicznych, niektórych nowotworów czy zaburzeń gospodarki hormonalnej. – wyjaśnia Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny.

Jaka jest zawartość wody w organizmie?

To bardzo cenny parametr, który poznamy w czasie analizy składu ciała z wykorzystaniem  metody BIA, pokazujący procent wody w organizmie. Jest to niezwykle ważny wskaźnik, gdyż odpowiedni poziom nawodnienia daje nam dobre samopoczucie, koncentrację oraz znacząco wpływa na ogólną kondycję ciała. Odbywając badanie z analizatorem składu ciała, dietetyk może wyliczyć ile i podpowiedzieć co powinieneś pić, aby poprawić lub utrzymać stopień nawodnienia na optymalnym poziomie. 

Ile masz mięśni?

To także istotny parametr analizy składu ciała, który nie tylko określi ogólną ilość mięśni w ciele, ale również pokaże czy są one proporcjonalnie rozłożone, co pomoże ustalić jakie partie mięśniowe wymagają szczególnej uwagi. Dążenie do optymalnej ilości masy mięśniowej jest ważne, jeśli chcemy efektywnie dbać o masę swojego ciała i przeciwdziałać nadwadze. Mają one wpływ na ilość energii zużywanej przez organizm podstawowo. Duża ilość mięśni podnosi tę wartość co w dużym uproszczeniu oznacza, że można więcej zjeść bez ryzyka przybierania na masie tkanki tłuszczowej.

Zobacz więcej: Jak stres wpływa na dietę, a dieta na stres?!

Ile masz lat metabolicznie?

Ta wartość jest wyliczana przez analizator składu ciała na podstawie Twoich parametrów. Określa na jaki wiek czuje się Twoje ciało w obecnym stanie. Może być niższy niż ten wynikający z Twojego dowodu osobistego. Wówczas świadczy to o tym, że Twoje ciało czuje się młodsze niż w rzeczywistości. Z kolei jeśli wiek metaboliczny, wynikający z analizy składu ciała, jest wyższy niż metryczkowy, powinien to być wyraźny sygnał, że Twoje ciało czuje się starsze i bardziej obciążone niż powinno być w Twoim wieku.

Warto zdecydować się na analizę składu ciała szczególnie, gdy jej wykonaniu towarzyszy wykwalifikowany dietetyk, który zinterpretuje  jej wyniki i pomoże ustalić choćby wstępny plan pozwalający na poprawę lub stabilizację parametrów. Coraz częściej zdarza się, że dietetycy są zapraszani do firm przez pracodawców, aby zaoferować pracownikom możliwość skorzystania z profesjonalnej analizy składu ciała z indywidualną konsultacją. Z pewnością nie jest to stracony czas, jeśli efektywnie wykorzystamy otrzymaną analizę wyników do pracy nad naszą masą ciała i kondycją organizmu. – mówi Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego Dailyfruits, który na zaproszenie pracodawców odwiedza firmy z zespołem dietetyków.

Jeśli chcemy efektywnie skorzystać z analizy składu ciała z pomocą bioimpedancji elektrycznej nie powinno się przed badaniem do 48h spożywać alkoholu, ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny przez 12 h, jak również jeść i pić przez 4h. Wyniki analizy warto omówić z dietetykiem. Uzyskane informacje i wskazówki specjalisty pomogą nam efektywnie pomóc w podjęciu dalszych działań poprawiających kondycję naszego organizmu.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie