Jak policzyć spożywane kalorie i jaką aplikację wybrać?

Współcześnie wiele osób liczy codziennie spożywane kalorie, aby schudnąć lub zachować właściwą wagę.
Jak policzyć spożywane kalorie i jaką aplikację wybrać?
27.12.2021

Jeszcze kilkanaście lat temu konieczne było ich spisywanie, natomiast obecnie wystarczy pobrać aplikację, która policzy kalorie za nas.

Czy liczenie kalorii ma sens?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy liczenie kalorii w ogóle ma sens i czy nie wystarczy po prostu zdrowo się odżywiać. Okazuje się, że w niektórych przypadkach sprawdzanie liczby spożytych kalorii jest dobrym rozwiązaniem. Świetnym przykładem jest dieta redukcyjna lub po prostu początek drogi ze zdrowym odżywianiem. Niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, ile kalorii ma jeden plaster sera żółtego lub kanapka z sieci typu fast food. Liczenie kalorii sprawia, że można zrezygnować z wielu niekoniecznie dobrych dla nas produktów i wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe. Nową dietę i zmianę stylu życia warto rozpocząć od policzenia swojej podstawowej przemiany materii (PPM) oraz deficytu koniecznego do zrzucenia wagi. Aplikacja do liczenia kalorii pomoże nie tylko w codziennym liczeniu kaloryczności produktów, lecz także pozwoli sprawdzić, czy udało się zachować deficyt kaloryczny danego dnia.

Jaką aplikację wybrać?

Obecnie można znaleźć wiele programów do liczenia kalorii. W tym kontekście spore znaczenie mają indywidualne oczekiwania i potrzeby. Dla niektórych najważniejsze jest to, aby aplikacja była bezpłatna, a dla innych skaner produktów lub intuicyjność działania. Zwykle świetnie sprawdzają się te apki, które pozwalają na zrobienie zdjęcia danego produktu lub zeskanowanie kodu. W ten sposób można szybko, bez wpisywania wielu danych, policzyć kaloryczność. Warto jednak pamiętać o tym, że zwykle baza produktów jest ograniczona, co może rodzić pewne problemy. Dla osób, którym zależy właśnie na możliwości robienia zdjęć produktów, idealna może być aplikacja FatSecret, która nie tylko pozwala na dodawanie produktów na podstawie zdjęć, lecz także prowadzenie dzienniczka spożywanych produktów. Dodatkowo apka ma prosty wygląd i jest intuicyjna. Innym rozwiązaniem jest apka Fitatu, która ma skaner produktów oraz pozwala na sparowanie ze sprzętami elektronicznymi takimi jak smartwatch lub opaska monitorująca aktywność. W końcu na zdrowy styl życia składa się nie tylko odpowiednie odżywianie, lecz także aktywność fizyczna. Dodatkowym świetnym rozwiązaniem jest aplikacja MyFitnessPal, która ma specjalną bazę ćwiczeń i pomaga zadbać o aktywność poprzez wykonywanie odpowiednich treningów. W trakcie zmiany stylu życia najlepiej połączyć liczenie kalorii ze zdrowym odżywianiem i aktywnością fizyczną. Raz na jakiś czas, ale nie za często, można pozwolić sobie na zaspokojenie zachcianek żywieniowych.

Artykuł partnera

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie