Co zrobić, gdy BMI jest w normie, ale nadal mamy za dużo tkanki tłuszczowej?

Wiele osób ma problem z pozbyciem się nadmiaru tłuszczu.
Co zrobić, gdy BMI jest w normie, ale nadal mamy za dużo tkanki tłuszczowej?
fot. istock.com
28.05.2021
Dominika Stanisławska

Wiele kobiet mimo swojego rozmiaru 36 boryka się z problemem nadmiaru tkanki tłuszczowej. Skąd bierze się tzw. “chudy grubas”? Jak pozbyć się nadmiaru sadełka?
Zobacz więcej: Szczuplejsza sylwetka w kilka tygodni? To możliwe!

Kto to jest “chudy grubas” lub “skinny fat”?

„Chudy tłuszcz” to wyrażenie używane do opisania osób, które mogą mieć prawidłową wagę (według standardów BMI), ale mają stosunkowo wysoki procent tkanki tłuszczowej. Nazywa się to „otyłością o normalnej wadze”. Okazuje się, że takie osoby mają wysoki poziomu cukru we krwi, niski poziom dobrego cholesterolu, wysoki poziom trójglicerydów i wysokie ciśnienia krwi. Te objawy związane z wysokim procentem tkanki tłuszczowej niekoniecznie muszą występować wyłącznie u osób z wysokim BMI.

skinny fat
fot. istock.com

Po czym poznać, że jest się “skinny fat”?

Mimo bycia “skinny fat” można poprawić swój ogólny stan zdrowia, wprowadzając zmiany w stylu życia, niezależnie od procentowej zawartości tkanki tłuszczowej.

#1 Brakuje ci mięśni.

#2 Doświadczasz ciągłego spadku cukru oraz takich objawów, takich jak zmęczenie, niski poziom energii lub trudności z koncentracją.

#3 Nie spożywasz dużo białka.

#4 Twój brzuch jest większy niż reszta ciała. Szukaj nieprawidłowej tkanki tłuszczowej w środkowej części ciała.

#5 Twoja dieta regularnie składa się z nadmiaru węglowodanów, sztucznych słodzików, cukru lub przetworzonej żywności.

#6 Po łagodnych ćwiczeniach czujesz, że możesz zasłabnąć.
Zobacz więcej: 8 produktów, które hamują apetyt

Co robić, jeśli chcesz pozbyć się nadmiaru tłuszczu?

Przede wszystkim należy zwracać uwagę na swoje codzienne nawyki - co jesz, jak często ćwiczysz, ile śpisz, ile pijesz wody. Zmiany mogą mieć pozytywny wpływ na twoje zdrowie, niezależnie od procentowej zawartości tkanki tłuszczowej lub wagi.
Przejdź na zbilansowaną dietę. Ogranicz wysoko przetworzoną żywność i posta na warzywa, owoce i białko. Nie tylko poczujesz się najedzona, ale wysokie spożycie białka pozwala budować mięśnie i utrzymać zdrowy metabolizm. Pamiętaj o ćwiczeniach. Już 30 min dziennie wystarczy, aby wyraźnie poprawić swój stan zdrowia. Trening siłowy pomoże zbudować i utrzymać mięśnie. Kolejną kwestią jest relaks. Stres może spowodować gwałtowny wzrost ciśnienia krwi, więc spróbuj zajęć jogi, medytuj lub poczytaj. Rób wszystko, aby obniżyć poziom kortyzolu we krwi.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 30.05.2021 22:11
#7 dymać się do oporu.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie