Jak schudnąć najszybciej i przede wszystkim skutecznie? Czy warto przejść na dietę pudełkową?

[TEST REDAKCYJNY]
Jak schudnąć najszybciej i przede wszystkim skutecznie? Czy warto przejść na dietę pudełkową?
fot. istock.com
02.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Znasz to: wielokrotnie powtarzałaś sobie od poniedziałku, od pierwszego, po urodzinach przyjaciółki, wymówek, żeby odłożyć „wzięcie się za siebie”, odchudzanie, rozpoczęcie jakiejś aktywności fizycznej jest mnóstwo.

Jak schudnąć skutecznie?

Szczególnie dzisiaj, przy tym wiecznym braku czasu na wszystko, dość trudno jest zacząć dbać o siebie. I chociaż z każdej strony, powtarzane jest jak mantra: znajdź dziennie chociaż kwadrans dla siebie – to z realizacją tego postanowienia jest nam najczęściej nie po drodze.

Zapewne też zdajesz sobie sprawę z tego, że dieta to 70% sukcesu, że to od niej tak naprawdę zależy powodzenie treningów, lepsze samopoczucie, czy piękna i promienna cera. Zmieniając styl życia na zdrowy, musisz być pewna, że dostarczasz swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów.

To co najważniejsze, to ty musisz chcieć zmienić swoje nawyki żywieniowe, zacząć uprawiać sport i pamiętaj, robisz to dla siebie. Nie dla kogoś drugiego, nie bo tak trzeba, bo taka moda. Dla siebie!

Jestem typem "Zosi – Samosi", która najchętniej chciałaby wszystko robić sama i tak do pewnego czasu było również z dietą. Kiedy ponad dwa lata temu, rozpoczęłam przygodę ze zdrowym stylem życia, z intensywnymi treningami, bieganiem wszystkie posiłki przygotowywałam sama. Gotowanie nigdy nie było dla mnie problemem, ale szczerze mówiąc po pewnym czasie miałam serdecznie dość przygotowywania posiłków dla siebie i mojej rodziny i jeszcze kreatywnego podejścia do różnorodności. Owszem starałam się łączyć moją dietę z żywieniem mojej rodziny ale zdajecie sobie sprawę, że nie zawsze jest to proste – szczególnie jeśli w grę wchodzi wyżywienie dzieci.

Be Diet Catering - TEST REDAKCYJNY diety pudełkowej

Dokładnie przez miesiąc miałam przyjemność przetestowania cateringu dietetycznego. Już od dłuższego czasu zastanawiałam się nad tą opcją, szczególnie że od nowa chciałam wrócić do „reżimu” treningowo – dietetycznego. Niestety opinie moich znajomych o „pudełkach” nie były zbyt pochlebne i najczęstszym zarzutem była monotonia, brak przypraw i nijakość jedzenia.

Do testów wybrałam Be Diet Catering.  Do testów wybrałam opcję 1500kcal, 5 posiłków dziennie. Be Diet Catering gwarantuje profesjonalne podejście do tematu wyboru diety – to co zaskoczyło mnie pozytywnie to kontakt z dietetyczką, która w konkretnej i wyczerpującej rozmowie wyjaśniła mi za i przeciw wybranej przeze mnie wartości kalorycznej. Uświadomiła mi również, jak ważne jest indywidualne podejście do tematu diety, a także zróżnicowanie jej pod względem płci.

Be Diet Catering

Kochane SuperMamy – ja wiem, że większość z nas gotuje uniwersalne dania dla całej rodziny, ale… my – kobiety potrzebujemy zdecydowanie inny skład posiłków, składników odżywczych, mineralnych czy witamin niż mężczyźni. Dobór idealnie dopasowanej diety gwarantuje dobre samopoczucie, siłę i tak niezbędną energię do działania. Na moje pytanie odnośnie różnicy w diecie kobiet i mężczyzn odpowiedziała Monika Nowicka dietetyk kliniczny Be Diet Catering:

Czym różni się dieta dla kobiet a dieta dla mężczyzn?

Chociaż bardzo popularne jest wspólne przygotowywanie takich samych posiłków dla siebie i dla partnerów, dla kobiet może to nie być korzystne rozwiązanie. W takiej sytuacji jest wielce prawdopodobne, że kobiety nie dostarczą sobie wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania kobiecego organizmu. Wynika to przede wszystkim z różnic w budowie kobiecego i męskiego ciała. Różnice średniego wzrostu i wagi wpływają na inne zapotrzebowanie kaloryczne.
U mężczyzn jest ono większe, gdyż ich hormony sprzyjają powstawaniu tkanki mięśniowej, która generuje wydatki energetyczne. Organizm kobiecy jest skłonny do gromadzenia tkanki tłuszczowej, dlatego jest bardziej wrażliwy na to, ile kalorii mu dostarczamy. Na zapotrzebowanie energetyczne oraz odczuwanie apetytu u kobiet wpływa również cykl menstruacyjny. Kobiecy organizm jest niezwykle wrażliwy na restrykcje kaloryczne i nagłe zmiany w odżywianiu. Nieprzemyślane decyzje i brak przygotowania się na zmianę stylu żywienia może spowodować w kobiecym ciele nie małe spustoszenie, a w efekcie – różnego rodzaju choroby. Kobiecy organizm nie będzie funkcjonować prawidłowo, jeśli nie dostarczymy mu także składników mineralnych takich jak wapń, żelazo, cynk i selen. Jeśli mówimy o witaminach, to tutaj zwróciłabym szczególną uwagę na witaminy antyoksydacyjne (A, C, E), bo to one opóźniają procesy starzenia i chronią nas przed występowaniem chorób układu krążenia, nowotworów oraz pomagają w zachowaniu pięknej skóry. Istotny będzie także kwas foliowy i witamina B12.

Catering dietetyczny

Najważniejsze składniki diety dla kobiet to?

Dieta kobieca powinna być bogata w błonnik pokarmowy, białko i tłuszcze. Błonnik reguluje pracę układu pokarmowego i wpływa na stan flory bakteryjnej w jelitach. Białko pomaga utrzymać masę mięśni szkieletowych na optymalnym poziomie i wpływa na zmniejszenie ryzyka występowania wielu chorób. Z kolei tłuszcze odpowiadają za właściwe funkcjonowanie układu hormonalnego. Zapotrzebowanie na te składniki może ulegać zmianom ze względu na czynniki takie jak ciąża, wiek czy aktualny stan zdrowia.

Be Diet

Na co zwrócić uwagę przy wyborze diety pudełkowej?

Jeśli decydujemy się na skorzystanie z usług cateringu dietetycznego, powinniśmy bardzo odpowiedzialnie podejść do wyboru firmy. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy firma oferuje możliwość konsultacji z dietetykiem klinicznym przy dopasowaniu diety, a także w trakcie jej stosowania. To szczególnie ważne gdy wiemy, że musimy wykluczyć z diety  pewne grupy produktów, np. gluten, laktoza, czy produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Należy również pamiętać o tym, że nie istnieje uniwersalna dieta dla każdego. To co może być zaskakujące to fakt, że zalecana jest inna dieta dla kobiet, a inna dla mężczyzn.

Wracając do diety... przed wybraniem odpowiedniej kaloryczności, Monika Nowicka - dietetyk z Be Diet Catering dokładnie wypytała mnie o moje gusta jedzeniowe, smaki, czy mam alergie pokarmowe, czy mam jakieś specjalne życzenia co do posiłków, a może są takie produkty, których nigdy nie zjem. To pozwoliło przygotować idealnie dopasowaną do mnie dietę!

30 dni to wystarczający czas, żeby ocenić smak, różnorodność, dopasowanie do gustu i skuteczność. Przed rozpoczęciem diety zmierzyłam się i chyba najbardziej ciekawa byłam efektów końcowych i czy moje obwody spadną. W trakcie tych 30 dni biegałam 8 razy i codziennie starałam się wykonać brzuszki oraz przysiady. Nie chciałam za bardzo zaburzyć mojej oceny skuteczności diety pudełkowej codziennymi treningami.

Moje spostrzeżenia i wynik testu "Be Diet Catering"

Po pierwsze: zgodnie z umową, codziennie rano, w okolicy godziny 7.00 torba z jedzeniem czekała na mnie na recepcji mojego budynku. Muszę wam się przyznać, że codzienne odpakowywanie tej paczki to jak rozpakowywanie prezentów od Mikołaja – z wypiekami na twarzy otwierałam pudełko i odkrywałam poszczególne potrawy.

Po drugie: czego bałam się najbardziej – różnorodność! Przez 30 dni nie zdarzyło się, żeby posiłki się powtórzyły – i chociaż nie mam problemu na co dzień z powtarzaniem posiłków – tu ogromny plus!

Co do walorów smakowych…? Przez 30 dni – 5 posiłków dziennie – czyli łącznie 600 posiłków zdarzyło się dosłownie kilka, które totalnie nie były w moim guście. Ale to moja subiektywna opinia – zwyczajnie nie jestem fanką omletów (tak wiem, to dziwne!). Co w takiej sytuacji zrobiłam? Starałam się wybrać takie produkty, które zaspokoją daną kaloryczność.

Po trzecie: skuteczność – fakt, te 1500 kcal to dla mnie dziennie trochę za mało. Ale to ja się uparłam na taką ilość kalorii – dietetyk z Be Diet Catering radziła odrobinę więcej, ale ja chciałam przetestować właśnie tę. To co najważniejsze, po 30 dniach stosowania diety schudłam w obwodach po mniej więcej 4-6 cm. Co do wagi – schudłam przez 30 dni 6kg. Ale co równie ważne czułam się lekko i pełna energii. W kryzysowych sytuacjach, które pojawiały się przede wszystkim przez pierwsze 2-3 dni sięgałam po owoc, orzechy, czy warzywa i ewentualnie po kawę z mlekiem.

Po czwarte: to co dla mnie szalenie ważne – dieta pudełkowa chcąc nie chcąc uczy systematyczności i regularnego jedzenia. Jakoś tak mój mózg automatycznie zaprogramował się na jedzenie co ok. 3 godziny i skutecznie się tego trzymałam – a muszę przyznać, że przed tą dietą miałam z regularnością i wielkością posiłków gigantyczny problem. Dodatkowo każdy posiłek ma rozpisaną wartość kaloryczną.

Po piąte: cena! Wysoka cena cateringów dietetycznych to najczęstszy zarzut i skuteczne zniechęcenie. Po części jest to prawda. Moja opcja kosztowała 63zł/dzień i tak zapewne gdybym sama miała przygotowywać te wszystkie posiłki wydałabym znacznie mniej. Tylko no właśnie – nie mam czasu przygotowywać tak różnorodnego jedzenia, a dodatkowo szczerze muszę wam się przyznać, że przez te 30 dni, poza kilkoma bananami, garścią winogron, czy owocami, nie kupowałam dosłownie nic. A wcześniej dokupowanie non stop przekąsek, brak systematyczności, reżimu był naprawdę obciążający dla mojego portfela.

Test "Be Diet Catering" - podsumowanie

Podsumowując - Jeśli nie masz czasu gotować, chcesz schudnąć, chcesz poznać nowe smaki, nowe potrawy i przede wszystkim chcesz zadbać o prawidłowe, zdrowe dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów to tak POLECAM! I na koniec zdanie dietetyk Moniki Nowickiej, z punktu widzenia dietetyka, dlaczego warto przejść na dietę pudełkową? Odpowiednie odżywianie jest niezmiernie ważnym elementem dbania o nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Poprzez stosowanie prawidłowej diety wspieramy nasz organizm i mamy więcej energii oraz sił. Jest to jednak możliwe tylko jeśli dieta jest dobrze zaplanowana. Catering dietetyczny to gwarancja zbilansowanej diety i  oszczędność czasu na to, co dla nas najważniejsze. Wdrożenie zdrowej diety wymaga nie tylko wiedzy ale i czasu na zakupy, gotowanie, poszukiwanie nowych produktów. Przy takim natłoku obowiązków i nagłej rewolucji trudniej utrzymać postanowienie o zmianie nawyków żywieniowych. Catering to też świetna inspiracja do tego, aby nauczyć się samodzielnie gotować, dobierać porcje i łączyć smaki. To ważne dla budowania zdrowych nawyków żywieniowych.

 

Monika Nowicka, dietetyk kliniczny Be Diet Catering

Monika Nowicka - dietetyk
Dietetyk kliniczny w Be Diet Catering, zdrowym cateringu Ewy Chodakowskiej. Specjalizuje się diecie odżywiającej kobiecy organizm, a także w żywieniu osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, chorych na cukrzycę typu I i II czy cierpiących na insulinoodporność. Odpowiedzialna za konsultacje z klientami, dzięki którym otrzymują oni zdrową i zbilansowaną dietę dopasowaną do swoich potrzeb oraz spodziewanych efektów. Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dietetyka na poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym oraz licznych kursów z zakresu m.in. dietoterapii w insulinooporności, chorób autoimmunologicznych, nietolerancji pokarmowych, cukrzycy, celiakii, czy żywienia kobiet w ciąży. Jej ogromną pasją jest także żywienie dzieci i młodzieży.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Gosia (Ocena: 5) 02.03.2021 12:50
Ciężko było mi schudnąć szczególnie, że jestem strasznie zabieganą osobą. W zeszłym miesiącu zaczęłam korzystać z cateringu dietetycznego blue na próbę. Posiłki bardzo mi zasmakowały są smaczne, odpowiednio doprawione i syte. Z pewnością prędko z tej diety nie zrezygnuje. :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie