Czy testy DNA pomogą w osiągnięciu idealnego ciała?

Zobacz czy genetycznie zoptymalizowany plan pomaga w lepszych wynikach treningowych.
Czy testy DNA pomogą w osiągnięciu idealnego ciała?
fot. istock.com
18.11.2020
Katarzyna Lemanowicz

Ćwiczysz, ale należysz raczej do grupy osób, które trenują z konieczności niż chęci i naturalnie wrodzonych umiejętności? Zazdrościsz sportowcom, tym z talentem, że wszystko wychodzi im tak perfekcyjnie i że z każdym treningiem, meczem czy wyścigami są coraz lepsi? Starasz się tak bardzo, tylko co dalej?

Testy DNA a odchudzanie

Chcąc nie chcąc genetyka wygrywa i to jak jesteśmy zaprogramowani jest naszym przeznaczeniem. Albo jesteś w czymś „dobra” albo nie. To geny mówią nam czy urodziliśmy się po to, żeby trenować sprint, czy może tenis. Albo może bardziej nadajemy się do nauki gry na pianinie. Z wyjątkiem bliźniaków jednojajowych, każdy człowiek na ziemi ma unikalny kod genetyczny odziedziczony po rodzicach. Kod ten składa się z około 25 000 genów zebranych na 23 parach chromosomów, które  z kolei znajdują się w każdej naszej komórce. W końcu to komórki dyktują czy dobrze przetwarzasz tłuszcz i węglowodany, czy jesteś w stanie szybko zbudować masę mięśniową, czy te mięśnie są szybkokurczliwe, a co z siłą, kondycją i wytrzymałością? To wszystko ma wpływ na efektywność treningów.

Zobacz więcej: Czy wiesz jakie jest najlepsze wino dla twojego znaku zodiaku?

Wiadomo, nie zmienimy naszego kodu genetycznego ale możemy trochę pomóc i zmienić nawyki żywieniowe, włączyć odpowiednią, pasującą do nas aktywność sportową, tak by jak najlepiej wykorzystać potencjał zapisany w naszym DNA.

Laboratoria oferują wykonywanie testów DNA pod kątem predyspozycji sportowych, możliwości organizmu. W dużym skrócie wyniki tych testów wskazują możliwości fizyczne organizmu, jakie ćwiczenia najlepiej dobrać, tak by jak najlepiej wykorzystać naszą szybkość, zdolność spalania tłuszczu, budowanie masy mięśniowej, regeneracji po treningu. Dodatkowo poza oceną zdolności fizycznych organizmu dostaniesz również profil żywieniowy, jak najefektywniej wykorzystać dietę, odpowie na pytanie jak radzisz sobie z trawieniem węglowodanów, czy tolerujesz laktozę i czy na przykład jesteś wrażliwy na kofeinę lub jak twój organizm wchłania witaminy i składniki mineralne z pożywienia. Podpowie też, czy twój organizm radzi sobie z trawieniem alkoholu.

Profil DNA pod kątem aktywności sportowej pozwoli określić potencjał tlenowy, i w jakim rodzaju sportu, Twój organizm będzie najlepiej funkcjonował. Wskaże też, czy jesteś osobą, która potrzebuje długiej regeneracji czy niekoniecznie.           

Jeśli próbujesz chudnąć, wykonujesz przede wszystkim treningi siłowe a efekty Cię nie zadawalają? Warto sprawdzić swój profil genetyczny i dowiedzieć się co w Tobie drzemie!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie