Dieta ketogeniczna - czy faktycznie można na niej schudnąć?

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie keto.
Dieta ketogeniczna - czy faktycznie można na niej schudnąć?
fot. istock.com
09.10.2020
Dominika Stanisławska

Dieta ketogeniczna jest jedną z najpopularniejszych diet. Chociaż ma tylu samo zwolenników, co przeciwników. Dieta jest wykorzystywana do utraty zbędnych kilogramów, walki z cukrzycą oraz leczenia nadciśnienia. Jadłospis jest rozpisany na zasadzie ograniczenia węglowodanów, ale zwiększenia przyjmowania tłuszczy.
Zobacz więcej: Dieta detoksykacyjna - czy można na niej schudnąć? Sprawdź, jak działa!

Dieta ketogeniczna, na czym polega?

W normalnej diecie ok. 50 proc. spożywanych produktów stanowią węglowodany, ok. 30 proc. stanowią tłuszcze, a ok. 20 proc. białka. Przy diecie keto zachodzi odwrócenie tych proporcji, bo spożywamy ok. 90 proc. tłuszczy, a 10 proc. to inne składniki. Dzięki temu w organizmie dochodzi do ketozy. Ludzki organizm czerpię energie z cukrów, czyli glukozy. W tym wypadku czerpie energię z tłuszczy. Przy odpowiednio rozpisanym jadłospisie waga bardzo szybko leci w dół. Oczywiście nie chodzi tu o picie przez czas oleju, ale o wybieranie zdrowych tłuszczy, czyli jedzenie dużych ilości orzechów, awokado, sięganie po oliwę z oliwek, jaja, tłuste ryby, warzywa. Aby dieta zadziałała musi być oparta na pełnowartościowych produktach, a nie tłustych i przetworzonych, jak np.: fast food.
Aby dieta zadziałała musi być oparta na pełnowartościowych produktach, a nie tłustych i przetworzonych, jak np.: fast food.
fot. istock.com

Dieta ketogeniczna – zalety

Główną zaletą diety keto są szybkie efekty – mowa tu o osobach, które są w pełni zdrowie, a dieta jest im potrzebna do zrzucenia zbędnych kilogramów. Stosowanie diety bardzo obniża ilość glukozy we krwi, więc jest ona dobry rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z cukrzycą. W organizmie wzrasta także poziom antyoksydantów, które chronią nas przed wolnymi rodnikami. Kolejną zaletą tejże diety jest zahamowanie apetytu, dlatego tracimy na wadze.
Zobacz więcej: Odchudzasz się i brakuje ci motywacji? Wiemy jak wytrwać na diecie

Dieta ketogeniczna – wady

Nie ma idealnej diety, dlatego dieta ketogeniczna również ma kilka swoich wad. Przede wszystkim nie można jej stosować dłużej niż ok. 8 tygodni ze względu na spore obciążenie dla organizmu. Ponadto dieta jest uboga w wodę, co również nie wpływa korzystanie na nasz organizm. Jest także trudna do długiego utrzymania ze względu na to, że może prowadzić do zawrotów głowy, zaparć, zmian w jelitach, bólu w dolnej części brzucha.

Jeśli nie mamy żadnych chorób, które wymagają od nas stałego kontaktu z lekarzem to możemy spróbować nowej diety. Warto jednak pamiętać, że w internecie jest wiele jadłospisów i warto bazować na kilku, a nie na jednym, bo może się okazać, że to, co sprawdziło się u koleżanki, nie sprawdzi się u nas.

SONDA
Byłaś kiedyś na diecie keto?
Byłaś kiedyś na diecie keto?

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
micra (Ocena: 1) 21.08.2021 21:10
Co ma dieta keto do ilości płynów? 8 tygodni? Obciążenie organizmu? Proponuję sprawdzić wskaźniki wątrobowe, trzustkowe, nerkowe u osoby z dietą "normalną", ale mającą insulinoodporność (zespół metaboliczny), czyli cukrzycę typu 2, dnę moczanową, nadciśnienie i osobę, która to miała i przeszła na keto - po kilku miesiącach, po roku, po 2 latach.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie