Kiedy powinnaś jeść ciężkie, a kiedy lekkie posiłki?

Jest tak wiele różnych zasad, dotyczących zdrowego odżywiania, ilości i czasu jedzenia konkretnych posiłków, że usystematyzowanie tej wiedzy i wprowadzenie w życie może być wyczerpujące.
Kiedy powinnaś jeść ciężkie, a kiedy lekkie posiłki?
fot. istock.com
07.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Niektórzy „specjaliści” mówią, żeby przestać zastanawiać się co, kiedy i ile jesz, a tylko czerpać przyjemność i cieszyć się z każdego posiłku. Co chwilę słyszysz porady w stylu nie jedz po 18, nie jedz węglowodanów, albo jedz je tylko rano, postaw na białko, że tak naprawdę trudno wybrać to co dobre i skuteczne.

Kiedy powinnaś jeść ciężkie, a kiedy lekkie posiłki?

Czy czasami zastanawiasz się, jak to jest z tymi zasadami zdrowego żywienia i czy faktycznie śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, że powinnaś jeść przynajmniej 5 niedużych posiłków, i wreszcie kiedy powinnaś jeść ciężkie, a kiedy lekkie posiłki?

Pewnie nie raz zdarzyło ci się mieć szalony dzień, wstałaś za późno, nie zdążyłaś zjeść śniadania i posiłkowałaś się niekonkretnymi przekąskami. Albo, po całym dniu gonitwy i treningu, wracasz do domu, pierwsze kroki kierujesz do kuchni i… dosłownie zjadłabyś wszystko?

Zobacz więcej: Zastanawiasz się jak schudnąć podczas snu? Z pomocą przychodzi 5 odchudzających napojów!

Według niektórych badań, te osoby, które spożywają zbyt kaloryczne posiłki po 16 i w godzinach wieczornych mają dużo gorszy i wolniejszy metabolizm, oraz za wysoki poziom cukru we krwi. Co oczywiście w konsekwencji może prowadzić do problemów związanych z funkcjonowaniem układu trawiennego, tyciem i ogólny złym samopoczuciem.

Jeszcze inne badania potwierdzają, że osoby, które właśnie na śniadanie spożywają więcej kalorii, schudły więcej niż ci, którzy spożywali tę samą ilość kalorii podczas kolacji. Istnieje coś takiego jak „negatywny wpływ późniejszego czasu posiłków i rozkładu kalorii na masę ciała i metabolizm”.

Część dietetyków twierdzi, że spożywanie od 20 do 40 gram wysokiej jakości białka, co 3-4 godziny jest najbardziej wspierającym syntezę białek mięśniowych procesem, dzięki któremu mięśnie skutecznie się regenerują i rosną. Podobno taki rodzaj jedzenia, sprzyja poprawie składu ciała.

Najlepszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem jest spożywanie posiłków o najwyższej kaloryczności w trakcie aktywnej dla ciebie pory dnia – po to, żeby mieć energię na przykład do treningu.

Najlżejszy posiłek zostaw za to na koniec dnia, wtedy kiedy jesteś najmniej aktywna. Jedzenie poza przyjemnością ma dać energię, uzupełnić składniki odżywcze, witaminy i minerały. Jedzenie ma zadbać o twoją kondycję i prawidłowe funkcjonowanie, o stan skóry, włosów i samopoczucie.

Zobacz więcej: Napój, którego powinnaś absolutnie unikać jeśli chcesz schudnąć!

Energia pobierana z pożywienia jest wykorzystywana albo do pobudzenia aktywności i regeneracji po treningu – odbudowa mięśni i uzupełnienie zapasu glikogenu – albo nadmiar energii spowoduje wzrost poziomu cukru we krwi, i zwiększenie tkanki tłuszczowej.

Jeśli trenujesz, jedną z najistotniejszych kwestii jest pewność, że spożywasz odpowiednią ilość białka po treningu, tak by utrzymać prawidłowy metabolizm, zregenerować mięśnie i finalnie schudnąć.

Co najważniejsze, w planowaniu żywienia, odchudzania, treningów najważniejsze jest dostosować te kwestie do planu dnia, potrzeb i przede wszystkim słuchać  sygnałów wysyłanych przez twój organizm. Te najbardziej kaloryczne posiłki staraj się jeść do godziny 16. Jedz powoli, co najmniej 20 minut, żuj dokładnie. Staraj się nie jeść ciężkich posiłków po godzinie 18. Kluczem do sukcesu jest jedzenie w miarę równych odstępach czasu, zrównoważonych i pełnowartościowych posiłków.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie