Prawidłowy poziom TEGO składnika w diecie zapewnia szczupła i zdrową sylwetkę!

Żelazo to niezbędny minerał, który odgrywa kluczową rolę w transporcie tlenu w organizmie. To składniki odpowiedzialny za ogólny stan zdrowia i zapobieganie niedokrwistości.
Prawidłowy poziom TEGO składnika w diecie zapewnia szczupła i zdrową sylwetkę!
fot. istock.com
19.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Trenujesz, żyjesz aktywnie? Powinnaś zwrócić szczególną uwagę na zawartość żelaza w diecie. Ciało potrzebuje tego składnika, aby przeprowadzić wiele ważnych procesów: produkcja energii, wzrost, rozwój i synteza hormonów. Ponad 65% żelaza w organizmie znajduje się w hemoglobinie – to białko w czerwonych krwinkach odpowiedzialne za transport tlenu do komórek. Mniejsza ilość żelaza znajduje się w mioglobinie, która jest z kolei białkiem znajdującym się w tkance mięśniowej. To właśnie mioglobina dostarcza tlen do mięśni i zapewnia energię podczas aktywności fizycznej.

Jak zadbać o prawidłowy poziom żelaza w diecie?

Istnieją dwa typy żelaza w pożywieniu: hemowe i niehemowe, a nasze ciało pochłania je w różnym tempie. Produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso, dróg i ryby zawierają oba rodzaje. Z kolei żywność ze źródeł roślinnych to jedynie żelazo niehemowe.

Produkty bogate w żelazo to: wątroba, chude czerwone mięso, drób, owoce morza, soczewica i fasola, tofu, suszone owoce, orzechy, jaja, soja, melasa, szpinak, jarmuż, wodorosty, brokuły, szparagi i pietruszka, a także wszystkie te produkty, które są wzbogacane w ten składnik. Żeby zwiększyć wchłanianie żelaza warto postawić na pokarmy bogate w witaminę C – kwas askorbinowy, w tym samym posiłku, co produkty bogate w żelazo?

Zobacz więcej: Chcesz schudnąć? Wypróbuj naszą dietę 1500kcal!

Niedobór żelaza - jakie objawy?

Istnieje równowaga pomiędzy dostawą żelaza z diety, a zapotrzebowaniem na żelazo z organizmu. Jeżeli potrzebujesz więcej niż dostarczasz żelaza, organizm zacznie zużywać to przechowywane w wątrobie, co może właśnie prowadzić do niedoborów. W konsekwencji jeśli ciało zużyło żelazo, nie jest w stanie wytwarzać hemoglobiny. Prowadzi to do niedokrwistości z niedoboru żelaza. Typowymi objawami niedoboru tego składnika są: zmęczenie, zawroty głowy, blady kolor skóry, wypadanie włosów, brak energii i chęci do jakichkolwiek aktywności, wzmożone pragnienie.

Czy możesz „przedawkować” żelazo?

Tak, kiedy w organizmie krąży zbyt dużo tego składnika. Objawy tego stanu to: nudności i wymioty, rozstrój żołądka, ból brzucha, omdlenie i zawroty głowy.

Oto kilka wskazówek, jak utrzymać prawidłowy poziom żelaza w diecie.

  • Jedz więcej produktów bogatych w żelazo
  • Spożywaj różne źródła żelaza, zarówno tego hemowego jak i niehemowego
  • Stosuj suplementy żelaza

Pamiętaj, jeśli chcesz trenować, mieć siłę do różnego rodzaju aktywności fizycznej, twoje ciało musi być w formie. Zdrowa, zbilansowana i pyszna dieta to gwarancja prawidłowego poziomu większości niezbędnych składników.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Renata (Ocena: 5) 20.07.2020 20:03
Na mnie żadne te diety nie działają, sama nie wiem co robić. Na szczęście udało mi się w końcu dojść do fajnej sylwetki, a to wszystko dzięki Cateringowi Dietetycznemu Warszawski dzień od Pana Gesslera.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie