TE toksyny tuczą - sprawdź na co uważać!

Poznaj tuczące toksyny z produktów spożywczych, których warto unikać
TE toksyny tuczą - sprawdź na co uważać!
fot. istock.com
15.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Wśród toksyn pochodzących z jedzenia, wody, powietrza i przedmiotów znajdują się takie, które działają podobnie do żeńskich hormonów płciowych. Zakłócają też wydzielanie hormonów tarczycy, która zawiaduje całym metabolizmem. W ten sposób nasilają odkładanie uporczywego tłuszczu. Tak powstałej nadwagi trudno się pozbyć, bo organizm ma problem z pozbywaniem się „obcych” toksyn.

Szkodliwe produkty spożywcze - czego unikać?

#1 Jedzenie spalone i przypalone

Zawiera m.in. lotny benzo(a)piren. Związek ten powstaje też z tłuszczu kapiącego a ruszt grilla, a także znajduje się w dymie wędzarniczym i papierosowym (i spalinach z samochodów). Ilość powstających szkodliwych związków można zredukować za pomocą marynaty do mięsa czy warzyw, która zawiera zioła, przyprawy korzenne, a także dodatek alkoholu.

Zobacz więcej: Czy wiesz, że biorąc gorącą kąpiel możesz spalić tyle kalorii ile w trakcie biegania?

#2 Opakowania z tworzyw sztucznych

Wiele z nich zawiera bisfenol A (BPA). Związek ten i jego pochodne zwiększają liczbę komórek tłuszczowych, a także ich objętość. Sprzyjają rozwojowi nowotworów m.in. piersi, ale też depresji i obniżeniu sprawności mózgu, bo upośledzają sprawność połączeń nerwowych. BPA jest obecny głównie w opakowaniach z tworzyw sztucznych oznaczonych numerami 3 i 7. Zawierają go m.in. przezroczyste, sztywne pojemniki do pakowania żywności, wielolitrowe butle stosowane w dystybutorach wody, tworzywa używane jako wyściółka w konserwach, wiele butelek i naczyń do karmienia dzieci, jednorazowe sztućce, a także paragony z kas (skąd wchłania się do organizmu przez skórę). W innych tworzywach występują podobnie działające ftalany.

#3 Powłoki nieprzywierające

Tradycyjne powłoki chroniące przed przywieraniem i zabrudzeniem, np. na patelniach, formach do wypieków, w opiekaczach do tostów, maszynach do wypiekania chleba zawierają toksyczne związki, takie jak PTFE czy PFOA. Gdy taka powłoka jest nowa, producent często zaleca, by przed pierwszym użyciem ją „wypalić”, czyli rozgrzać do maksymalnej temperatury w dobrze wentylowanym miejscu. W trakcie powstaje toksyczny dym, który wdychany daje objawy podobne do grypy, m.in. ból głowy i „łamanie” w kościach. Taki zabieg nie eliminuje jednak powstawania szkodliwych oparów w trakcie użytkowania sprzętów. Aby go ograniczyć, nie należy podgrzewać ich „na sucho”, tylko dodać odpowiednią ilość tłuszczu. Najlepiej jednak wymienić zwykłą patelnię z powłoką non-stick na tą ceramiczną.

Szkodliwe produkty

fot. istock.com

#4 Dodatki do żywności

Niektóre z nich, np. pochodne benzenu (konserwanty takie jak benzoesany, BHA i BHT, bifenyl/difenyl stosowany na skórkach cytrusów) nie tylko sprzyjają tyciu, bo u osób wrażliwych wywołują też bezpośrednie skutki uboczne w postaci zawrotów głowy, pokrzywki, migreny czy duszności.

#5 Pestycydy i zanieczyszczenia

Twojej talii i zdrowiu zagrażają rośliny z konwencjonalnych hodowli, traktowane pestycydami – a także mięso, ryby, jaja czy nabiał, gdy zwierzęta są karmione roślinami z konwencjonalnych hodowli czy tanią paszą z dioksynami, np. odpadami z przemysłowej produkcji tańszych olejów (na gorąco, przy użyciu benzyny). Produkt zwierzęce mogą też zawierać inne, podobnie działające związki, m.in. antybiotyki, hormony i inne leki.

Zobacz więcej: Sportowy lockdown, czyli jak dbać o zdrowie i kondycję w nowej normalności?

#6 Triklosan

Pasty do zębów, dezynfekujące mydła, suche szampony, dezodoranty do stóp i inne kosmetyki często zawierają antybakteryjny triklosan. W kontakcie z wodą powstają z niego toksyczne związki, a na dodatek związek ten wchłania się przez błony śluzowe i skórę. Zbadano, że zaburza pracę tarczycy.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie