Jak odżywiać się z głową pracując zdalnie?

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety.
Jak odżywiać się z głową pracując zdalnie?
03.06.2020
Katarzyna Lemanowicz

Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu.
W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

Praca wykonywana zdalnie wymaga nie tylko zdyscyplinowania i sumienności w realizowaniu zawodowych obowiązków, ale i subordynacji względem racjonalnego odżywiania. Duże ryzyko podjadania kalorycznych i bezwartościowych przekąsek, bagatelizowanie regularnego spożywania posiłków czy wręcz ich pomijanie, to tylko niektóre błędy o jakie nietrudno, zwłaszcza pracując w trybie home office. Jak zatem zaplanować jadłospis na tę okoliczność?

Zdrowa dieta - co zrobić, by czuć się dobrze i uniknąć nadprogramowych kilogramów

Cały plan spali na panewce, jeśli nie zadbasz o to, by jeść regularnie. Idealny cykl to 4-5 posiłków dziennie, spożywanych co mniej więcej 3 godziny, do tego solidna dawka płynów dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pamiętaj, że nawadniamy się nie tylko pijąc wodą mineralną czy herbatę, ale także spożywając owoce i warzywa. Warto sięgać zwłaszcza po te, które zawierają
w sobie dużo wody, np. ogórek, truskawki czy arbuz. O czym jeszcze nie można zapominać?

Zdrowa dieta - jak mieć energię?

Niezależnie czy pracujesz w domu czy już w biurze, nigdy nie pomijaj śniadania, starając się zjeść je do godziny po przebudzeniu. W roli pierwszego posiłku świetnie sprawdzi się ciepła, energetyczna owsianka, której przygotowanie zajmie kilka minut. Bogate w błonnik płatki owsiane ugotowane na mleku roślinnym, do tego banan, suszona żurawina, starta gorzka czekolada i pyszne śniadanie gotowe! W wersji bardziej pożywnej użyj orzechów, startego jabłka oraz garści sezonowych owoców – gwarantujemy, że owsiance z truskawkami nie sposób się oprzeć.  Pamiętaj tylko, by swoje płatki dzień wcześniej wieczorem zalać wodą, wówczas zwiększą swoją objętość i rano będą bardziej sycące.

A jaki mniejszy posiłek zafundować sobie na drugie śniadanie? Zważywszy, że powinno ono stanowić ok. 10 % dziennej dawki kalorycznej, postaw na mniej obfite, ale równocześnie pełnowartościowe rozwiązanie, takie jak np. smoothie.Gdy pracujemy w domowych warunkach, zależy nam na jak najszybszym przygotowaniu posiłków. Dlatego też, tak chętnie wybieraną opcją na właśnie drugie śniadanie jest smoothie - mówi Katarzyna Głębocka, ekspert marki Eisberg, producenta świeżych sałatek typu convenience i warzyw. Mając świeże warzywa: jarmuż, szpinak, rukolę, sałatę rzymską i marchewkę, w postaci np. naszej gotowej mieszanki Green Drink, wystarczy dodać banana i wodę, a pożywne i pełne witamin drugie śniadanie gotowe. Potrzebujesz tylko blendera i dosłownie kilka minut oderwania się od pracy. Oczywiście do mieszanki możesz dorzucić też awokado, kiwi, pomarańczę, spirulinę czy starty imbir. Inwencja jest już po Twojej stronie – dodaje ekspert marki Eisberg. A jak poradzić sobie z podjadaniem? Tu z pomocą przychodzą także warzywa, które uprzednio możemy pokroić w słupki. Świetnie sprawdzą się także chipsy, przygotowane z batatów czy modnego jarmużu. Tutaj dodatek stanowić może domowy hummus z ciecierzycy i pestkami dyni.

Zielony koktajl

fot. istock.com

W roli obowiązkowej pozycji w codziennym menu, zwłaszcza wiosenno - letnią porą, idealnie odnajdą się lekkie sałatki. Wówczas bazę stanowią mieszanki sałat, a wśród nich wybór jest naprawdę bogaty. – Konsumenci chętnie sięgają po zdrowe i świeże sałaty zarówno w formie miksów, jak i monoproduktów, takich jak rukola, roszponka czy szpinak. Wśród mieszanek najpopularniejsze są te z rukolą, roszponką, szpinakiem i burakiem czerwonym – zauważa Katarzyna Głębocka. Uzupełnieniem pożywnej sałatki może być tofu czy ser kozi, pieczone bataty lub marchewka oraz obowiązkowo różnorodne orzechy i wszelkiej maści pestki.

Sałatka w stylu toskańskim - przepis

Składniki:

  • 1 woreczek mieszanki sałat z rukolą np. Toscana mix marki Eisberg
  • 5 pomidorków koktajlowych
  • 5 czerwonych winogron
  • 100 g koziego sera
  • ½  czerwonej cebuli
  • 50 g kiełków jarmużu

Dressing:

  • 50 ml dressingu np. Dressingu French marki Eisberg
  • sól

Przygotowanie:

Gotową mieszankę sałat np. Toscana mix ułóż w miseczce. Warzywa i owoce umyj, cebulę i ser pokrój w kostkę, a pomidorki i winogrona na połówki. Wszystkie składniki połącz, delikatnie posól i polej gotowym dressingiem.

Sałatka toskańska

fot. Materiał prasowy

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 09.06.2020 15:17
Jem zdrowe rzeczy. Sałatki, kolorowe kanapki, robię sobie warzywne koktajle, dolewam do nich cisowianki i wtedy mniej gęste wychodzą. Jak robię owocowe to dolewam odrobinę mleka - pychota
odpowiedz
Polecane dla Ciebie