Jakie są zalety picia kawy?

Najważniejszym składnikiem kawy jest kofeina, wykazuje działanie pobudzające.
Jakie są zalety picia kawy?
fot. istock.com
28.11.2022
Katarzyna Lemanowicz

Wpływa to na naszą aktywność fizyczną oraz metaboliczną. Z uwagi na swoje właściwości, kofeina wykorzystywana jest w produkcji licznych suplementów diety, których zadaniem jest wspieranie spalania tłuszczu.

Zawartość kofeiny w kawie jest zależna od konkretnego jej gatunku. Najlepsze działanie wykazuje kawa pita o poranku, natomiast unikajmy jej picia bezpośrednio przez snem.

Kawa to naturalny spalacz tłuszczu 

Wypicie kawy może podnieść produkcję adrenaliny i glukagonu, czyli hormonów, które odpowiedzialne są za przebieg procesu uwalniania glikogenu z wątroby i czerpania niezbędnej energii z tkanki tłuszczowej. Jest to bardzo pożądane działanie, gdy naszym celem jest redukcja tkanki tłuszczowej. 

Dzięki kofeinie możemy zaobserwować proces uzyskania kwasów tłuszczowych bezpośrednio z naszej tkanki tłuszczowej. Podczas wysiłku fizycznego, nasze ciało wykorzystuje tkankę tłuszczową jako źródło energii. Kofeina  wykazuje zdolność stymulowania trzustki do uwalniania mniejszych ilości insuliny. Dzieje się to za sprawą paraksantyny, która jest odpowiedzialna za spalanie tkanki tłuszczowej. Paraksantyna jest metabolitem kofeiny. Jeśli zależy ci na spaleniu tkanki tłuszczowej, zalecamy wypicie kawy na kilka minut przed naszym treningiem.

Kofeina zawarta w kawie posiada właściwości moczopędne. Dzieje się tak za sprawą podniesienia ciśnienia krwi oraz zwiększenia tempa pracy serca. Dzięki temu większa ilość krwi jest filtrowana przez nerki, co przekłada się na działanie moczopędne. Pozytywne właściwości kofeiny nie kończą się wyłącznie na aktywnym procesie spalania tłuszczu. Kofeina jest źródłem antyoksydantów oraz licznych składników odżywczych, które są korzystne dla naszego zdrowia oraz urody.

Jakie są zalety picia kawy?

fot. istock.com

O tych 5 ciekawostkach o kawie mogłaś nie wiedzieć!

#1 Kawa to najpopularniejszy ciepły napój na świecie - rocznie wypijamy ponad 2 miliardy filiżanek kawy;

#2 Kawa zwiększa koncentrację, stymuluje mózg, łagodzi migreny i redukuje stres;

#3 Kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór wątroby, Alzheimera i Parkinsona;

#4 Kawa przyspiesza akcję serca i podnosi ciśnienie krwi;

#5 Czarna kawa wspomaga odchudzanie, przyspiesza przemianę materii i spalanie tłuszczu.

A ty, jaką kawę lubisz pić najbardziej? Latte z idealnie spienionym mlekiem, czy czarne, intensywne espresso?

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 26.05.2020 21:52
ja już dawno odstawiłam kawę, korzyści nie przewyższają skutków ubocznych... biorę za to medere anti aging i mam więcej energii niż wcześniej po kawie
odpowiedz
Gość (Ocena: 5) 17.04.2020 11:35
Nie przepadam za piciem kawy znacznie częściej sięgam po mineralną cisowiankę z dodatkiem świeżej cytryny, albo zielone herbaty. Dzięki nim poprawił się stan mojej cery co mnie bardzo cieszy ;)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie