Jak zrobić idealne ciasto na pierogi?

Pierogi to bardzo lubiana i popularna propozycja na smaczny posiłek.
Jak zrobić idealne ciasto na pierogi?
fot. istock.com
17.04.2020
Katarzyna Lemanowicz

Najtrudniejszą częścią przygotowania pierogów jest zrobienie idealnego ciasta. Takiego, które będzie na tyle elastyczne, aby dobrze się formować i sklejać oraz wystarczająco twarde, aby szczelnie zamknąć w sobie aromatyczny farsz. Sprawdź tajniki na idealne ciasto na pierogi!

W czym tkwi sekret idealnego ciasta?

Tajemnica idealnego ciasta pierogowego tkwi w doborze odpowiednich składników oraz proporcji. Ten drugi czynnik jest nawet ważniejszy, ponieważ to on właśnie decyduje o jakości i właściwościach ciasta. Zbyt duża ilość mąki sprawi, że ciasto będzie zbite i trudne do wałkowania, a ulepione z niego pierogi twarde i niezbyt smaczne. Z kolei nadmiar wody może spowodować, że ciasto na pierogi rozklei się podczas gotowania i pierogi nie będą się nadawały do spożycia.

Z czego powstaje ciasto na pierogi?

Ciasto na pierogi powstaje z trzech podstawowych składników, ale istnieją też przepisy, które przewidują inne dodatki, mające wzbogacić smak, czy też kolor pierogów. Poniżej znajdziesz listę podstawowych produktów.

  • Mąka – tradycyjne, jasne i delikatne w smaku ciasto robi się z mąki pszennej, np. typu 500. Pierogi z powodzeniem można ulepić również z ciasta na bazie mąki orkiszowej czy żytniej.
  • Woda – powinna być ciepła, aby ciasto łatwo się wyrabiało, było plastyczne i miękkie. Ilość wody potrzebnej do zrobienia ciasta zależy od rodzaju mąki, ale generalna zasada głosi, że na 1 kg mąki przypada ok. 0,5 l płynu. Jest to oczywiście ilość orientacyjna.
  • Olej – łyżka stołowa dowolnego oleju lub oliwy z oliwek sprawia, że ciasto jest bardziej elastyczne, a pierogi zdecydowanie mniej narażone na sklejanie podczas gotowania.

Jak zrobić idealne ciasto na pierogi?

fot. istock.com

Jakich składników do lepienia pierogów można użyć dodatkowo?

  • Jajek – dodanie ich do ciasta sprawi, że będzie ono nieco twardsze. Takie ciasto przyrządza się do pierogów z ciężkim farszem, ponieważ zmniejsza ono ryzyko popękania pierogów podczas gotowania. To również dobre rozwiązanie, jeśli planuje się upiec pierożki w piekarniku.
  • Dodatków smakowych – ciasto wzbogacone kremem z brokułów lub szczyptą kurkumy zyska ciekawy smak i kolor. Taka wersja ciasta sprawdzi się w przypadku pierogów z orientalnym farszem.

Jak zagniatać ciasto na pierogi?

Najwygodniej jest zacząć wyrabianie ciasta od wsypania mąki do dużej miski. Następnie wlać do niej olej i stopniowo ciepłą wodę. Mieszać od samego środka i powoli zagarniać mąkę z brzegów naczynia, aż do wchłonięcia całego płynu. W ten sposób powstanie wilgotna, nieregularna masa, którą należy teraz przerzucić na blat lub stolnicę i wyrabiać rękoma przez kilka minut.

O czym należy pamiętać podczas lepienia pierogów?

Gładkie, elastyczne ciasto dobrze jest oprószyć mąką, aby zbytnio nie obeschło i umieścić w misce jeszcze na 5-10 min, aby gluten zawarty w mące zaczął pracować. Wówczas ciasto będzie miękkie i elastyczne, a zarazem wystarczająco kleiste.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie