Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.
Trudno wyobrazić sobie karnawał bez tortów, ciast, ciastek czy ciasteczek. W Tłusty Czwartek zwykle wybieramy jednak wypieki mniejsze i podzielne. Wszak ułatwia to kultywowanie tradycji, jaką jest częstowanie słodkościami współpracowników, przyjaciół czy rodziny. Właśnie pod tym kątem dobraliśmy nasze przepisy – po pierwsze faworki, inaczej zwane chrustami, to drugi po pączkach najpopularniejszy karnawałowy i tłustoczwartkowy przysmak. Po drugie proste, ale smaczne chrupiące ciasteczka i doskonałe herbatniki hiszpańskie. Ważnym składnikiem wszystkich tych wypieków, które z pewnością umilą wamostatni czwartek karnawału, są wysokiej jakości jajka.
– Jaja są niezwykle ważne w wypiekach – mówi Tomasz Jokiel z Ferm Drobiu Jokiel. - Dlaczego? Po pierwsze to doskonały środek spulchniający. Zaś same żółtka to nośnik tłuszczu, dzięki któremu wypieki są lekkie i delikatne. Białka z kolei wpływają z kolei na prawidłową strukturę wypieku.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Przesianą mąkę siekamy z zimnym masłem. Dodajemy żółtka, śmietanę i sól. Dodajemy ocet, dzięki czemu faworki wchłoną mniej tłuszczu. Zagniatamy ciasto, a gdy zacznie odstawać od miski przekładamy na stolnicę oprószoną mąką. Rozwałkowujemy, następnie ponownie zwijamy i znowu rozwałkowujemy. Postępujemy tak przez ok. 20 minut, aż ciasto się napowietrzy. Przekładamy do miski, nakrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę w chłodne miejsce (8-10°C).
Kroimy ciasto na 4 równe kawałki. Jeden kładziemy na stolnicę, a pozostałe wkładamy do miski
i przykrywamy. Rozwałkowujemy na grubość ok. 1 mm, posypując oszczędnie mąką. Rozwałkowane placki kładziemy na wilgotnych ściereczkach i przykrywamy takimi samymi, aby nie obeschły.
Kroimy na pasy o szerokości 3 cm i długości 10 cm. W środku każdego paska robimy nacięcie (3-4 cm) i przekładamy przez nie jeden koniec paska.
Wlewamy do rondla tłuszcz i rozgrzewamy go do temperatury 160-180°C. W miseczce mieszamy cukier puder z cukrem wanilinowym. Wkładamy partiami do frytury, aby swobodnie pływały. Po chwili odwracamy na drugą stronę, dbając o to, aby w całości miały złocisty kolor. Usmażone kładziemy na papierowym ręczniku, aby wchłonął nadmiar tłuszczu. Układamy warstwami na talerzach i posypujemy cukrem pudrem.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Rozgrzewamy piekarnik do 1751 jajko. Do dużej miski wrzucamy wszystkie składniki ciasta i ucieramy na niskich obrotach miksera przez 1-2 min, aż do uzyskania jednolitego ciasta. Nabieramy je łyżką
i formujemy małe kulki, układamy na wyścielonej papierem do pieczenia blasze i delikatnie rozpłaszczamy dłonią zachowując 3-centymetrowe odstępy. Pieczemy przez 12-15 min na złoty kolor. Po upieczeniu posypujemy cukrem pudrem.
Składniki:
Ciasto:
Krem:
Sposób przygotowania:
Masło kroimy na małe kawałki. Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy cukier puder i cukier wanilinowy, mieszamy. Mieszając, dodajemy masło i żółtka. Wlewamy mleko, a następnie wyrabiamy ciasto, aż stanie się gładkie. Wstawiamy na godzinę do lodówki.
Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 180°C. Ciasto rozwałkowujemy na placek o grubości 3 mm. Wykrawamy dowolne kształty i układamy na blasze wyścielonej papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy 10 minut. Po wyciągnięciu z pieca oddzielamy ciastka od papieru
i rozkładamy na stolnicy do wystygnięcia.
W tym czasie przygotowujemy krem – rozpuszczamy czekoladę w kąpieli wodnej, dodajemy goździka i mieszamy. Odstawiamy do przestygnięcia. Śmietankę podgrzewamy (nie zagotowujemy!) i łączymy
z czekoladą. Studzimy.
Smarujemy kremem połowę ciastek i przykrywamy pozostałymi. Boki posypujemy wiórkami kokosowymi.