Czy każdy może jeść kaszę, bez względu na wiek?

Kasze należą do produktów zbożowych i w dużej mierze są źródłem węglowodanów.
Czy każdy może jeść kaszę, bez względu na wiek?
fot. istock.com
14.06.2022
Katarzyna Lemanowicz

W zależności od tego, z jakiego zboża pochodzą oraz jaki jest stopień rozdrobnienia ziarna, różnią się wartością odżywczą. Dzięki szerokiemu wachlarzowi kasz możemy poszczególne z nich dopasować do talerza osób z różnymi potrzebami żywieniowymi. O tym, że możemy jeść kaszę w każdym wieku, mówi Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyk i ekspert VII edycji kampanii „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”.

Dlaczego warto jeść kaszę?

Dla niemowlaka: Pierwszym pokarmem noworodka jest mleko, ale z czasem ono nie wystarcza, by nasycić jego żołądek. Wraz z rozpoczęciem rozszerzania diety, czyli po 6. miesiącu życia, warto włączyć do jadłospisu malucha kasze.

- Na początek podajemy kaszę mannę, a następnie wzbogacamy posiłki dziecka o kaszę jaglaną, owsianą, jęczmienną i gryczaną. Zagęszczają one zupy, choć mogą stanowić także samodzielny posiłek z mięsem i warzywami. Warto od najmłodszych lat włączać kasze do diety dzieci, by łatwiej było im je akceptować, gdy będą już starsze – przekonuje Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyk i ekspert kampanii „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”.

Dla starszych dzieci: Dzieci w wieku szkolnym oraz nastolatkowie także powinni jeść kasze, szczególnie gryczaną, jęczmienną, jaglaną i owsianą. Są one doskonałym źródłem magnezu, który wspomaga układ nerwowy, kostny oraz mięśniowy. Tego składnika mineralnego najwięcej dostarcza kasza gryczana.

- Dzieci z reguły są bardzo aktywne fizycznie, uczęszczają na różne zajęcia, uprawiają sport. W takich sytuacjach ich ciało zużywa większe ilości magnezu, który powinien być na bieżąco dostarczany wraz z dietą. Pierwiastka tego potrzebuje też wzrastający szkielet dziecka, gdyż magnez ułatwia wchłanianie wapnia do komórek kostnych – wyjaśnia dietetyk.

Dla dorosłych: Dorośli za rzadko jedzą kasze! Podczas intensywnej pracy zawodowej – umysłowej lub fizycznej – ważne jest unikanie skoków i spadków glukozy. Powoduje to bowiem mniej efektywną pracę mózgu, ale też ogólne rozbicie i brak energii. Posiłki z kaszą gryczaną, pęczak czy owsianą pomogą uniknąć takich sytuacji.  

Dla seniorów: Seniorzy, którzy mają problem z uzębieniem i trudności z gryzieniem, powinni wybierać kaszę mannę. Doskonała będzie również rozgotowana na kleisto kasza jaglana bądź kasza jęczmienna łamana.

Ludzie starsi często też zmagają się z podwyższonym cholesterolem.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kampania promocyjno-edukacyjna (@lubie_kasze)

- Obecność w diecie błonnika, który znajduje się w kaszach, ogranicza wchłanianie cholesterolu, ale też pobudza organizm do wydalania go z organizmu. Bogate we wspomniany błonnik są takie kasze, jak pęczak, jęczmienna perłowa i gryczana. W tej ostatniej jest także rutyna, która odgrywa znaczącą rolę we wzmacnianiu i uszczelnianiu naczyń krwionośnych. Zatem kasze są nieodłącznym elementem diety seniorów, gdyż wspierają ich zdrowie – podkreśla Monika Stromkie-Złomaniec.

Ogólnopolska kampania promocyjno-edukacyjna „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”, której organizatorem jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, sfinansowana jest ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

 

Więcej informacji o kampanii znajduje się tutaj:

http://www.lubiekasze.pl/

https://www.facebook.com/lubiekasze/

https://www.instagram.com/lubie_kasze/

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie