Jak jeść, aby zminimalizować wpływ na środowisko?

Odpowiednia dieta poprawi kondycję twoją i naszej planety.
Jak jeść, aby zminimalizować wpływ na środowisko?
fot. istock.com
09.04.2021
Dominika Stanisławska

Z tego artykułu dowiesz sie m.in.

  • jak jeść, aby zminimalizować wpływ na środowisko;
  • jak wybierać produkty.

Jeśli chcemy zadbać o siebie i naszą Ziemię, musimy podjąć kroki już dziś. Poza zaprzestaniem używania plastikowych opakowań, sztućców i słomek, co jeszcze można zrobić?
Zobacz więcej: 
Bok Choy, co warto o nim wiedzieć?

Jak jeść, aby zminimalizować wpływ na środowisko?

#1 Nie musisz być weganinem, aby pomóc

Dbanie o planetę kładzie nacisk na spożywanie głównie produktów roślinnych i w ograniczonym stopniu produktów odzwierzęcych. Jednak człowiek jest istotą mięsożerną, a wiele osób nie chce rezygnować z mięsa. Nie trzeba rezygnować - wystarczy ograniczyć spożycie mięsa do maksymalnie dwóch razy w tygodniu.
Nie trzeba rezygnować - wystarczy ograniczyć spożycie mięsa do maksymalnie dwóch razy w tygodniu.
fot. istock.com

#2 Wprowadzaj zmiany powoli

Nagła zmiana trybu życia może szybko zniechęcić i spowodować, że szybko wrócimy do poprzednich nawyków. Zamiast wprowadzać radykalne zmiany i wyrzucać wszystko, co masz w domu, lepiej stopniowo przygotować się do nowego stylu życia. Gdy skończy się jakiś produkt, możesz go zastąpić zdrowszą wersją. Szukaj producentów, którzy stawiają na ekologiczne opakowania i dbają o zrównoważony rozwój.

#3 Postaw na drób i owoce morza

Hodowla bydła przyczynia się do zwiększonej emisji gazów cieplarnianych. Drób nie wymaga tak wiele paszy i wody do hodowli. Ponadto można zainteresować się, które owoce morza są złowione i hodowane w odpowiedzialny sposób, bez chemikaliów, co również ma ogromny wpływ na środowisko.

#4 Ślad wody w jedzeniu

Poza śladem węglowym ludzie zostawiają także ślad wody. Zastanów się, ile wody potrzeba do wyprodukowania nie tylko mięsa, ale też innych produktów. Dla przykładu do wyprodukowania jednego awokado potrzeba aż 272 litrów wody. Sprawdzaj, ile wody zostało wykorzystane do produkcji poszczególnych warzyw i owoców.
Zobacz więcej: 
Wiosna w kuchni! Poznaj sezonowe must have!

#5 Szukaj inspiracji w różnych kuchniach

Większość z nas była wychowana w modelu obiadowym “mięso i ziemniaki”. Oczywiście kuchnia polska jest smaczna, ale można ją ograniczyć na rzecz poznawania innych smaków świata. Szukaj przepisów na dania roślinne, które zastąpią typowy obiad. Spróbuj kuchni tajskiej lub indyjskiej, które są równie smaczne, a produkty wykorzystywane do przygotowania posiłków nie mają większego wpływu na naszą planetę.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie