Jak wytrzymać w postanowieniach noworocznych?

Zwłaszcza, jeśli chodzi o samodzielne gotowanie.
Jak wytrzymać w postanowieniach noworocznych?
fot. istock.com
13.01.2021
Dominika Stanisławska

Poprzedni rok zmusił nas do gotowania w domu – jedni odkryli, że to ich pasja, inni utwierdzili się w tym, że gotowanie nie jest dla nich. Nawet jeśli gotowanie sprawia ci dużo przyjemności, to zapewne jednym z postanowień noworocznych jest „zdrowe gotowanie”. Jak ograniczyć złe tłuszcze i cukry, aby wytrwać w postanowieniu, bez poczucia straty?
Zobacz więcej: Perfekcyjna przekąska na karnawał? Postaw na przepyszne włoskie kanapeczki!

Trzy sposoby, jak wytrwać w postanowieniach kulinarnych

#1 Zaplanuj posiłki

Stworzenie planu posiłków jest kluczem do sukcesu. Bez tego nie ma mowy o wytrwaniu, bo zamiast po pracy coś zjeść, ty się zastanawiasz, co ugotować. Zaplanowanie posiłków sprawi, że zamawianie jedzenia będzie mniej kuszące. Możesz przestrzegać określonego planu posiłków lub, jeśli chcesz być bardziej elastyczny, planowanie może polegać po prostu na opracowaniu przepisów, które są łatwe do przyrządzenia w pracowite dni. Ważne jest także sporządzenie listy zakupów. Zdrowy przepis nie będzie „zdrowy”, jeśli nie masz odpowiednich składników. Ponadto możesz zebrać przepisy na posiłki, które można przygotować z wyprzedzeniem. To więcej pracy z góry, ale ułatwi wytrwanie w postanowieniu.
To więcej pracy z góry, ale ułatwi wytrwanie w postanowieniu.
fot. istock.com

#2 Przygotowanie posiłków

Jeśli planujesz przygotować posiłek do pracy, można zaopatrzyć się w plastikowe lunch boxy, które ułatwią przechowywanie porcji i zabranie posiłku ze sobą. Aby ułatwić sobie przygotowanie jedzenia, warto zastanowić się, co mamy zamiar jeść przez cały tydzień. Wtedy łatwiej będzie sporządzić listę zakupów i zrobić je raz a dobrze, zamiast codziennego biegania między półkami. Posiłki najlepiej gotować na 2-3 dni do przodu, aby jedzenie się nie zepsuło, zachowało swój kształt i smak.
Zobacz więcej: 5 sposobów na ograniczenie cukru w diecie twojej rodziny

#3 Gotuj z głową

Możesz używać tych samych składników, ale niech posiłki będą różnorodne. Gdy postanowisz codziennie jeść kurczaka z ryżem szybko takie danie może się znudzić i wrócisz do starych, niezdrowych nawyków. Zamiast prostego kurczaka z ryżem, przygotuj danie z kawałkami mięsa, surowymi warzywami i sosem curry. Kolejnego dnia możesz przygotować ryż z pieczonymi warzywami w sosie śmietanowym. Nie bój się eksperymentować, szukać smaków i doprawiać dań.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie