5 sposobów na ograniczenie cukru w diecie twojej rodziny

Jak to zrobić, aby dania nadal były smaczne?
5 sposobów na ograniczenie cukru w diecie twojej rodziny
fot. istock.com
19.12.2020
Dominika Stanisławska

Nadmiar cukru to jeden z najgorętszych tematów żywieniowych. Głównym powodem, dla którego ciągle jest o nim głośno to otyłość i cukrzyca, a pomiędzy są jeszcze choroby serca i próchnica zębów. Mimo że cukier występuje naturalnie w owocach i warzywach oraz jest niezbędnym składnikiem potrzebnym do prawidłowej pracy mózgu, to nadal wiele osób stara się go wyeliminować z diety. Jak pozbyć się „złego” cukru z jadłospisu, a zastąpić go „dobrym”?
Zobacz więcej: Rzodkiewki pieczone z płatkami migdałowymi

5 sposobów na ograniczenie cukru w diecie twojej rodziny

#1 Więcej pełnowartościowej żywności

Kiedy sięgasz po naturalną żywność to automatycznie zmniejszasz ilość cukru w diecie. Co to znaczy? Zamiast kupować produkty zapakowane, które mają dłuższą datę przydatności, zacznij kupować produkty świeże. Paczkowany chleb możesz zastąpić tym z piekarni na rogu. Zanim kupisz gotowy sos, spróbuj sama go ugotować.

#2 Spróbuj „słodkiej alternatywy”

Lubisz słodycze i ciągnie cię do słodkiego? Zanim sięgniesz po batona albo czekoladę poszukaj prostszych przepisów w Internecie na zdrowe, słodkie przekąski. Może być to owocowy koktajl lub kulki kakaowe posypane kokosem. Są to słodkie alternatywy na bazie zdrowych produktów, które nie zaszkodzą ani figurom twoich domowników, ani ich zębom, ani zdrowiu.
Są to słodkie alternatywy na bazie zdrowych produktów, które nie zaszkodzą ani figurom twoich domowników, ani ich zębom, ani zdrowiu.
fot. istock.com

#3 Odstaw gotowe soki – sama je rób

Gotowe soki z kartonu, napoje bezalkoholowe, popularne energetyki czy mrożone herbaty są jednym z największych źródeł cukru. Jeśli masz ochotę na świeży sok, kup wyciskarkę i ulubione owoce. Będziesz mieć sok w dużo zdrowej wersji. Możesz także dodać do niego wodę, która rozcieńczy twój produkt. Dodatkowo możesz zaangażować rodzinę we wspólne gotowanie, co na pewno wyjdzie wam na zdrowie. Dowiesz się na przykład, jakie smaki lubią twoje dzieci.
Zobacz więcej: Orkiszowy chlebek dyniowy - to jest pyszne!

#4 Rozcieńczaj produkty

Lubisz słodkie płatki? Nie ma sprawy, ale zanim znów po nie sięgniesz nasyp pół ulubionych płatków i pół płatów z niską zawartością cukru. Posiłek nadal będzie dobrze smakował, ale na pewno będzie zdrowszy. To samo dotyczy jogurtów. Zanim zupełnie przestawisz się na jogurt naturalny, dodawaj do jogurtu owocowego naturalny, aby rozcieńczyć produkt i zmniejszyć zawartość cukru.

#5 Zmień podejście do deserów

Spróbuj na nowo zdefiniować pojęcie deseru. Słodki deser to niekoniecznie lody lub ciasto, ale np.: pieczone gruszki z cynamonem lub owoce z miodem i orzechami. Wszystko, co jest jednocześnie słodkie i zdrowe doskonale sprawdzi się w formie deserów.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie