Jak pandemia COVID-19 zmieniła nasze nawyki żywieniowe?

Koronawirus zmienił wszystko.
Jak pandemia COVID-19 zmieniła nasze nawyki żywieniowe?
fot. istock.com
02.12.2020
Dominika Stanisławska

Pandemia COVID-19 zmieniła nasze życie w wielu aspektach. Od dystansu społecznego po maseczki, które stały się częścią garderoby. Kolejną rzeczą, która zmieniła się podczas pandemii, jest nasze podejście do żywności. Coraz chętniej sięgamy po nowe smaki i wracam do babcinych przepisów. Czy zdrowe żywienie i samodzielne gotowanie na stałe wryje się w nasze życie?
Zobacz więcej: Szakszuka - czyli jak przygotować jedno z najlepszych i najbardziej pożywnych dań?

Nawyki żywieniowe Polaków – jak wyglądają obecnie?

Trwające od marca obostrzenia w Polsce zmusiły wiele osób do stołowania się w domu i samodzielnego gotowania. W kwietniu media społecznościowe zalewane były zdjęcia samodzielnie upieczonego chleba i innych wyrobów, które jeszcze 50-60 lat temu były czymś normalnym. Zachęta samodzielnej pracy, która zbija nudę, siedzenie w domu oraz fakt, że lokale gastronomiczne są zamknięte, spowodowały, że Polacy zaczęli eksperymentować w kuchni. Najpierw były to proste przepisy, ale obecnie coraz częściej sięgamy po dania z innych zakątków świata.
Najpierw były to proste przepisy, ale obecnie coraz częściej sięgamy po dania z innych zakątków świata.
fot. istock.com

Nawyki żywieniowe Polaków – millenialsi chętniej gotują samodzielnie

Młodsze pokolenie Polaków chętniej korzysta z możliwości samodzielnego przygotowania posiłku. Z kolei przed pandemią to właśnie millenialsi częściej korzystali z możliwości stołowania się na mieście. Do tego chętniej próbują dań z różnych zakątków świata, a nie tylko tradycyjnych polskich dań, jak np.: schabowy czy pierogi. Powodem jest nie tylko kryzys ekonomiczny wszystkich Polaków (wielu z nas straciło pracę, a perspektywa znalezienia nowej nie napawa optymizmem). Odwołane wakacje, a co za tym idzie, brak możliwość spróbowania zagranicznych potrwa spowodowały, że zaczęliśmy sami odtwarzać znane smaki. Tęsknota za egzotyką to jeden z wielu powodów. Drugi to po prostu oszczędzanie pieniędzy.
Zobacz więcej: Galaretka z cytrusów z rozmarynem - to jest REWELACYJNIE PYSZNE!

Polacy są coraz bardziej kreatywni w kuchni

Zmiana dotycząca sposobów żywienia Polaków może okazać się trwała. Świat już nigdy nie będzie taki jak przed pandemią. Wielu z nas zdecydowało się na stałą pracę zdalna, więc obiady w biurze zastępujemy własnymi. Ponadto jesteśmy coraz bardziej pewni swoich umiejętności, co może tylko spowodować, iż niektórzy na stałe pożegnają się ze stołowaniem na mieście.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie