Uzależnienie od słodyczy, jak rozpoznać i leczyć?

Kiedy jedzenie słodyczy staje się niebezpieczne?
Uzależnienie od słodyczy, jak rozpoznać i leczyć?
fot. istock.com
02.10.2020
Dominika Stanisławska

Uzależnienie od słodyczy może mieć poważne konsekwencje. Nie chodzi tylko o nadmiar kilogramów i psucie zębów, ale tak jak nadużywanie alkoholu albo palenie papierosów działa na nas od środka. Tak samo jak palacz sięga po papierosa w stresujących sytuacjach, tak samo uzależniony od słodyczy będzie sięgał po cukier. Jak poradzić sobie z uzależnieniem? Kiedy można zacząć się martwić?
Zobacz więcej: Zaczęłaś ćwiczyć, chcesz schudnąć ale nie wiesz co zjeść po treningu? Wypróbuj koniecznie te naleśniki

Jak rozpoznać uzależnienie od słodyczy?

Najważniejszą rzeczą, która pomaga zdiagnozować uzależnienie jest po prostu obecność cukru w diecie. Jeśli codziennie po kilka razy sięgasz po coś słodkiego i to od dłuższego czasu, to warto się sobie przyjrzeć. Osoby nieświadome swojego problemu (jak niegdyś autorka) nie kontrolują ilości pochłanianego cukru. Co więcej, mały cukierek albo czekoladowy baton stają się nagrodą i pocieszeniem w zależności od sytuacji. Ponadto obsesyjnie myślisz o czymś słodkim, a po powrocie do domu pierwsze co robisz to sięgasz po tabliczkę czekolady.
Ponadto obsesyjnie myślisz o czymś słodkim, a po powrocie do domu pierwsze co robisz to sięgasz po tabliczkę czekolady.
fot. istock.com

Jak leczyć uzależnienie od słodyczy?

Nałóg to nałóg, więc trzeba podjąć radykalne kroki. W pierwszej kolejności trzeba pozbyć się używek. Jeśli masz w domu góry słodyczy, to oddaj je zaprzyjaźnionym sąsiadkom. Słodkości zakupione w sklepie mają w składach wiele substancji, które w nadmiernych ilościach i bez kontroli prowadzą do nowotworów, cukrzycy i odporności na cukier, dlatego chcemy jeść więcej i więcej. W walce z uzależnieniem pomoże chrom, który nie magazynuje się w organizmie. Jeśli go brakuje, to nasza ochota na słodkości rośnie. Kolejnym rozwiązaniem jest przyrządzanie słodkości, ale samemu. Kakao, banany, miód, czy kokos – to tylko niektóre składanki, z których możesz przygotować pyszne, słodkie przekąski.

Nie od razu Rzym zbudowano. Nie mów sobie, że już nigdy nie zjesz słodyczy, bo cukier jest potrzebny do prawidłowej pracy mózgu. Zdrowy cukier znajduje się w owocach, po które warto sięgać. Swoje zmiany żywieniowe zacznij od małych kroków, bo tylko one zaprowadzą cię do dalekiego sukcesu. Z każdym dniem będzie coraz łatwiej pożegnać się ze słodyczami. Jeśli do tej pory zagłuszałaś swoje emocje cukierkami, to warto stawić im czoła przy współpracy ze specjalistą, a w miejsce nagradzania się za cukierki, lepiej nagrodzić się wizytą u kosmetyczki.
Zobacz więcej: FIT lody czekoladowe z orzechami

SONDA
Czujesz, że jesz za dużo słodyczy?
Czujesz, że jesz za dużo słodyczy?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie