Kilka faktów, których na pewno nie wiesz na temat kawy - niektóre cię zaskoczą!

Szkodzi, podnosi ciśnienie, a w ciąży najlepiej w ogóle odstawić. Czy aby na pewno to prawda?
Kilka faktów, których na pewno nie wiesz na temat kawy - niektóre cię zaskoczą!
fot. istock.com
12.05.2020
Katarzyna Lemanowicz

Przez wiele lat kawę uznawano za używkę negatywnie wpływającą na zdrowie, jednocześnie ceniąc jej właściwości pobudzające i intensywny aromat. Dzięki latom badań zdołano wyodrębnić mity i fakty na jej temat. Okazuje się, że kawa nie jest taka straszna, jak o niej mówią. Wręcz przeciwnie...

Jakie są korzyści wynikające z picia kawy?

#1 Zmniejsza prawdopodobieństwo wypadku

To nie był przypadek, gdy w ramach eksperymentu brytyjskich naukowców niewyspani kierowcy poddani próbie jazdy na symulatorze po wypiciu filiżanki kawy popełniali mniej błędów od tych bez kawy. Jeśli więc zalezy Wam na bezpieczeńśstwie podczas jazdy, to nie siadajcie za kierownicą bez wypicia filiżanki kawy.

#2 Zapobiega cukrzycy

Badania wykazały, że osoby regularnie pijące kawę mają większą wrażliwość na insulinę i szybki metabolizm cukrów. Zmniejsza to ryzyko zachorowania na cukrzycę nawet o 20%.

 

kawa
fot. istock.com

#3 Zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci

Wypijanie już sześciu filiżanek dziennie zapobiega przedwczesnej śmierci nawet o 20% w porównaniu do osób pijących dwie filiżanki lub mniej. Nie bez powodu mówi się więc, że kawa – niemal dosłownie! - wydłuża życie.

#4 Poprawia koncentrację

Ta cudowna właściwość „ożywiania” mózgu działa jednak niestety tylko od piętnastu minut do godziny. Wypicie więc kawy przed ważnym egzaminem jest jak najbardziej wskazane, ważne, by zrobić to bezpośrednio przed nim, bo właściwości kawy szybko się uwalniają, lecz także szybko ulatniają się z naszego organizmu. Jeśli potrzebujemy kilkugodzinnego działania, to lepiej wybrać czarną lub zieloną herbatę.

#5 Pomaga w walce z nadwagą

Zawarta w kawie kofeina może przyczynić się do redukcji tkanki tłuszczowej w wyniku wzrostu termogenezy. Jej działania zaobserwuje się tylko w towarzystwie odpowiednio zbilansowanej diety dzięki przyspieszonemu metabolizmowi.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie