Dlaczego warto jeść wiśnie?

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego o wartościach odżywczych i zaletach wiśni.
Dlaczego warto jeść wiśnie?
fot. istock.com
01.08.2021
Dominika Stanisławska

Wiśnie to jeden z tych letnich przysmaków, na który czekamy cały rok. Nie można zaprzeczyć ich wartościom odżywczym i niskiej kaloryczności. Dlaczego jeszcze warto jeść wiśnie?

Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania wiśni

#1 Zmniejszają poziom cukru we krwi

Chociaż wiśnie są bogate w węglowodany, mają niski indeks glikemiczny, co oznacza, że ​​nie powodują większych skoków poziomu cukru we krwi. To ogromny plus, biorąc pod uwagę, że około połowa światowej populacji jest obecnie odporna na insulinę. To powoduje, że trzustka produkuje jeszcze więcej insuliny – hormonu, który kontroluje sposób, w jaki spożywane jedzenie jest zamieniane w energię. Im wyższy poziom cukru we krwi, tym większe ryzyko rozwoju cukrzycy.

dlaczego warto jeść wiśnie
fot. istock.com

#2 Łagodzą stan zapalny

Wiśnie są nie tylko bogate w polifenole i witaminę C – oba mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne – ale są również pełne antocyjanów. Antocyjany są rozpuszczalnymi w wodzie pigmentami, które nadają wiśniom ich czerwony kolor i działają jako przeciwutleniacz, usuwając wolne rodniki (niestabilne cząsteczki), które mogą powodować uszkodzenia komórek, a ostatecznie przewlekłe stany zapalne.
Zobacz więcej: Świadome i przemyślane zakupy spożywcze oraz porządek w lodówce znacząco redukują marnowanie żywności w domu

#3 Zmniejszają ból mięśni

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak wiele osób popije cierpki sok wiśniowy, zanim zacznie trening? Badania sugerują, że sok wiśniowy może złagodzić ból mięśni po intensywnym treningu. Te pomocne antocyjany w wiśniach mogą pomóc w usuwaniu wolnych rodników, a co za tym idzie, zmniejszyć uszkodzenia oksydacyjne spowodowane ćwiczeniami, które powodują ból mięśni.

#4 Łagodzą objawy zapalenia stawów

W dużej mierze ze względu na ich właściwości przeciwzapalne, wiśnie mogą zmniejszać objawy zapalenia stawów, a także dny moczanowej (rodzaj zapalenia stawów charakteryzujący się nagłym, silnym bólem stawów wynikającym z nagromadzenia się kwasu moczowego w organizmie). W badaniu z 2013 r. pacjenci bez cukrzycy, którzy pili 400 ml soku wiśniowego dziennie przez sześć tygodni odczuwały ulgę w objawach łagodnych i umiarkowanych objawów choroby zwyrodnieniowej stawów.
Zobacz więcej: Czekolada na zimno. Hit tego lata!

#5 Zwiększają zdolności do walki z rakiem

Wykazano, że spożywanie wiśni poprawia zdolność organizmu do zwalczania komórek rakowych, zwłaszcza raka okrężnicy, prostaty, piersi i jajnika. Wynika to między innymi z działania błonnika, witaminy C i antocyjanów. Zacznijmy od tego drugiego: wiadomo, że antocyjany i witamina C w wiśniach mają właściwości przeciwutleniające, które ponownie zwalczają lub neutralizują wolne rodniki, a tym samym chronią organizm przed stresem oksydacyjnym. Jest to kluczowe, ponieważ wysoki poziom stresu oksydacyjnego może uszkadzać komórki i DNA, przyczyniając się do rozwoju takich schorzeń, jak rak.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie