8 niebezpieczeństw związanych z dietą sokową

Zanim przejdziesz na dietę sokową, koniecznie przeczytaj!
8 niebezpieczeństw związanych z dietą sokową
fot. istock.com
01.07.2021
Dominika Stanisławska

Soki i koktajle mają swoje miejsce w każdej zdrowej diecie. Mogą pomóc uzyskać dodatkową porcję warzyw, zwiększyć poziom białka i witamin, których w innym przypadku mogłoby brakować w diecie.
Zobacz więcej: Jak odpowiednio zaplanować swój własny harmonogram odżywiania?

8 rzeczy, o których należy pamiętać przechodząc na dietę sokową

Jeden dzień jest dobry, ale funkcjonowanie tylko na płynach może być wręcz niebezpieczne. Przyjmowanie soków przez kilka dni, tygodni lub miesięcy z rzędu nie odtruwa organizmu, nie poprawia odżywiania ani nie prowadzi do długotrwałej utraty wagi. W rzeczywistości, dieta całkowicie płynna na dłuższą metę może zrujnować twoje zdrowie.

#1 Niedobory żywieniowe

Płynna dieta zwykle nie zapewni wszystkiego, czego potrzebuje organizm. Niski poziom energii, przerzedzenie włosów, trudności z koncentracją, zawroty głowy, nudności, bóle głowy i zły nastrój – to jedne z objawów diety sokowej.

dieta sokowa
fot. istock.com

#2 Utrata mięśni

Przeciętny plan diety sokowej opiera się na znacznym ograniczeniu kalorii. Chociaż może to prowadzić do utraty wagi w krótkim okresie, większość tej wagi będzie pochodzić z mięśni, a nie z tłuszczu. Utrata mięśni może pogorszyć sylwetkę, zdrowie układu krążenia i wyniki sportowe, a także zwiększyć ryzyko kontuzji. Co więcej, wiele diet typu smoothie nie ma wystarczającej porcji białka.

#3 Efekt jojo

Płynne diety na odchudzanie są krytykowane przez dietetyków. W rzeczywistości spożywanie bardzo niskokalorycznych diet może rozregulować metabolizm i spowodować nagły przyrost masy ciała.

#4 Bomba cukrowa

Niektóre soki dostępne na rynku zawierają do 72 gramów węglowodanów i 60 gramów cukru na porcję. Można to porównać do około pięciu kromek białego chleba lub 500 kalorii w jednej szklance. Teraz wyobraź sobie, że pijesz to cztery do sześciu razy dziennie.

#5 Ciągłe pragnienie i głód

Nawet jeśli koktajle cię nasycą, to nie sprawią, że będziesz najedzony, ponieważ zależy to nie tylko od składników odżywczych, ale także od temperatury, konsystencji i smaku żywności. Istnieje ogromne ryzyko, że będziesz mieć zachcianki i napady głodu. Co więcej, dieta sokowa sprawi, że będziesz odczuwać ciągłe pragnienie.

#6 Kamienie żółciowe

Przyjmowanie tylko płynów powoduje, że przewód pokarmowy nie działa zgodnie z przeznaczeniem. Na dietach płynnych niektórzy ludzie mogą przestać produkować żółć, która jest potrzebna do prawidłowego trawienia. Może to prowadzić do kamieni żółciowych.
Zobacz więcej: Przygotuj kremową lemoniadę i rozkoszuj się nią w dowolnym miejscu

#7 Problemy trawienne 

Kiedy spożywasz cukier w dużych ilościach, organizm wprowadza płyn do jelit, aby wyrównać poziom. Może to prowadzić do rozstroju żołądka, wzdęć, bólu i biegunki.

#8 Niezdrowy związek z jedzeniem

Diety oparte na sokach i koktajlach nie uczą nas niczego o zdrowym odżywianiu, kontroli porcji, czasie posiłków, zakupach żywności, jak zdrowo się odżywiać w restauracjach ani czym jest zdrowa kontrola wagi. Sprzyjają zaburzeniom odżywiania i prowadzą nas do przekonania, że ​​szybka utrata wagi jest dobra – a to kłamstwo.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
sikorka (Ocena: 5) 13.07.2021 10:43
Jezeli komus wypadaja włosy na diecie to da sie to ogarnać odpowiednio
zobacz odpowiedzi (1)
Ewa (Ocena: 5) 01.07.2021 15:01
Jestem dość szczupła, więc na diecie nigdy nie byłam. Czasami owszem pilnuje się, żeby jeść w miarę zdrowo i pije cisowianke zamiast słodzonych napoi, ale to tyle :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie