Szczuplejsza sylwetka w kilka tygodni? To możliwe!

Wystarczy wprowadzić w swoje życie kilku prostych zasad.
Szczuplejsza sylwetka w kilka tygodni? To możliwe!
fot. istock.com
20.05.2021
Dominika Stanisławska

Jeśli restrykcyjne diety i wielogodzinne ćwiczenia nie są dla Ciebie, a po zimie zostało Ci kilka nadprogramowych kilogramów to wystarczy wprowadzić w swoje życie kilku prostych zasad, by już po około dwóch tygodniach zaobserwować pierwsze, pozytywne zmiany zarówno w samopoczuciu, jak i w postaci smuklejszej sylwetki.
Zobacz więcej: Chcesz zrzucić zbędne kilogramy? Pij codziennie ten koktajl!

Od czego zacząć?

Według dietetyka najbezpieczniejsze tempo utraty masy ciała to 0.5 - 1kg na tydzień. Powolny
i systematyczny spadek kilogramów gwarantuje nam również uniknięcie efektu jo-jo. Przy małej zmianie nawyków żywieniowych oraz odpowiedniej motywacji pierwsze efekty zaobserwujemy
już po 10 - 14 dniach, co na pewno zmotywuje nas do kontynuacji.

Według “Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej” opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) warto także codziennie, przynajmniej 30-45 minut przeznaczyć na aktywność fizyczną. Dla tych co nie przepadają za ćwiczeniami odpowiednie będą przede wszystkim spacery, np. szybki marsz po wieczornym posiłku w okolicy miejsca zamieszkania. Jeśli jednak wieczorem masz zbyt wiele obowiązków to postaraj się wstawać 15 minut wcześniej i część drogi do pracy pokonaj szybkim marszem, a zamiast używać windy – zacznij chodzić po schodach.

Dietetyk zaleca również wprowadzenie codziennych zdrowych nawyków żywieniowych, które warto, by zostały z nami na zawsze.

- Zachęcam do budowania codziennych, prawidłowych nawyków żywieniowych. Zaliczamy do nich jadanie 4-5 odpowiednio zbilansowanych posiłków co 3-4 godziny, wypijanie co najmniej 1,5 litra wody, umiarkowana 30-45 minutowa aktywność fizyczna, a także odpowiednia dawka snu.
– podpowiada Natalia Chybzińska, specjalista dietetyk, catering dietetyczny Kukuła Healthy Food.

catering dietetyczny
fot. Materiał prasowy

Co jeść by wysmuklić sylwetkę?

Wspomniana już „Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej” wskazuje, że podstawą naszych posiłków powinny być warzywa i owoce, które należy uwzględniać w każdym posiłku.
Ze względu na wyższą kaloryczność i większą zawartość cukru w owocach niż w warzywach,
przy redukcji masy ciała w naszym menu powinny dominować warzywa. W dalszej kolejności rekomendowane są pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięso i chudy nabiał. IŻŻ zachęca
do ograniczenia spożycia czerwonego mięsa oraz tłuszczy zwierzęcych na rzecz jaj, chudych ryb, roślin strączkowych oraz dobrej jakości olejów roślinnych.
Zobacz więcej: Zastanawiałaś się kiedyś, co dzieje się z tkanką tłuszczową podczas odchudzania?

- Wiosną, osobom na diecie redukcyjnej szczególnie polecam dania na bazie nowalijek. Na śniadanie mogą to być np. kanapki z pełnoziarnistym chlebem oraz pastą z gotowanych jajek, awokado, suszonego pomidora, szczypiorku oraz odrobiny jogurtu greckiego i musztardy, smarowidła na bazie roślin strączkowych, czy omlet z pomidorami. Sycącym „starterem” jest też twaróg połączony z rzodkiewką, rzeżuchą oraz łyżką jogurtu naturalnego. Na obiad w maksymalnie 30 minut przygotujemy np. gotowany na parze drób, czy ryby z sałatą ze świeżych warzyw. Na tej bazie możemy też przygotować spring rollsy lub wrapy. Dla wegetarian jako zamiennik polecam np. tofu lub kotlety na bazie kasz i roślin strączkowych. W codziennym menu warto uwzględnić również gęste, wielowarzywne zupy oraz chłodniki. W ramach przekąski sprawdzą się orzechy, suszone owoce, jogurt naturalny, koktajle owocowe i warzywne na bazie mleka roślinnego wzbogacone pestkami. Pamiętajmy również, by w codziennym menu unikać produktów wysoko przetworzonych, a także nadmiaru soli i cukru. – podpowiada Natalia Chybzińska, specjalista dietetyk, catering dietetyczny Kukuła Healthy Food.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Gość (Ocena: 5) 20.05.2021 12:48
Ja dopiero zaczynam swoją przygodę z odchudzaniem. Znajomy trener rozpisał mi dietę, wiec będę zdrowo się odżywiać. Postaram się też pić butelkę cisowianki dziennie, bo nawodnienie jest ważne. Jeszcze pozostaje kwestia ćwiczeń, ale to już trudniejszy temat, bo mam problem, żeby znaleźć motywacje, ale może jakoś się uda :P
odpowiedz
Polecane dla Ciebie