Polska to mekka cateringów dietetycznych w Europie. Z czego to wynika?

O fenomenie cateringów dietetycznych w Polsce mówi się coraz głośniej.
Polska to mekka cateringów dietetycznych w Europie. Z czego to wynika?
fot. materiały prasowe
14.04.2021

Jak to możliwe, że trend, który przybył do nas ze Stanów Zjednoczonych, zyskał w kraju aż tak duże zainteresowanie? Dlaczego natomiast nie znalazł zbyt wielu zwolenników za zachodnią granicą?

Rynek cateringów dietetycznych w Polsce jest obecnie wyceniany na 1 mld złotych, a jeszcze kilka lat temu budził wątpliwości społeczeństwa, kojarząc się raczej z chwilową modą. W kraju jest już 650 firm zajmujących się dostarczaniem gotowych posiłków, a około 300 znajduje się na terenie Warszawy i okolic. Liczby te stale rosną, a pandemia jedynie wzmocniła pozycję liderów, którzy zwiększyli liczbę zamówień o kilkadziesiąt procent w porównaniu do roku 2019. Polacy zauważyli w dietach pudełkowych nie tylko wygodne rozwiązanie, ale przede wszystkim pewien styl życia, z którym chcą być kojarzeni. Kluczowe znacznie odegrał tutaj trend convenience, czyli gotowość wydania więcej na wygodę.

Polacy coraz bardziej zainteresowani dietą pudełkową

Zmiany zachodzące w naszym kraju widać już na pierwszy rzut oka. Jeszcze kilka lat temu tendencje żywieniowe Polaków wyglądały zupełnie inaczej. Wybierano proste i szybkie w przygotowaniu, tłuste posiłki, a jednym z najpopularniejszych dań na naszych stołach był kotlet schabowy z ziemniakami i mizerią. Dziś coraz bardziej troszczymy się o nasz organizm, a zdrowie jest głównym powodem, dla którego sięgamy po dietę pudełkową. Spożywanie pięciu zbilansowanych, pełnowartościowych posiłków daje nie tylko energię i poprawia koncentrację, ale przede wszystkim pozytywnie wpływa na samopoczucie. Nie bez powodu mówi się bowiem, że jesteśmy tym, co jemy.

Na drugiej pozycji uplasowały się motywacje związane z sylwetką – chęć utraty wagi czy utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Sport to zdrowie, a Polacy zaczęli być jeszcze bardziej świadomi plusów płynących z aktywnego trybu życia i lepszej kondycji. Szczególnie w rzeczywistości ograniczającej możliwość ruchu i treningów.

fot. materiały prasowe

Podium korzyści zamyka oszczędność czasu. Coraz chętniej skupiam uwagę na karierze zawodowej, pasji, zainteresowaniach i spędzaniu czasu z najbliższymi, tym samym rezygnując z godzin poświęconych na gotowanie. Bardziej dbamy również o środowisko i zwierzęta, dokonując świadomych wyborów. Świetnym przykładem jest niesłabnąca popularność diet wegetariańskiej i wegańskiej – według raportu marki Maczfit już ponad 20% mieszkańców Polski to wegetarianie. Catering dietetyczny niewątpliwie stanowi tu świetną alternatywę do nauki gotowania posiłków ze składników niepochodzących od zwierząt, która może stanowić wyzwanie dla nowicjuszy. Jesteśmy także dużo bardziej świadomi naszych nietolerancji pokarmowych. Warto też zauważyć, że w Polsce nie wykształciła się kultura jedzenia posiłków w gronie najbliższych – tak, jak celebrują ją Grecy, Hiszpanie, a przede wszystkim Włosi. Kim zatem jest statystyczny użytkownik diety pudełkowej?

Kto najchętniej sięga po catering dietetyczny?

Według danych udostępnionych przez firmę Maczfit – lidera na rynku cateringów dietetycznych w Polsce, na dietę pudełkową decydują się częściej kobiety, stanowiąc tym samym 64% zamawiających. Jest to uwarunkowane faktem, że statystycznie to właśnie panie przykładają większą wagę do zdrowego stylu życia.

Największy odsetek zamawiających – 50% – to osoby między 26. a 35. rokiem życia. Młodzi ludzie częściej otwierają się na zmiany, kierując się przede wszystkim oszczędnością czasu, zdrowiem, różnorodnością dań i poprawą samopoczucia. Celebracja spożywania posiłków nie jest dla nich również tak ważnym aspektem, a coraz większe znaczenie nabiera praca oraz budowanie kariery, samorealizacja i poświęcanie się pasjom.

Mając na uwadze korzyści zdrowotne, istotną grupę stanowią także osoby między 36. a 45. rokiem życia, czyli 29% wszystkich zamawiających. Co ciekawe, z cateringu dietetycznego nie rezygnują również osoby starsze. Odbiorcy powyżej 45. roku życia stanowią ponad 13% wszystkich użytkowników. Ponad 8% klientów firmy to z kolei osoby między 18. a 25. rokiem życia, kierujące się przede wszystkim wygodą, oszczędnością czasu i różnorodnością dań.

Szacuje się, że szczyt zainteresowania dietą pudełkową wciąż przed nami. Branża, która nieustannie się rozwija, stając naprzeciw oczekiwaniom klientów i dowożąc swoje posiłki do ponad tysiąca polskich miast, wciąż zaskakuje innowacjami, a liderzy wyznaczają kierunek mniejszym markom.

 

Materiał promocyjny

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Były klient NTFY i MACZFIT (Ocena: 5) 23.04.2023 22:42
"Jesteśmy także dużo bardziej świadomi naszych nietolerancji pokarmowych" Owszem! ale najwyrażniej większość cateringów za tym nie podąża. Bowiem jednocześnie oferując dietę pudełkową bez glutenu cateringi sprytnie unikają rzetelnego wykonywania tejże usługi - jednocześnie stwierdzając że w zasadzie to gluten może się znaleźć w posiłkach i nie należy z nich korzystać kiedy ma się uczulenie na gluten. Próbowałem cateringu - Nice to fit you , co okazało się totalnie dla mnie nie do przyjęcia, potem maczfit który mi smakował ale po komunikacie od firmy nt. zanieczyszczeń glutenem, również zrezygnowałem. Wyjątkiem chyba od tego w końcu jest catering "capitan Cook".
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.04.2021 11:10
Catering dietetyczny to przede wszystkim duża wygoda w tym naszym zabieganym świecie. Dla jednej osoby nie chce mi się gotować dlatego zamawiam sobie pudełka z cateringu dietetycznego Blue z Mościbród. Jedzenie jest zawsze smaczne a ja nie muszę stać przy garach ani pamiętać o zakupach ;)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie