Herbata matcha, jakie ma zalety i właściwości?

Wszystko, co musisz wiedzieć o herbacie matcha.
Herbata matcha, jakie ma zalety i właściwości?
fot. istock.com
01.04.2021
Dominika Stanisławska

Z tego artykułu dowiesz się m.in

  • jakie korzyści przynosi picie herbaty matcha;
  • ile kalorii ma herbata matcha;
  • jaki wpływ na odchudzanie ma herbata matcha;
  • dlaczego lepiej pić herbatę matcha niż kawę.

Kolejny raz robi się głośno o herbacie matcha, nie tylko ze względu na jej walory smakowe, ale także korzyści, jakie przynosi. Napój z herbaty matcha jest sprzymierzeńcem w odchudzaniu. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Zobacz więcej: 
5 rzeczy o których musisz pamiętać jeśli chcesz szybko schudnąć

Jakie korzyści przynosi picie herbaty matcha?

Matcha to słynny zielony proszek, który pochodzi z mielonych liści zielonej herbaty i zawiera wiele antyoksydantów i witamin. Jest bogata w kofeinę oraz L-teaninę, dlatego stała się jednym z napojów, który zaleca się, gdy chce się dbać o zdrowie. Herbata matcha poza kofeiną i L-teaniną, zawiera także witaminy A, B2, C, D, E i K, a także potas, proteiny, wapń, chlorofil i żelazo. Wszystkie te składniki stanowią tarcze dla organizmu, który chroni się przed wolnymi rodnikami. Picie matchy opóźnia także proces starzenia się skóry. Przeciwutleniacze pomagają obniżyć poziom cholesterolu oraz pomagają redukować cukier we krwi. Co więcej, herbata matcha obniża ciśnienie, więc jest polecana osobom, które mają z tym problem. Chroni również wątrobę i poprawia jej funkcjonowanie.
Co więcej, obniża ciśnienie, więc jest polecana osobom, które mają z tym problem, chroni także wątrobę.
fot. istock.com

Jaki wpływ na odchudzanie ma herbata matcha?

Wykazano, że herbata matcha zawiera katechinę, czyli naturalny fenol i przeciwutleniacz. Jest to związek chemiczny, który działa przeciwnowotworowo, ale także pomaga w procesie odchudzania, bo nie zawiera cukru. Doskonale sprawdzi się, jako zamiennik słodkich napojów. Herbata matcha przyspiesza metabolizm, dlatego warto pić ją podczas treningów i posiłków. Jest to napój o niskiej kaloryczności, 250 ml herbaty matcha zawiera 3 kcal! Codzienne picie herbaty matcha przyspiesza utratę kalorii nawet czterokrotnie.
Zobacz więcej: 
Jak schudnąć podczas kolacji?

Herbata matcha vs. kawa - co wybrać do śniadania?

Jeden gram herbaty matcha zawiera więcej przeciwutleniaczy niż kawa. Ta sama porcja zawiera aż 35 mg kofeiny, czyli tyle, ile espresso. W przypadku kawy, szybko można zauważyć nagły wzrost energii, ale po ok. 2 godzinach dochodzi do nagłego spadku. Herbata matcha dzięki zawartości L-teaniny, stopniowo uwalnia się w organizmie, dlatego nie ma nagłego wzrostu energii oraz jej nagłego spadku. Chociaż dla wielu osób śniadanie bez kawy jest czymś niezwykłym, to warto spróbować czegoś nowego.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie