6 sposobów na zgubienie kilogramów podczas pandemii

Podczas pandemii wielu z nas przytyło. Co można z tym zrobić?
6 sposobów na zgubienie kilogramów podczas pandemii
fot. istock.com
16.03.2021
Dominika Stanisławska

Z niedawno opublikowanego raportu NIZP-PZH 2020: Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2020 r. wynika, że 28 proc. Polaków podczas pandemii przybrało na wadze. Biorąc pod uwagę to, że aż 70 proc. mężczyzn i 64 proc. kobiet nie uprawia żadnego sportu można wysnuć wnioski, że sytuacja zdrowotna Polaków nie jest najlepsza. Co można zrobić, aby zgubić zbędne kilogramy podczas pandemii?
Zobacz więcej: 
TE toksyny tuczą - sprawdź na co uważać!

6 sposobów na zgubienie zbędnych kilogramów podczas pandemii

#1 Przestrzegaj godzin spożywania posiłków

Nieregularne godziny spożywania posiłków sprzyjają powolnemu metabolizmowi i oszczędzaniu energii. Gdy organizm wie, że nie otrzyma odpowiedniej dawki kalorii zaczyna magazynować składniki odżywcze, co powoduje wzrost masy ciała. Ponadto, jeśli uprawiamy sport, ale nie przestrzegamy godzin, możemy tylko popadać we frustrację, bo nasza waga ani drgnie.
Ponadto, jeśli uprawiamy sport, ale nie przestrzegamy godzin, możemy tylko popadać we frustrację, bo nasza waga ani drgnie.
fot. istock.com

#2 Lunch przed 15:00, a kolacja do 21:00

Jedzenie po godzinie 15 i spożywanie kolacji po 21 sprzyjają nadwadze. Ma to związek z tym, że ludzie mają tendencję do objadania się przed snem z różnych powodów, np.: stresu lub nudów. W godzinach wieczornych i popołudniowych jest też największy poziom leptyny, który odpowiedzialny jest za uczucie sytości. Rozregulowanie tego hormonu prowadzi do nadwagi i otyłości.

#3 Jedz więcej białka

Białko sprzyja wytwarzaniu glukagonu, czyli hormonu przeciwstawnego do insuliny i powodującego powstrzymanie apetytu. Co więcej, po całonocnym odpoczynku nasz organizm musi wyrównać poziom glukozy we krwi, dlatego do śniadania warto włączyć jogurt naturalny, chude wędliny, biały ser albo jajko.

#4 Jedz warzywa z węglowodanami

Dietetycy od lat podkreślają, że połowa talerza podczas obiadu powinna być wypełniona warzywami i owocami. Zawsze, gdy chcemy spożywać węglowodany typu makaron, ryż lub chleb warto dodać warzywa, które zwiększą sytość i korzystnie wpłyną na redukcję tkanki tłuszczowej.
Zobacz więcej: 
Ta jedna rzecz sabotuje twój proces chudnięcia

#5 Łącz tłuszcze nienasycone z błonnikiem

Tłuszcze nienasycone to nie tylko oliwa z oliwek, ale także orzechy, nasiona, awokado i ryby (oraz inne produkty bogate w kwasy omega-3 i omega-6). Połączenie tłuszczy nienasyconych z błonnikiem reguluje naszą gospodarkę hormonalną.

#6 Dbaj o prawidłowy poziom jodu i cynku

Osoby, którym brakuje jodu i cynku doświadczają braku leptyny. Dorosły potrzebuje 15 mg cynku na dobę oraz od 20 mg do 50 mg jodu. Jod jest odpowiedzialny za prawidłową pracę tarczycy, dlatego osoby, które mają tego typu problemy powinny zadbać o suplementację. Jeśli brakuje tych dwóch pierwiastków metabolizm zwalnia, przez co można przybrać na wadze.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Marysia (Ocena: 5) 16.03.2021 12:09
Bardzo cenne rady ale zapomnieliście dodać wzmianki o nawodnieniu, które też odgrywa ważną rolę w zgubieniu zbędnych kilogramów. Dwa litry to każdy powinien wypijać, ja postawiłam na cisowiankę, bo ma dużo minerałów ale z dodatkiem mięty i cytryny. Taka smakuje najlepiej tylko koniecznie schłodzona.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie