Jak rozmawiać z dzieckiem na temat jego wagi?

Kiedy udać się po pomoc do dietetyka?
Jak rozmawiać z dzieckiem na temat jego wagi?
fot. istock.com
09.02.2021
Dominika Stanisławska

Wielu rodziców patrzy z niedowierzaniem na współczesne dzieci - jedne są otyłe, a drugie obsesyjnie dbają o figurę. Niezależnie od tego, po której stronie jest twoje dziecko, warto zwrócić uwagę na to, czy na pewno to co robi dla swojego ciała jest najlepszą opcją. Niektóre dzieci nie chcą zupełnie jeść i są za chude, inne zjedzą wszystko. Kiedy i jak zacząć rozmawiać z dzieckiem o problemie?
Zobacz więcej: 
Jak się zmotywować do diety?

Jak rozmawiać z dzieckiem na temat jego wagi?

#1 Oddziel problem od osoby

Jeśli twoje dziecko jest grube zapewne o tym wie. Dzieci w stosunku do siebie są bardzo brutalne, bo nie znają jeszcze norm panujących w społeczeństwie, więc mówią to, co widzą. Ważne, aby w tym momencie okazać współczucie, a nie potwierdzać znany fakt. Sposób, w jaki rodzic rozmawia z dzieckiem na temat jego wagi, ma ogromne znaczenie w późniejszej walce ze zbędnymi kilogramami lub odwrotnie - z tyciem, które może uratować od głodu.
Sposób, w jaki rodzic rozmawia z dzieckiem na temat jego wagi, ma ogromne znaczenie w późniejszej walce ze zbędnymi kilogramami lub odwrotnie - z tyciem, które może uratować od głodu.
fot. istock.com

#2 Zacznij delikatnie

Możesz w nawiązaniu do reklamy niezdrowej żywności zacząć rozmawiać na ten temat. Przy okazji powiedzieć, że jeśli czuje się źle ze swoim ciałem, może to zmienić. Chociaż teraz siłownie są pozamykane, to nadal można zapoznać się z ofertą wielu tanich abonamentów dla osób od 16. roku życia. Do tego na zewnątrz nadal można uprawiać sport, a serwis YouTube pełen jest darmowych treningów. Wystarczy znaleźć ten najlepszy dla siebie. Zachęć do wspólnej diety i wspólnej aktywności. Ważne, aby ćwiczenia były przyjemnością, a nie obowiązkiem lub karą. To samo dotyczy dzieci, które mają niedowagę. Twoje dziecko nie musi liczyć każdej kalorii. Jeśli je zdrowo, nie przybierze znacząco na wadze.

#3  Niech ciało będzie czymś przyjaznym

Dzieci lubią się wyróżniać, jeśli ta cecha jest pożądana przez innych. Nadwaga i otyłość nie są, ale dzieci nie rozumieją, dlaczego ich ciała wyglądają inaczej niż dzieci szczupłych. Pomóż dziecku znaleźć odpowiedni balans. Mów, że nikt nie chce odstawać od reszty w negatywny sposób, a żeby sobie z tym poradzić można spędzać więcej czasu na podwórku i wybierać owoce zamiast batonów. Małe dzieci nie są w stanie odnieść się chorób cywilizacyjnych oraz do swojej przyszłości, dlatego należy tłumaczyć im co jest tu i teraz.
Zobacz więcej: 
5 aktywności, które zwiększą IQ w twojej rodzinie

#4 Poproś o pomoc specjalistę

Niezależnie od tego, czy twoje dziecko ma nadwagę, czy ma niedowagę rozmowa ze specjalistą i tobie i dziecku może pomóc. Lekarz czy dietetyk zmotywuje dziecko do zgubienia kilku kilogramów i odpowiednio wytłumaczy, w jaki sposób dieta i ćwiczenia wpływają na organizm. Z kolei gdy dziecko jest za chude uspokoi je i powie, jak przytyć z głową, aby wyglądać dobrze, a nie anorektycznie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie