3 kroki, które rodzice powinni zrobić, aby zapobiec otyłości

Otyłość to choroba, którą trzeba leczyć.
3 kroki, które rodzice powinni zrobić, aby zapobiec otyłości
fot. istock.com
27.01.2021
Dominika Stanisławska

Otyłość to jedna z chorób cywilizacyjnych tak samo niebezpieczna jak zawał, cukrzyca, depresja czy miażdżyca. Polskie dzieci są jednymi z najgrubszych w Europie, a to wszystko za sprawą złych nawyków żywieniowych, które panują w domu. Ryzyko otyłości utrzymuje się przez całe dzieciństwo, a nawet dzieci, które mają odpowiednią wagę, są teraz narażone na ryzyko rozwoju otyłości w wieku dorosłym.
Zobacz więcej: Co dziecko w wieku 5 lat powinno wiedzieć o swoim ciele?

3 kroki, które rodzice powinni podjąć, aby zapobiec otyłości

#1 Naucz dzieci, aby słuchały swojego organizmu

Naucz dzieci zadawania sobie pytania „czy jestem głodny?” przed podjadaniem. Jeśli nie są głodne, pomóż im dowiedzieć się, czego potrzebują, niezależnie od tego, czy jest to czynność, jak granie w grę, czy rozmowa o problemie. Może po prostu mają na „coś” ochotę, co można zastąpić owocem lub warzywem, a nie kolejnym posiłkiem lub niezdrowym cukrem i tłuszczem.
Może po prostu mają na „coś” ochotę, co można zastąpić owocem lub warzywem, a nie kolejnym posiłkiem lub niezdrowym cukrem i tłuszczem.
fot. istock.com

#2 Unikaj słodkich napojów, w tym soków

Spożywanie słodkich napojów jest krokiem w otyłość. Soki i napije gazowane mają ogromne ilości cukru i węglowodanów, które odkładają się w organizmie. Dla 4-latka sok między posiłkami, to tak jak kolejny posiłek. Zamiast tego sama rób soki i podawaj dzieciom wodę, która jest o wiele zdrowsza. Ponadto słodkie napoje wcale nie ugaszą pragnienia, a spowodują, że jeszcze bardziej będzie się chciało pić. Najlepiej, gdy wcale w domu nie ma słodkich napojów – wtedy pokusa staje się mniejsza.
Zobacz więcej: Jak wytrzymać w postanowieniach noworocznych?

#3 Jedz z dzieckiem zbilansowane posiłki

Gotuj z dzieckiem i spożywaj z nim posiłki. Tylko wtedy jesteś w stanie nauczyć, co jest dobre, a co złe dla naszego organizmu. Trudno oczekiwać, że dziecko będzie chciało jeść warzywa, skoro w telewizji co chwila widzi reklamę słodyczy i fast foodów. Pokaż, w jaki sposób można komponować dietę, jak można szybko zrobić dobry, słodki deser, który będzie miał bardzo mało kalorii i złych cukrów.

Jeśli martwisz się o wagę swojego dziecka porozmawiaj z pediatrą lub dietetykiem. Specjalista podpowie, których składników w diecie jest za dużo, a których za mało. Skonsultuje z tobą wagę dziecka oraz jego współczynnik BMI, a w razie nadwagi powie, w jaki sposób powrócić do prawidłowej masy ciała.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie